CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Dlaczego warto jeść truskawki?
Marzena  Pałasz
Autor: Marzena Pałasz

Dlaczego warto jeść truskawki?

Lubi je chyba każdy za sam smak, ale powodów do zajadania się nimi jest o wiele więcej ...

Chronią serce. Truskawki zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika. Jak wykazały badania Erica Rimma z Harvard School of Public Health, dieta bogata w błonnik zmniejsza o blisko 40 proc. ryzyko problemów z układem krążenia.
 
Poprawiają kondycję skóry. Zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja na promieniowanie UV, stres i niewłaściwa dieta mogą sprawić, że skóra będzie się starzeć nadmiernie szybko. Truskawki dzięki zawartym w nich przeciwutleniaczom chronią skórę przed procesami zapalnymi i opóźniają jej starzenie.

Mają działanie przeciwnowotworowe. Antocyjany zawarte w owocach hamują namnażanie się komórek nowotworowych oraz utrudniają wzrost i ekspansję guzów.

Wspierają zdrowie kości i stawów. Mangan zawarty w truskawkach jest bardzo ważny dla zachowania gęstości kości i zapobiegania osteoporozie. Niedobory manganu są częste u kobiet po menopauzie i stanowią jedną z przyczyn osłabienia szkieletu, zwłaszcza kręgosłupa.

Poprawiają trawienie. Mangan z truskawek pomaga w trawieniu tłuszczu, chroniąc przed zaparciami i wzdęciami. A obecny w truskawkach błonnik stymuluje rozwój pożytecznej flory bakteryjnej jelita grubego.

Wspomagają tarczycę. Mangan obecny w truskawkach jest ważnym budulcem tyroksyny, hormonu tarczycy, który ma wpływ na wiele kluczowych procesów metabolicznych: tętno, utrzymanie temperatury ciała, poziomu cholesterolu, cykl menstruacyjny.

To tylko garstka cudownych właściwości truskawek, ale dowodzą temu, że warto je jeść - szczególnie na diecie odchudzającej!
KOMENTARZE
O AUTORZE
Marzena  Pałasz
Marzena Pałasz
Marzena Pałasz jest dyplomowanym dietetykiem zrzeszonym w Polskim Stowarzyszeniu Dietetyków. Jest wykładowczynią, edukatorką i autorką licznych publikacji naukowych i poradników dietetycznych. Od 2008 r. prowadzi własną praktykę, specjalizując się w poradnictwie dietetycznym skierowanym zarówno do osób indywidualnych, jak i firm i instytucji. Od 10 lat realizuje również autorskie programy edukacyjne oraz bierze udział w licznych projektach prozdrowotnych, autorskich programach profilaktycznych i przemianach personalnych realizowanych w całej Polsce.
PODOBNE WPISY
Pierwsza w Koninie Niepubliczna Szkoła Montessori rozpoczęła rekrutację
Nabór dzieci do klas 1, 2, 3 i 4 przy ul. Zofii Urbanow...
Skakanka - mobilna szkoła tańca i fitness w Wielkopolsce
Skakanda Dance & Fitness powstała z miłości do tańca...
Travel Schooling czyli szkoła w trasie
Mówi się, że podróże kształcą, ale czy naprawdę?
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ