CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Biustonosz do karmienia - zbędny luksus czy konieczność?
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Biustonosz do karmienia - zbędny luksus czy konieczność?

Niemalże każda tzw. pierworódka w okresie ciąży i na początku swojej “drogi mlecznej” staje wobec dylematu i konieczności zakupu biustonosza do karmienia. Niemalże każda kobieta w takiej sytuacji poszukuje najlepszych produktów, które zapewnią jej komfort i pewność, że jest to wybór najlepszy dla jej ciała i najbezpieczniejszy dla procesu normującej się laktacji. Jednak, czy wiecie, że zdecydowana większość kobiet nosi nieprawidłowo dobrany biustonosz? Problem ten dotyczy również kobiet karmiących piersią… a źle dobrany biustonosz do karmienia może nie tylko powodować dyskomfort i ucisk, ale i zaburzać proces laktacji, doprowadzając do zatorów, a w konsekwencji zapalenia piersi.
Wybierając odpowiedni biustonosz do karmienia, każda przyszła i aktualna mama napotyka na pytania i wątpliwości dotyczące tkaniny, fasonu, obecności fiszbin wśród różnorodności wzorów i marek. W dokonaniu selekcji nie pomoże Internet, w którym aż roi się od sprzecznych wskazówek i błędnych informacji. Aby pomóc w tej materii naszym Czytelniczkom, postanowiłyśmy skonfrontować informacje i skorzystać z pomocy specjalistki. Skorzystałyśmy z porady ekspertki w dziedzinie doboru biustonosza - profesjonalnej, certyfikowanej brafitterki i właścicielki salonu bielizny BRAFIA w Koninie. Zapraszamy Was do rozmowy… usiądźcie wygodnie i czerpcie wiedzę Pani Danuty Aleksandrowicz pełnymi garściami! Bowiem BRAFIA to nie tylko sklep - to nietuzinkowe miejsce pełne życzliwości, uśmiechu, profesjonalnej porady, pięknych tkanin i zjawiskowych wzorów… pełne kobiecości i ciepła.

Zawód: Brafitterka… wiedza, doświadczenie, cierpliwość, komunikatywność, empatia
Pomimo coraz większej popularności tego dość nietuzinkowego zawodu, dla niektórych pojęcie to może wydawać się nieco enigmatyczne. Brafitterka to osoba specjalizująca się w profesjonalnym doborze rozmiaru biustonosza oraz jego typu, modelu, konstrukcji odpowiednio do budowy, predyspozycji i sylwetki kobiety. Brafitterka zajmuje się odpowiednim doborem biustonoszy ze szczególnym uwzględnieniem na zdrowie kobiety i jej samopoczucie. Są pewne zasady tego “odpowiedniego doboru”, ale ostateczne zdanie ma zawsze Klientka i pytamy jak Ona się czuje w tej bieliźnie. Wymiary i teoria - wszystko czasami jest perfekcyjnie dopasowane, a Klientka mówi, że Ona jednak się nie czuje dobrze. W skrócie chodzi o to, żeby pierś była w biustonoszu, a nie żeby biustonosz na piersi. Teoretycznie brafitterką może zostać każda kobieta (bo jest to zawód z racji jego charakteru zdecydowanie zarezerwowany dla kobiet). Spośród innych sprzedawczyń wyróżnia ją profesjonalna wiedza potwierdzona certyfikatami ukończonych szkoleń w tym zakresie, jednak trudno jest wyobrazić sobie, aby spełniała się w tej roli osoba zbyt introwertyczna lub ekstrawertyczna, bez świadomości wyjątkowości swojej roli, bez taktu i wyczucia chwili. Jak podkreśla Pani Danuta Brafitterką może zostać każda zainteresowana osoba, która ukończy kursy i szkolenia i ma w sobie potencjał służby. Ja osobiście jeżdżę na kursy i kontraktacje bielizny, którą posiadamy w swoim asortymencie i widzę, że są osoby, które mają ukończone kursy, certyfikaty i pracują zawodowo, a jednak tej “iskry służby” brak, a jest ona potrzebna. Doskonałym przykładem świadomości misji i służby profesjonalnej brafitterki jest cykliczne szkolenie realizowane przez Centrum Onkologii w Warszawie w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam. Jak podkreśla Pani Danuta: jest ono cyklicznie we wrześniu i jest realizowane z onkolog, która nas uświadamia, jakie zagrożenia niesie ze sobą rak piersi tak, abyśmy my - brafitterki przejęły tę wspomnianą “misję” tak, żeby Klientki uświadamiać i być wyczulone na pierwsze symptomy i zmiany patologiczne, ponieważ to jest czasami ten moment, w którym możemy pomóc.

Biustonosz… ładna szmatka, droga zachcianka czy produkt pierwszej potrzeby?
Każda kobieta ma inną budowę, inne predyspozycje, inną sylwetkę - tak… to banał. Banalne jest też stwierdzenie, że ile kobiet tyle potrzeb różnych rozmiarów i typów biustonoszy. A te, jak się może szybko okazać, nie są jedynie drogimi zachciankami i ładnymi szmatkami lecz są artykułami pierwszej potrzeby. Bowiem, podtrzymując biust, który niekiedy nie skąpi rozmiarem i wagą, bardzo często odciążają kręgosłup i mają znaczący wpływ na postawę ciałą kobiety. Nadal jednak problemem jest brak społecznej świadomości, jak istotna jest to część naszej… kobiecej garderoby. Jeszcze tak wiele kobiet krępuje się zasięgnąć porady specjalisty w zakresie doboru optymalnego fasonu i odpowiedniego rozmiaru. Jeszcze tak wiele Polek ma nieprawidłowo dobrany biustonosz… Najczęściej Klientki kupują za duże obwody i chcąc sobie trochę podnieść ten biust, żeby on był ładnie wyeksponowany i podniesiony, ciągną i regulują ramiączka - to powoduje, że obwód stanika idzie do góry. Część kobiet ze względów ekonomicznych nie pozwala sobie na luksus dobrego biustonosza.
Lepiej kupić jeden dobry niż dwa tanie…
Może znowu zabrzmi to banalnie, lecz prawidłowo dobrany biustonosz wpływa na jakość życia kobiety i zapewnia jej pełnię komfortu, bowiem źle dobrany biustonosz powoduje nasze złe samopoczucie i wpływa na stany zwyrodnieniowe w okolicach karku i bóle kręgosłupa, a w konsekwencji nawet problemy neurologiczne i bóle głowy. Ponadto “nieokiełznany” biust niekiedy powoduje dyskomfort… szczególnie w najmniej oczekiwanym momencie aktywności fizycznej, zabawy z dzieckiem, podczas imprezy okolicznościowej.
Wiadomo, że w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią kobiecy biust się zmienia podobnie jak całe ciało. Analogicznie… potrzeba doboru właściwego biustonosza pojawia się już w okresie ciąży. Zatem, wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest ten najlepszy moment na dobór bielizny do karmienia piersią? Nie ma jednak ścisłych reguł i wskazówek dotyczących optymalnego momentu doboru rozmiaru biustonosza, bowiem jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna m.in. od tego jak szybko kobieta przybiera na wadze w ciąży. Początki laktacji są najczęściej ściśle związane z nawałem pokarmowym, kiedy biust kobiety zwiększa swoją objętość, dlatego większość kobiet czeka z zakupem biustonosza do karmienia do momentu, kiedy ta laktacja się unormuje. Są jednak modele biustonoszy, które są elastyczne, dostosowując się do zmieniającego się biustu. Takie właściwości charakteryzują oferowane w salonie BRAFIA biustonosze do karmienia piersią m.in. marki CORIN lub ALLES czy bezfiszbinowy biustonosz HANNA STYLE. Ponadto, wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom i możliwościom ekonomicznym Mam w Koninie, właścicielka salonu BRAFIA podkreśla, że w swoim asortymencie stara się o zróżnicowany przedział cenowy, tak aby każda Mama mogła pozwolić sobie na zakup dobrego biustonosza… aby mogła czuć się po prostu dobrze w swoim (zmieniającym się) ciele i swojej nowej roli.
Z własnych obserwacji i doświadczenia wynika, jak niezwykle często Mamy, zatapiając się w nowej roli społecznej, zapominają o własnych potrzebach i pragnieniach… przedkładając dobro Dziecka ponad własne. Zaniedbują swoje ciało i w codziennej gonitwie zapominają o SOBIE. To tak naturalne… i same tego doświadczamy!

Zdrowy egoizm jest Mamie potrzebny… zadbaj o Siebie i “zaopiekuj się” Sobą, bo szczęśliwa Mama to szczęśliwe Dziecko!
Doświadczona brafitterka niekiedy spojrzy na sylwetkę kobiety i  już wie, jaki rozmiar i typ bielizny jest dla niej doskonały. Jednak bardzo często zdarza się i tak, że porada, pomiar i przymiarki są po prostu niezbędne. Tym bardziej, że numeracja rozmiarów biustonoszy jest niezwykle zróżnicowana - każdy producent posiada również własną tabelę rozmiarów i typów modeli. Oprócz tradycyjnych pomiarów klatki piersiowej kobiety, brafitterka zwraca uwagę m.in. na rozstaw biustu, na kształt klatki piersiowej, natomiast modele biustonoszy pozwalają brafitterce dobrać odpowiednią głębokość i kształt miseczki, wielkość fiszbinów, stopień zabudowania, miękkość miseczki.
Biustonosze do karmienia charakteryzują określone parametry tak, aby zapewnić Mamie karmiącej piersią komfort, wygodę, a przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo procesu laktacji. Przede wszystkim chodzi o wysokiej jakości bawełnę. Nawet jeżeli wierzchnia część stanika jest wykonana z tkaniny, która nie jest bawełną chociaż posiada atest bezpieczeństwa, to wnętrze miseczki wykonane jest z bawełny. To ma znaczenie. Zapinki i klamerki również muszą być bezpieczne dla dziecka. Na szczególne uznanie w tej materii zasługuje niemiecka firma ANITA, która wszystkie elementy takie jak zapinki i klamerki wykonuje sama, jednocześnie bardzo dba o ekologię w procesie pakowania i przesyłki swoich produktów.

Fiszbiny w biustonoszu do karmienia - temat drażliwy i kontrowersyjna teoria...
Teorii na temat (nie)obecności fiszbinów w biustonoszach do karmienia jest wiele, jednak mogą one być obecne, jeśli wybierając biustonosz zachowane zostaną określone zasady, a w jego doborze pomoże mamie profesjonalna brafitterka. W biustonoszu do karmienia fiszbiny powinny być przede wszystkim właściwie dobrane do parametrów biustu, tak aby okalały całe piersi, nie były zbyt krótkie i w najmniejszym stopniu nie uciskały piersi i tkanki tłuszczowej w okolicach pachy oraz zapewniały swobodny przepływ limfy. Pani Danuta Aleksandrowicz podkreśla również, że wybierając biustonosz do karmienia w początkowej fazie laktacji, do szpitala oraz w nocy, należy całkowicie zrezygnować z fiszbin. Wówczas salon BRAFIA poleca Mamom biustonosz bezfiszbinowy firmy Alles z linii Mama.
Wiodącę u nas marki to Panache (droższa marka), firma Alles ma w swojej ofercie i droższą kolekcję i tańszą. Mamy również staniki firmy Corin, która też od jakiegoś czasu robi model biustonosza dla mamy karmiącej, który Klientki sobie bardzo chwalą. Jest mięciutki i ten stanik nie “zbiera” biustu - on go układa anatomicznie tak, jak powinien naturalnie się układać. On też cieszy się powodzeniem. Dodatkowo salon BRAFIA oferuje swoim Klientkom - Mamom karmiącym kartę rabatową upoważniającą do 10% rabatu na bieliznę do karmienia.

W jaki sposób dbać o biustonosz? Zalecane jest przez wszystkich producentów pranie ręczne i 30 stopni. Wiemy, że nasze sprzęty, które mamy w domu są coraz fajniejsze. Mamy siateczki do prania, które często nasze Klientki też otrzymują w prezencie. Wówczas pierzemy w 30 stopniach i redukujemy wirowanie do 0. Natomiast jeśli decydujemy się na pranie ręczne, najfajniejsze jest szare mydło i delikatna miękka szczoteczka do czyszczenia tkaniny okalającej fiszbinę i okolice pachy, aby pozbyć się pozostałości dezodorantów i tkanki.

Aby dowiedzieć się więcej, skorzystać ze specjalistycznej porady profosjonalnej brafitterki zajrzyj do...
Salon Bielizny BRAFIA 
ul. Kolejowa 36A w Koninie
Aktualne informacje, promocje i asortyment znajdziesz również na FACEBOOK 

Danuta Aleksandrowicz
Profesjonalna brafitterka i właścicielka salonu bielizny BRAFIA w Koninie. Od 11 lat specjalizuje się w doborze bielizny damskiej. Posiada ukończone kursy i kontraktacje bielizny, którą posiada w asortymencie i certyfikaty firm, z którymi współpracuje. Jej ostatni kurs to szkolenie u Katarzyny Sałaty. Posiada certyfikat brytyjskiej marki Panache. Co roku uczestniczy w szkoleniu profilaktyki raka piersi, ze szczególnym naciskiem na samobadanie. Szkolenie prowadzi specjalista z Centrum Onkologii w Warszawie w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam.

Zdjęcia: Anna Szwacińska

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Warsztaty Rodzinne Konin Dzieciom - Wspieramy Mamy
Już 4 marca rusza cykl BEZPŁATNYCH warsztatów roz...
Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Maj miesiącem promocji karmienia piersią.
Dieta mamy karmiącej
Czy istnieje dieta matki karmiącej piersią? 
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ