CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Gdy rodzi się Mama...
Eliza Preuss
Autor: Eliza Preuss

Gdy rodzi się Mama...

Jedną z najpotężniejszych mocy każdej kobiety, jest moc dawania nowego życia. Bez względu na to, czy kobieta już rodziła i czy w ogóle zdecyduje się na dziecko, jest obdarzona tą mocą. Zaraz po niej, jest moc tworzenia dla swojego dziecka własnego pokarmu, mleka miłości, które dają piersi każdej mamy, zaraz po wydaniu dziecka na świat.

Kiedy rodzi się Mama?

Niektóre mamy rodzą się w momencie ujrzenia na teście ciążowym dwóch kresek. Inne rodzą się wraz z przyjściem na świat swojego dziecka. Są też takie mamy, które rodzą się na długo zanim w ogóle mały człowiek zamieszka pod ich sercem. Każda mama ma swoją historię, każda rodzi się Mamą, czy dojrzewa jako Mama, we własnym czasie. Są takie, które rodzą się wraz z cięciem cesarskim, ale i takie, które rodzą się łagodnie, w ciszy własnego domu. Każda historia jest inna, każda wyjątkowa, bywa piękna, radosna, pełna emocji, ale też lęków i obaw. Bycie, czy stawanie się Mamą (bo zdecydowanie to jest pewien proces), to jedna z ważniejszych, jeśli nie najważniejsza życiowa rola.

Maj to taki wyjątkowy miesiąc, kiedy uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywamy w życiu naszych dzieci i jednocześnie jak ważną rolę odgrywa nasza Mama w naszym życiu. Laurki, występy, przedstawienia, wierszyki i samodzielnie wykonane prezenty, to wszystko dla nas, za nasz trud, za nieprzespane noce, za zamartwianie się w chorobie, ale też radowanie się w zwyczajnej, takiej naszej codzienności. Być może te nasze pociechy, największe szczęścia, jedyne miłości, są jeszcze za małe, aby mieć świadomość tego, jakie to trudne zadanie BYĆ MAMĄ. Ale z pewnością przyjdzie taki dzień, kiedy spojrzą na nas tak, jak my dzisiaj patrzymy na nasze Mamy. Doświadczone własnym rodzicielstwem zrozumieją te nasze obawy, niepokoje i zmagania. Spojrzą na nasze matkowanie z czułością i wzruszeniem.

Najczęściej poród jest postrzegany jako ten moment, kiedy kobieta staje się mamą. Jednak z psychologicznego punktu widzenia nie jest to takie oczywiste. Już poczęcie staje się początkiem nowej historii, momentem, od którego życie nie tylko mamy, zmienia się w wielu aspektach. Początkowi ciąży towarzyszą zwykle ambiwalentne myśli i odczucia, radość miesza się z lękiem i niewiadomą. W końcu pojawienie się nowego człowieka to przełom w dotychczasowym życiu, postrzeganiu świata, zmianie ulegają również relacje jakie mamy z najbliższymi. Każdy członek rodziny wchodzi przecież od teraz w nową rolę. Nowa mama zastanawia się jak teraz będzie wyglądało jej życie, czy podoła, czy będzie umiała kochać tego przecież zupełnie obcego, nowego człowieka, czy poród przebiegnie pomyślnie i czy dziecko urodzi się zdrowe. Wszelkie wątpliwości jakie ma nowa mama często są jednak przemilczane przez nią i przez najbliższe otoczenie, bowiem tego od nas matek wymaga społeczeństwo. Macierzyństwo we wszelkich przekazach jawi się bowiem różowo-landrynkowo, z matką zawsze uśmiechniętą, zadbaną i radosną. Nie ma przyzwolenia na ambiwalentne uczucia, wątpliwości i lęki.

Narodziny matki to proces, który potrzebuje czasu krótszego lub dłuższego, jednak z pewnością nie zadziewa się od tak w jednej chwili. D. Stern wyróżnia trzy etapy stawania się mamą. Pierwszy przypada na okres ciąży, kiedy kobieta najpierw musi oswoić się z myślą, że jej życie już niedługo całkowicie się zmieni. Kolejny etap to czas okołoporodowy, którego przebieg ma wyjątkowe znaczenie dla procesu stawania się mamą. Sam fizyczny akt przyjścia dziecka na świat sprawia, że jest już matką, jednak psychicznie czeka ją jeszcze sporo czasu do tego, aby tą matką być na sto procent. Ostatecznie zetknięcie się z odpowiedzialnością rodzica już w domu sprawia, że ostatecznie kobieta staje się matką w sensie psychologicznym. Jednak nie koniecznie ma to miejsce już w kilka dni, czy nawet tygodni od fizycznych narodzin maleństwa. Niekiedy ten proces jest dłuższy.

Głos matek ma moc zmiany

Z biologicznego punktu widzenia, kobieta staje się matką w chwili przyjścia na świat jej dziecka. Moment porodu i wszystko co dzieje się w tym wyjątkowym czasie okołoporodowym, ma bez wątpienia szczególne znaczenie dla całego procesu „stawania się mamą”. Dlatego niezmiernie ważnym jest, aby kobieta mogła ten moment przejścia doświadczyć w taki sposób, jaki jej najbardziej odpowiada, jaki sobie wymarzyła i jaki obraz tego wyjątkowego momentu zbudowała w głowie jeszcze będąc w ciąży. Składa się na to wiele czynników, które decydują o pomyślnym zapoczątkowaniu całego tego procesu. Nie bez znaczenie jest więc przestrzeganie standardów opieki okołoporodowej przez personel medyczny na oddziale porodowym i położniczym w szpitalach w całej Polsce. Bo cały czas najczęściej to właśnie tam kobiety doświadczają cudu narodzin, to tam rozpoczyna się proces przemian w życiu kobiety i to właśnie tam rozgrywają się historie, które później będą miały swój dalszy pozytywny bądź negatywny ciąg dalszy.

Dlatego fundacja Rodzic po Ludzku kolejny już raz zachęca wszystkie matki do wzięcia udziału w akcji „Głos matek ma moc zmiany”. Polega ona na wypełnieniu ankiety, która znajduje się na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. W tej ankiecie kobiety dokonują oceny porodówki i opowiadają o swoich doświadczeniach na oddziale położniczym. Takie działania mają pokazać jak realizowane są standardy organizacyjne opieki okołoporodowej w konkretnych szpitalach w Polsce, jak są traktowane kobiety i gdzie faktycznie można rodzic po ludzku. Akcja trwa już tylko do 26 maja.

Zachęcam do wypełnienia tej ankiety, bo przecież Głos matek ma moc zmiany.

KOMENTARZE
O AUTORZE
Eliza Preuss
Eliza Preuss
Doula, Promotor Karmienia Piersią, Doradca Chustowy, mama dwóch chłopców i żona wspierającego męża. Na co dzień pracuje z kobietami w najcudowniejszym momencie ich życia - w okresie ciąży i pierwszych miesiącach macierzyństwa. Ma w sobie poczucie misji i potrzebę edukowania innych, dlatego organizuje warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne dotyczące nauki chustowania, laktacji i szeroko rozumianego wsparcia okołoporodowego. Prywatnie lubi piec i gotować, pasjonuje się zdrowym żywienie w zgodzie z tradycyjną medycyną chińską. Zakochana w Nowym Jorku, który co kilka lat odwiedza, ale mimo to bezustannie za nim tęskni. Uwielbia kupować książki, a jeszcze bardziej je czytać. Docenia czas spędzony z rodziną, bo nigdy nie jest go wystarczająco dużo. Dla poprawy humoru słucha muzyki i gra na pianinie. Nie wyobraża sobie dnia bez jaglanki z pieczonym jabłkiem, gruszką, miodem i orzechami.
PODOBNE WPISY
Smakołyki dla alergika
Coraz więcej dzieci boryka się z alergiami i nietoleranc...
Miejskie wygody czy wiejska sielanka?
Jeśli nadal nie wiecie czy zdecydować się na mieszkanie ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ