CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jak zadbać o siebie, czyli szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko
Katarzyna Gąsior - Kulej
Autor: Katarzyna Gąsior - Kulej

Jak zadbać o siebie, czyli szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko

Pojawienie się dziecka i jego wychowanie jest ogromnym wyzwaniem. Większość rodziców prawidłowy, wszechstronny rozwój potomka stawia w centrum uwagi. Chcemy być troskliwi, ciepli, otwarci, czujni na potrzeby naszej pociechy. Czytamy artykuły, książki, o tym co dla niego dobre. Słuchamy, nierzadko sprzecznych, rad. I dobrze ale… Czasem w tym wszystkim gubimy radość, zapominamy, że oprócz bycia mamą i tatą, mamy także własne pragnienia, potrzeby, które nie muszą być związane z dzieckiem. Czujemy się przytłoczeni. W jaki sposób możemy bardziej zadbać o sobie, własne emocje i potrzeby i jednocześnie wspierać nasze dziecko?

Rodzina jest szczególną przestrzenią dla każdego człowieka. Pojawienie się dziecka to zaproszenie do rozwoju dla każdego członka rodziny. Aby jednak tak się stało, musimy zdać sobie sprawę, że to co dajemy naszym dzieciom jednocześnie dajemy sobie. My dorośli, zyskujemy przestrzeń dla własnego rozwoju. Dlatego tak ważna jest dbałość o własne emocje i potrzeby. Dzieci przede wszystkim uczą się przez obserwację, szczególnie własnych rodziców. Poznają sposoby radzenia sobie w życiu codziennym. Większość rodziców, których znam chciałoby, żeby ich dzieci były pewne siebie, miały świadomość swojej wartości, były ciekawe świata, otwarte i radosne. Warto pamiętać o tym, że przykład idzie z góry. Kiedy najmłodsi widzą rodziców dobrze czujących się w swoim życiu, czerpiących z niego satysfakcję, bez poczucia winy dbających o swoje potrzeby i emocje, są bardziej skłonne zachowywać się podobne. To trochę tak jak z czytaniem książek: dzieci czytających rodziców też sięgają po książki. Rodzina jest miejscem wzajemnych przemian i oddziaływań. To co dzieje się z rodzicami, wpływa na dziecko i wzajemnie. Rozwój dziecka wpływa na rozwój całej rodziny. Świadome rodzicielstwo, to rodzicielstwo, które jest ukierunkowane na dziecko, ale także na siebie samego i na każdego z partnerów.

Każdy rodzic jest inny, tak samo jak każde dziecko, Nie ma więc gotowych recept na to, jak dobrze poczuć się we własnym życiu, ale warto przyjrzeć się paru ważnym kwestiom mającym wpływ na jakość bycia rodzicem:


Uważność na dziecko, na siebie – dostrzeżenie wyjątkowości każdej osoby w rodzinie, zaakceptowanie, że każdy z nas jest inny i ma do tego prawo.


Dbanie o emocjonalność – dostrzeganie swoich emocji, nie tylko tych łatwych jak radość czy duma, ale także tych trudnych jak złość, zniechęcenie, strach. Pozwolenie sobie na każdą z bogatego wachlarza emocji, zaakceptowanie ich i zrozumienie, że każda z nich spełnia jakąś rolę.


Dbałość o swoje potrzeby, zauważanie ich i realizacja w miarę możliwości. Wszystkie – społeczne, zawodowe, emocjonalne, fizyczne. Jeśli dbamy o własne potrzeby, uczymy dziecko, że potrzeby każdego człowieka są ważne i pokazujemy, że może to robić bez poczucia winy. A jeśli się nie uda jakieś potrzeby zaspokoić, pokazujemy dziecku jak sobie z tym radzić.


Danie sobie prawa bycia niedoskonałym, możliwość popełniania błędów bez poczucia winy. Nie ma rodziców idealnych, tak jak nie ma idealnych dzieci. Są wystarczająco dobrzy rodzice i tylko tacy mogą dać dziecku wszystko czego potrzebuje.


Szacunek dla dziecka, dla siebie samego i partnera.


Każdy z nas ma przekonania na temat tego jak powinno się wychowywać dzieci i jakim powinno się być rodzicem. Niektóre z tych przekonań mogą powodować, że towarzyszy nam poczucie bezradności, żalu czy winny. Jednym z takich przekonań jest np. „Muszę zawsze zaspokajać wszystkie potrzeby mojego dziecka.” W poradzeniu sobie z destrukcyjnymi przekonaniami wewnętrznymi pomaga uświadomienie ich sobie – to może być pierwszy krok do zmiany.


Dbałość o własne granice. To umiejętność powiedzenia „nie”, szacunek dla swoich emocji, potrzeb, czasu bez poczucia winy, to wybieranie samodzielnie tego co dla nas dobre. To także danie takich praw innym osobom.


Budowanie bliskości z innymi ludźmi. Rodzice, szczególnie małego dziecka, często ograniczają kontakty z innymi dorosłymi. Wszystko jest w porządku jeśli robią tak, bo im z tym dobrze. Ale bliskie relacje, wsparcie osób spoza rodziny jest również bardzo ważne i budujące siłę rodzica.

Dbanie o własne szczęście, potrzeby, pasje, dawanie sobie czasu tylko dla siebie ( jakkolwiek miałby to być czas, ważne żeby był w zgodzie z nami i dawał nam spełnienie, radość i wytchnienie), danie sobie prawa do własnych decyzji, do własnego zdania, własnych uczuć, pozwolenie sobie na spełnianie własnych oczekiwań (nie spełnianie oczekiwań innych ludzi, które są sprzeczne z naszymi oczekiwaniami względem siebie), pozwolenie sobie na oddech, danie sobie prawa do całego wachlarza emocji jest największym prezentem, który możemy dać sobie i dziecku.

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Co z tymi nóżkami?
Jak zadbać o bezpieczeństwo małego podróżnika?
Obrazy, które kilkulatek powinien już znać
Matejko, Chełmoński, Kahlo, Leonardo czy van Gogh?
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ