CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Edukacyjne konfrontacje tytułem wstępu
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Edukacyjne konfrontacje tytułem wstępu

Współczesny system edukacji w Polsce mimo wielu reform wbrew  pozorom niewiele różni się od szkoły, jaką pamiętają nasi rodzice.  Jego fundamentem jest XIX wieczny model pruski - centralnie planowany  i dyrektywny system klasowo-lekcyjny, z jasno wyznaczonymi rolami  nauczycieli i uczniów, dzwonkami dzielącymi ich czas pracy, ocenami, karami  i nagrodami, sprawdzianami, testami i egzaminami, ujednoliconą listą lektur,  przedmiotów, nakazów i zakazów. O paradoksie! Od lat tkwimy w systemie,  który jest nieefektywny i nie odpowiada na pragnienia dziecka i potrzeby  współczesnego świata. Potrzebę zmian w szkole systemowej dostrzegają  rodzice, nauczyciele i uczniowie. 

Zadawane od lat pytanie: „Czy system edukacji odpowiada na potrzeby  współczesności?” staje się szczególnie istotne teraz - w dobie szeroko pojętych  zmian rzeczywistości (nie tylko) edukacyjnej. Potrzebę zmian i nieudolność  systemu szczególnie dotkliwie wyeksponowały ostatnie miesiące naznaczone  przez dystans i izolację, edukację zdalną, niepokój społeczny oraz tęsknotę za zwyczajną, ludzką bliskością i za relacjami międzypokoleniowymi.
 
Dlatego tak cenne i wartościowe są nie tylko inicjatywy oddolne, małe  enklawy alternatywnej edukacji, które jednoczą wokół siebie pasjonatów -  ludzi, którzy pragną zmian i zmiany inicjują i wprowadzają. 
 

#EdukacyjneKonfrontacje 


To wspólny projekt Fundacji Konin Dzieciom realizowany z Kamilą  Jakimowicz - założycielką przedszkola daltońskiego, mediatorką i tłumaczką.  Zapoczątkował go cykl BEZPŁATNYCH WEBINARÓW - 12 wywiadów,  do których zaprosiłyśmy autorytety z Polski i zza granicy, praktyków edukacji  alternatywnej, psychologii, neurodydaktyki, porozumienia bez przemocy.  Naszym projektem pragniemy Was przekonać, że otaczają Was fantastyczni  ludzie pełni pasji i zainteresowań, a szkoła może być miejscem przyjaznym  Wam i wszystkim Podmiotom edukacji: nauczycielom, uczniom, rodzicom.

Potencjał projektu dostrzegł również Powiat Koniński. Dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Koninie nasza Fundacja Konin Dzieciom zrealizowała w październiku 2020 r. bezpłatną konferencję naukową dla dyrektorów i nauczycieli przedszkoli i szkół powiatu konińskiego pt.

Edukacyjne Konfrontacje - alternatywy i innowacje w/dla edukacji

Jej podsumowaniem stała się publikacja naukowa pod tym samym tytułem stanowiąca zbiór artykułów napisanych przez partnerów i mecenasów naszego projektu - praktyków zmian w edukacji.

Głęboko wierzymy, że niniejsza publikacja będzie dla naszych  Czytelników rzetelnym źródłem informacji, które w sposób przystępny  pozwoli poznać realne rozwiązania, nowatorskie pomysły, śmiałe wizje,  prozaiczne przykłady na to, że szkoła może być niezwykłą przygodą  i twórczym spotkaniem - bez lęku i ograniczających ocen. Wierzymy również,  że będzie ona stanowić trwałe źródło najnowszej wiedzy pedagogicznej  i współczesnych informacji dotyczących przestrzeni edukacyjnej oraz usystematyzowanych i zbilansowanych informacji o szkole demokratycznej, wolnych inicjatywach edukacyjnych i nowych paradygmatach w edukacji. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że projekt, konferencja i publikacja  nie powstałyby, gdyby nie wsparcie merytoryczne i finansowe naszych  partnerów i sponsorów, którym w tym miejscu z całego serca dziękujemy  za nieocenioną pomoc. 
 Kamila Lorek i Anna Szwacińska
 
Powyższym wprowadzeniem zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów i entuzjastów zmiany w edukacji. W każdy poniedziałek zaprezentujemy Wam jeden artykuł z naszej publikacji. Pamiętajcie, że tylko #razemzmienimyedukację
KOMENTARZE
O AUTORZE
Konin Dzieciom
Konin Dzieciom
PODOBNE WPISY
Dlaczego warto być nauczycielem, który słucha?
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
Nauczyciel - rodzic - współpraca
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
Laboratoryjny Plan Daltoński współcześnie
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specja...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ