CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jak mówić do dziecka i jak go słuchać? Aktywna komunikacja z dzieckiem - porady psychologa
Katarzyna Gąsior - Kulej
Autor: Katarzyna Gąsior - Kulej

Jak mówić do dziecka i jak go słuchać? Aktywna komunikacja z dzieckiem - porady psychologa

Niedawno doświadczyłam na własnej skórze, że komunikacja z dzieckiem, niby taka prosta, a jednak czasem sprawia nam mnóstwo problemów. Pewnego ranka moje dziecko miało trudność z zapięciem kurtki. Byłyśmy spóźnione, więc chciałam pomóc i złapałam za zamek. Moja córka zaczęła się wyrywać i protestować, co tylko zwiększyło moje zdenerwowanie. Dziecko coraz mocniej protestowało, a ja coraz więcej wysiłku wkładałam w zapięcie niesfornej kurtki i nagle… „ojej ten zamek przyciął ci bluzkę czemu nic nie mówisz? To dlatego tak się męczę.” Na to moja córka ze łzami w oczach „Ale ja właśnie to mówię”… Ta sytuacja zawstydziła mnie i po raz kolejny uświadomiła mi jak ważne jest słuchanie, mówienie, czyli komunikacja. Dlatego dziś chciałabym się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami mogącymi ułatwić mówienie do dziecka i jego słuchanie. Korzystajcie efektywnie.

Kiedy chcesz coś przekazać dziecku, przede wszystkim:

- Zwróć uwagę na to co mówisz, pomyśl o słowach. Czy są one zrozumiałe dla dziecka? Czy nie są atakujące (pamiętaj, że atak pobudza do obrony)? Czy na pewno chcesz to powiedzieć, dziecko tak jak każdy człowiek zwraca uwagę na słowa i zapamiętuje emocjonalnie, te które są bolesne, krzywdzące itp.
- W czasie rozmowy używaj zwrotów jasnych, precyzyjnych, wyjaśniaj nieporozumienia.
- Zwróć uwagę na ton głosu, rytm wypowiedzi i jej tempo.
- Dbaj o postawę ciała, otwarta postawa ciała, przykucnięcie do poziomu dziecka, wspiera komunikacją, daje poczucie bezpieczeństwa i zwyczajnie pomaga.
- Pamiętaj o kontakcie wzrokowym, zadbaj jednak by nie był on zbyt intensywny. Nikt nie lubi wpatrywania, ale unikanie wzrokiem budzi niepokój, lęk i często po prostu złość.
- Dbaj o swoje emocje i emocje dziecka. Pamiętaj, aby ważnych rozmów nie prowadzić wtedy, kiedy jesteście zdenerwowani, źli, przestraszeni, smutni. Wtedy informacje nie są dobrze rozumiane lub w ogóle ich treść nie dociera do dziecka.

Aktywne słuchanie – dlaczego warto i co to jest:

Aktywne słuchanie, to słuchanie z uwagą, z szacunkiem, z chęcią zrozumienia drugiej osoby. Zalety aktywnego słuchania, to przede wszystkim lepsze poznanie punktu widzenia drugiej osoby, jej poglądów i doświadczeń, oraz potrzeb i motywów. Ma też wielką zaletę, jaką jest dowartościowanie rozmówcy, poprzez zaspokojenie potrzeby mówienia o sobie, swoich osiągnięciach lub problemach. Dzięki aktywnemu słuchaniu mamy szansę uzyskać ważne informacje. Aktywne słuchanie to po prostu słyszenie tego, co chce nam przekazać rozmówca.

Sześć sposobów na aktywne słuchanie:

 
1. Utrzymuj kontakt wzrokowy
2. Potwierdzaj, że słuchasz
3. Nazwij uczucia
4. Poproś o wyjaśnienie
5. Parafrazuj – czyli powiedz swoimi słowami to, co powiedziało dziecko
6. Upewnij się, czy dobrze zrozumiałeś i czy dziecko tak czuje i myśli.

Jak pokazała sytuacja na początku, czasem jest tak, że mimo najlepszych chęci pojawiają się trudności. Często w ogóle mogą one uniemożliwić zrozumienie się nawzajem i nazywane są barierami komunikacyjnymi. Do najczęstszych możemy zaliczyć:
 
- Rozpraszające myśli – „zaraz się spóźnię”, „co ja mam dziś zrobić na obiad”, „Wieczorem muszę jeszcze popracować” – Znacie to? Kiedy myślimy o różnych sprawach, trudniej skupić uwagę na rozmowie i słuchaniu.
- Fizyczne bodźce zakłócające, hałas, telewizor, nieodpowiednia temperatura, głód. Te wszystkie czynniki powodują, że trudniej skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne.
- Słowa wyzwalające – są to takie słowa, które wywołują w nas skojarzenia i automatyczne myśli, a często też automatyczna reakcję. Od razu wiemy, co ktoś do nas powie i mamy gotową odpowiedź. Przecież jak dziecko nam mówi, że bolą je rączki to znaczy, że znowu nie chce sprzątać pokoju.

Bądźcie więc uważni na dziecko, na to co mówi i na to, co wy chcecie przekazać. W ten sposób dacie swojemu dziecku świadomość, że go słuchacie i jest dla Was ważne.
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Czym jest czytanie globalne?
To metoda nauki czytania autorstwa Glenna Domana...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ