CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jak przygotować się do porodu?
Eliza Preuss
Autor: Eliza Preuss

Jak przygotować się do porodu?

Jesteś w ciąży, w stanie błogosławionym i czujesz się wyjątkowo, bo to ciebie to maleństwo wybrało na mamę. Wprost promieniejesz pierwszy, może też drugi trymestr. Ale gdy zaczyna się trzeci trymestr i termin porodu zbliża się wielkimi krokami, z coraz większym przerażeniem myślisz o porodzie. Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy i nie wiesz jeszcze co tak właściwie cię czeka, obawy są z pewnością większe. Ale nawet, gdy stajesz się mamą po raz drugi czy kolejny, to i tak obawy i lęk w którymś momencie pojawiają się i nie dają ci myśleć o niczym innym, jak tylko o porodzie. Z jednej strony czekasz na ten moment z ekscytacją, bo przecież bardzo chcesz już przytulić maleństwo do piersi. Ale z drugiej strony strach przed porodem, przed bólem porodowym i tym wszystkim, co cię czeka na sali porodowej nie napawa cię optymizmem.

Chcąc zminimalizować swe obawy warto do tego wyjątkowego dnia przygotować się wcześniej. Poniżej kilka wskazówek, jak to zrobić. Każda z was może do tej listy dodać coś swojego. To są jedynie wskazówki, które mają ci ułatwić czas oczekiwania i moment porodu.


O co warto zadbać przed porodem?
Przyjście na świat twojego dziecka, to wyjątkowy moment, który zostanie z tobą do końca życia. Warto się do tego dnia dobrze przygotować. I choć natura wie co ma robić, to jednak warto kilka elementów w swoim planie dnia wprowadzić możliwie najwcześniej, a inne na niemal samym finiszu ciąży. Nie mówimy tutaj o kompletowaniu wyprawki, kupowaniu wózka, łóżeczka i innych sprzętów, chociaż są one istotne i sprawiają młodej mamie sporo przyjemności. Ważne jest natomiast przygotowanie swojego ciała i duszy/sfery psychicznej, które nierzadko staje się kluczowe i decyduje o pomyślnym porodzie.


- czytaj, dowiaduj się, poszerzaj wiedzę merytoryczną
Jest kilka tytułów, które warto, aby pojawiły się na twojej liście lektur obowiązkowych. Mogą to być: „Poród aktywny” Janet Balaskas, „Urodzić razem i naturalnie” Irena Chołuj, „Poród naturalny” Ina May Gaskin. To tylko kilka tytułów, można do tej listy dołożyć jeszcze inne, jeśli tylko masz czas i ochotę na zgłębianie wiedzy. Być może z lekcji biologii w szkole podstawowej pamiętasz jeszcze podstawy rozmnażania człowieka i kilka innych faktów, jednak to może okazać się niewystarczające. Warto pogłębić wiedzę, aby nic w godzinie zero cię nie zaskoczyło. Co warto doczytać? Na pewno wszelkie informacje odnośnie poszczególnych faz porodu. O tym, jak radzić sobie z bólem porodowym w niefarmakologiczny sposób i czemu właściwie służy ból porodowy. Najlepiej czytać jedynie pozytywne i wspierające historie, a także uczestniczyć w kręgach opowieści porodowych, które mają za cel mówienie o porodach w sposób optymistyczny.
Innym sposobem poszerzania wiedzy jest uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia. Cotygodniowe spotkania z położną, doulą i w towarzystwie innych mam na podobnym etapie życia, są bardzo budujące i pomagają pogłębić i usystematyzować wiedzę o samym porodzie i pielęgnacji niemowlaka.
Do samego porodu można również przygotować się na indywidualnych spotkaniach z położną lub doulą. Są one nastawione na realizację konkretnych potrzeb i oczekiwań przyszłej mamy. Pozwalają również lepiej poznać się nawzajem przed porodem.


- wybierz miejsce porodu i osobę/osoby towarzyszącą
Wybór miejsca narodzić twojego dziecka ma duże znaczenie. Szpital nie jest już tak oczywistym miejscem pierwszego wyboru. Poród bowiem może odbyć się również w domu narodzin lub w twoim własnym domu. Jeśli jednak zdecydujesz się na poród w szpitalu, warto odwiedzić oddział porodowy, aby czuć się pewniej w chwili przyjęcia. Zapoznając się ze szpitalem i oddziałem porodowym, warto zaczerpnąć informacji odnośnie podejścia do porodu naturalnego. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze informacje od innych kobiet, które rodziły w danym szpitalu, mogą być dla nas pomocne. Poród to bowiem wyjątkowe przeżycie i każda kobieta może mieć inne, swoje własne i subiektywne zdanie o danym szpitalu, oddziale porodowym, lekarzach i położnych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji co do miejsca porodu, warto przeanalizować różne źródła informacji, aby mieć pewność co do naszego wyboru.
Obok miejsca porodu ważna jest także decyzja odnośnie osoby, która ma nam w tym porodzie towarzyszyć. Czy będzie to mąż, partner, siostra, przyjaciółka, czy doula, warto zdecydować się dużo wcześniej, a nie w popłochu obdzwaniać rodzinę w momencie pojawienia się pierwszych bóli porodowych. Niech to będzie zaufana osoba/osoby, przy której poczujesz się pewnie.


- napisz swój plan porodu
Plan porodu to nijako scenariusz twojego porodu. Oczywiście trudno jest zaplanować cały poród punkt po punkcie, ale warto spisać te kwestie, które są dla ciebie kluczowe i których przestrzegania oczekujesz ze strony personelu medycznego. Dobrze, jeśli z planem porodu będzie również zaznajomiona osoba towarzysząca, aby w razie potrzeby wspierać cię w twoich decyzjach i należycie pomagać w trudnych momentach porodu. Plan porodu jest dokumentem dołączanym do twojej dokumentacji medycznej. Zawarte w nim mogą być informacje odnośnie np.: sposobów łagodzenia bólu porodowego (farmakologiczne/niefarmakologiczne i jakie dokładnie), pozycji, w jakiej chcesz rodzić podczas pierwszej i drugiej fazy porodu, nacinania krocza, lewatywy, a także informacje o tym, w jaki sposób chcesz przywitać się z twoim dzieckiem (kontakt skóra do skóry), sposób karmienia, wykonanie zabiegów profilaktycznych (np. szczepienia). Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że w niektórych sytuacjach poszczególne punkty planu porodowego mogą nie zostać zrealizowane, ze względu na wystąpienie zagrożenia zdrowia i życia po stronie matki, czy dziecka.


- przygotuj ciało i umysł
Kluczowym punktem na liście rzeczy do zrobienia przed porodem, powinno być przygotowanie swojego ciała do wykonania bardzo ciężkiej pracy. Poród bywa porównywalny do wysiłku maratończyka, należy się więc do tego wysiłku odpowiednio przygotować. Już w pierwszym trymestrze, jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, warto być aktywną, uprawiać jakiś nieforsowny sport, albo chodzić codziennie na spacery i gimnastykować ciało kilka razy w tygodniu. Te mamy, które były aktywne przed ciążą, nie powinny rezygnować z aktywność po ujrzeniu dwóch kresek na teście ciążowym. Jeśli mamy wątpliwości, czy dana aktywność jest wskazana w tym wyjątkowym czasie, zawsze warto skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli jednak nie pałałaś szczególną sympatią do wszelkich form aktywności fizycznej, warto w ciąży mimo wszystko trochę się uaktywnić, spacerować, gimnastykować się lub skorzystać z ćwiczeń dla ciężarnych w swojej szkole rodzenia. Każda, nawet minimalna forma ruchu będzie tylko z korzyścią dla ciebie i dla przebiegu porodu.
Obok ćwiczenia ciała, warto również przygotować się od strony emocjonalnej. W tych ostatnich tygodniach ciąży warto już zwolnić tempo, skupić się na sobie, relaksować się, wizualizować poród, medytować, aby w pełni otworzyć się na poród i przyjąć każdy jego etap z radością i wdzięcznością. Życie w zabieganiu do samego końca, stres, mogą skutecznie zahamować poród i opóźnić jego rozpoczęcie. Zamiast sprzątać, robić ostatnie zakupy, czy realizować zaległe projekty, warto nauczy się relaksującego oddechu torem brzusznym, który z pewnością przyda nam się w porodzie. Skupienie się na sobie, swoim ciele, swoich pozytywnych myślach i odczuciach, może okazać się bardziej pomocne, niż możesz sobie to wyobrazić. Jeśli jednak poród nie rozpoczyna się pomimo wyznaczonego terminu, można w łagodny i naturalny sposób go indukować. Skuteczny i jednocześnie działający relaksująco może okazać się seks, a prostaglandyny z nasienia partnera mogą przyspieszyć akcję porodową i pomóc szyjce macice się otworzyć.

Ostatnie tygodnie przed porodem to również dobry czas na picie herbatki z liści malin (po skończonym 36 tc), która wpływa na kurczliwość mięśnia macicy. Na zmiękczenie szyjki macicy z kolei korzystnie działa olej z wiesiołka, a zewnętrze może być stosowany do masażu krocza. Również w ostatnich tygodniach ciąży można bez opamiętania zajadać się daktylami, gdyż mają one udowodnione korzystne działanie na przebieg porodu i rozwieranie się szyjki macicy.


Drogie mamy, celebrujcie te czas przygotowania do porodu, nastawiajcie się pozytywnie do wszelkich nowych doświadczeń, które przyniesie wam życie i oczekujcie na spotkanie z maleństwem pełne spokoju i dobrych myśli.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Jak sobie radzić ze stresem w ciąży?
Tokofobia może pojawić się w trakcie trwania ciąży, bądź...
Niezwykły szal rebozo
Rebozo - chusty do zadań specjalnych. 
Siła oddechu
Bo oddech to życie, oddech to siła i moc, która m...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ