CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Co poczytać dzieciom?
Paulina Kałużna
Autor: Paulina Kałużna

Co poczytać dzieciom?

Książka, którą chcę dziś Wam polecić na naszym rynku wydawniczym jest już od dawna, ale może jeszcze nie wszystkim wpadła w ręce czy też oczy. Moim zdaniem to lektura obowiązkowa każdej mniejszej i większej dziewczynki, nastolatki, kobiety. Chodzi mi o „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” autorstwa dwóch wspaniałych kobiet: Eleny Favili oraz Francesci Cavallo. W naszej biblioteczce ta książka zajmuje jedno z głównych miejsc i nie traci na popularności od ponad roku. 
 
Nareszcie w trakcie czytania naszym córkom nie musimy czekać aż ktoś bohatera płci żeńskiej będzie musiał ratować. Nie ma tu niczego o wybawcach na białych koniach, którzy muszą te biedne, zagubione, nieporadne, kruche kobietki wyrywać smokom, czarownicom, służyć ramieniem i ocierać łzy z policzków. Wreszcie nie musimy się o nikogo martwić, bo w zamian za to mamy mnóstwo pięknych historii, by się inspirować! 
 
To książka, która zawierasto historii znanych lub mniej znanych kobiet takich jak: Amelia Erhart, Astrid Lindgren, Coco Chanel, Elżbieta I, Maria Callas, Serena i Venus Williams czy Michelle Obama. A to dopiero początek listy. Jest tu historia piratki, baleriny, surferki, pięściarki, faraonek czy raperki! Każda bohaterka jest przepięknie zilustrowana przez artystki z całego świata! Opisom losów, towarzyszy cytat każdej z tych wspaniałych kobiet oraz czas i miejsce, w którym żyły, żyją, tworzyły, tworzą… Wiedza o nich jest tu serwowana nie w postaci encyklopedycznej, ale w formie bajki. Gdy wcale nieoczywiste losy inspirujących kobiet opisze się przystępnym językiem, to dzieciaki słuchają tych opowieści z wypiekami na twarzy. Ja zresztą też! 
 
Nasz egzemplarz trafił w pewnym momencie do grupy mojej starszej córki (bo ta lubi dzielić się swoimi książkami z innymi) i okazało się, że historie tych szalonych, odważnych i utalentowanych kobiet zainteresowały zarówno dziewczynki jak i chłopców. Na początku napisałam, że to lektura obowiązkowa dla każdej dziewczynki, ale w sumie każdego chłopca także. Młodym chłopcom trzeba przecież pokazać, że dziewczyny też mogą być super, mogą rządzić krajem, wysyłać rakiety na księżyc, być lotniczką czy spełniać się jako zawodniczka motocrossowa.  Chłopcy od najmłodszych lat powinni wiedzieć, że kobiety trzeba wspierać, a nie tłamsić. 
 
A co moja Sześciolatka może Wam o tej książce powiedzieć? – „Lubię tę książkę za to, że jest ciekawa, mądra i dzięki niej wiem, ile mogę zrobić w przyszłości”. Czy muszę coś dodawać?
 
Może dorzucę dedykację, która w niej widnieje:
 
„Do młodych buntowniczek ze wszystkich stron świata: wyzwólcie marzenia, mierzcie wysoko, stawiajcie opór, a w chwilach zwątpienia pamiętajcie: macie rację.” 
 
P.S.
Powstała już druga część tych wspaniałych opowieści. W Internetach cena tej pozycji waha się między 20, a 40 złotych. Znajdziecie w niej także polskie akcenty.
 
Niech moc będzie z Wami i Waszymi dziewczynkami!
KOMENTARZE
O AUTORZE
Paulina Kałużna
Paulina Kałużna
Uzależniona od czytania, zwłaszcza biografii i kryminałów, a od pewnego czasu także od literatury dla dzieci. Mama dwóch córek, dla których zaczęła pisać bajki. Fanka płyt winylowych, uwieczniania na zdjęciach największych pierdoł związanych z własnymi dziećmi, Tatr i koloru niebieskiego. Od gotowania woli chodzić na gotowe, nie znosi bałaganu, nie zaczyna dnia bez kawy z mlekiem i nie kończy go bez przeczytania choć jednej strony książki. Lubi pisać!
PODOBNE WPISY
Własne tradycje wielkanocne
Pucheroki, siuda baba, wielkie grzechotanie, wieszanie ś...
Życzenia Wielkanocne
Najpiękniejsze życzenia Wielkanocne
Wielkie wielkanocne poszukiwanie
Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święto chrześcijań...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ