CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
"Bądź z innej bajki" - baśniowo o POWAŻNYCH problemach
Paulina Kałużna
Autor: Paulina Kałużna

"Bądź z innej bajki" - baśniowo o POWAŻNYCH problemach

Dzieci, zwłaszcza te w edukacji wczesnoszkolnej jeśli dotąd nie wykazywały zainteresowania komputerem – teraz chciały czy nie - musiały się z nim zetknąć podczas nauki zdalnej. Ale lekcje mają swój koniec, a niektóre dzieci po zakończeniu zajęć wciąż pozostają w sieci. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy rodzice siedzą w tym czasie ze swoimi pociechami w domu. Nie wszyscy pracodawcy są wyrozumiali i nie każdą pracę można wykonywać zdalnie.

Dlatego tym bardziej należy przypominać o zagrożeniach jakie czekają na DZIECI I MŁODZIEŻ w Internecie. Wszyscy doskonale wiemy, że to wspaniałe źródło wiedzy, ale musimy pamiętać, iż to także świat przeróżnych niebezpiecznych zjawisk – grooming, patostreamy, FOMO i wiele innych. Jeśli jeszcze nie słyszeliście tych pojęć, to koniecznie musicie poczytać.

Trwa właśnie kampania edukacyjna Ministerstwa Cyfryzacji, Państwowego Instytutu Badawczego NASK
i Stowarzyszenia Góry Kultury, którzy w ramach konkursu (Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs na najlepszą kampanię edukacyjną” wyłonili zwycięzcę, który stworzył serię filmików przybliżających zagrożenia w sieci.

Kampania „Bądź z innej bajki” porusza właśnie takie tematy jak hejt, FOMO, grooming czy patostream. Problemy są tu przedstawione w sposób bajkowy. Bohaterami filmików są takie postacie jak Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Złota Rybka czy Królowa Śniegu. I choć brzmi może to dla was niepoważnie, to problemy są już jak najbardziej realne. Współczesne wersje tych bajek czyta Krystyna Czubówna. Taki sposób pokazania zjawisk na pewno lepiej podziała na wyobraźnię dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. Obejrzenie wspólnie takiego filmiku to świetna podstawa do przeprowadzenia rozmowy i dowiedzenia się czy dzieci miały z tego rodzaju tematami styczność.

- Z badań NASK wynika, że tylko 15,8 % rodziców wie, że ich dzieci padły ofiarą internetowej przemocy słownej. To dowód na to jak ważne jest edukowanie dorosłych w tym zakresie – mówi Marek Zagórski, odpowiedzialny za cyfryzację sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Równie ważna jest profilaktyka zagrożeń, dlatego w tej kampanii wskazujemy także sposoby zapobiegania i rozwiązywania tych problemów – dodaje.
  
 
FOMO – z angielskiego fear of missing out, czyli strach przed tym, że ominie nas jakaś ważna informacja. Człowiek cały czas sprawdza sieć czy portale społecznościowe, by być na bieżąco. To przeraźliwy strach przed tym, że umknie mu jakaś informacja, zdjęcie koleżanki itp. To forma uzależnienia od Internetu, która może być tak niebezpieczna jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
 
Filmik poruszający temat FOMO znajdziecie TUTAJ.


 GROOMING – z angielskiego uwodzenie. To ukryty rodzaj pedofilii polegający na tym, że osoba dorosła nawiązuje szczególną relację w sieci z nieletnią ofiarą, podszywając się niekiedy pod kogoś młodszego lub oswajając ofiarę ze swoim wiekiem. Uwodziciel okazuje ofierze troskę, dba o nią i używa technik manipulacyjnych. Może przekazywać ofierze swoje własne materiały pornograficzne lub te znalezione w sieci, a także sam wyłudzać zdjęcia o takiej treści od dziecka. Może się zdarzyć, że taki uwodziciel będzie wysyłał upominki naszym dzieciom bez naszej wiedzy. Zatem kontrolujmy jakie dzieci umieszczają zdjęcia w Internecie i czy same nie zwracają na siebie uwagi takich ludzi ich publikacją.
 
Filmik poruszający temat GROOMINGU znajdziecie TUTAJ. 


PATOSTREAM – transmisja internetowa na żywo, prowadzona w serwisach internetowych udostępniających wideo strumieniowe, w trakcie której prezentowane są zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi – libacje alkoholowe, przemoc domowa, wulgaryzmy. Dziecko oglądając takie filmiki w sieci ma „podsuwane” kolejne linki o podobnej treści. Otoczone takimi transmisjami może zacząć samo je produkować i wrzucać do Internetu.
 
Filmik poruszający temat PATOSTREAMÓW znajdziecie TUTAJ.


 

W sieci dzieci są narażone także na hejt, fake news, scam – oszustwo polegające na wzbudzeniu czyjegoś zaufania i wykorzystaniu go do wyłudzenia pieniędzy, zjawisko bardzo rozwinięte na portalach społecznościowych, phishing - metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jeśli chcemy uchronić dzieci przed szkodliwymi zjawiskami w sieci musimy być czujni, rozmawiać z nimi, ale przede wszystkim wiedzieć o ich istnieniu.
 
Według statystyk - co trzeci nastolatek doświadczył w sieci aktów cyberprzemocy. Jej najczęstsze formy to między innymi agresja słowna, upublicznianie kompromitujących, przerobionych materiałów, publikowanie obraźliwych komentarzy czy włamania na prywatne konta. Młodzi ludzie najczęściej stają się celem ataków za swoje poglądy, wygląd, upodobania, pochodzenie i ubiór.
 
Odpowiedzialni za kampanię liczą, że dotrze ona do możliwie największej liczby osób, bo jak pokazują badania dorośli nadal nie są świadomi zagrożeń, które spotykają dzieci w internecie.
 
Ja sama włączyłam swoim dziewczynom te bajki i choć zdziwiły się, że jedynie tytuł i postacie są tradycyjne, to zrozumiały przesłanie. Po każdym filmiku przeprowadziłam rozmowę.

Te bajki to fajna podstawa do tego, by zacząć rozmawiać o rzeczach, których czasem nie potrafimy nazwać. Znajdziecie pod tymi filmikami także podcasty specjalistów, którzy opowiadają o tym jak można dziecku pomóc jeśli okaże się, że opisany problem go dotyczy. Zatem jeśli niepokoją was pewne zachowania u dzieci, sprawdźcie czy nie chodzi o zachowania w sieci. To bardzo ważna i potrzebna kampania!

Filmik o CYBERPRZEMOCY załączam TUTAJ.


 


PS. Niech moc będzie z Wami! Nie zgubcie dziecka w sieci. Źródło informacji:
https://www.gov.pl/web/badz-z-innej-bajki,
wikipedia.pl,
https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/materialy-edukacyjne-dla-rodzicow,
 

 
 
KOMENTARZE
O AUTORZE
Paulina Kałużna
Paulina Kałużna
Uzależniona od czytania, zwłaszcza biografii i kryminałów, a od pewnego czasu także od literatury dla dzieci. Mama dwóch córek, dla których zaczęła pisać bajki. Fanka płyt winylowych, uwieczniania na zdjęciach największych pierdoł związanych z własnymi dziećmi, Tatr i koloru niebieskiego. Od gotowania woli chodzić na gotowe, nie znosi bałaganu, nie zaczyna dnia bez kawy z mlekiem i nie kończy go bez przeczytania choć jednej strony książki. Lubi pisać!
PODOBNE WPISY
Bo wakacje są od tego, aby bawić się na całego!
Wakacyjne eksplorowanie nowych miejsc i siebie 
Wakacyjne inspiracje na zabawę z dzieciakami
Malowanie po szybach, bitwa na śnieżki w lipcu i bąbelko...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ