CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy

„Jeżeli święto Bożego Narodzenia niesie z sobą pewną tęsknotę i tak wiele czułości, tyle poruszających nas uczuć, to dlatego że przywraca naszym oczom obraz najkruchszego dzieciństwa.
Widzimy w niej równocześnie i piękno, i niewinność, kruchość istnienia i opiekę, jakiej się ona domaga,
i miłość, której od nas wszystkich oczekuje.”

Jednym ze wspomnień, które chyba wszystkim kojarzą się z dzieciństwem są właśnie święta Bożego Narodzenia. I choć z biegiem lat magia świąt staje się coraz mniej widoczna to z ogromną nostalgią wielu dorosłych wspomina uczucia z jakimi wiązał się okres Bożego Narodzenia za czasów ich lat dziecięcych. Mroźne, śnieżne zimy, kolorowa choinka, wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dwanaście potraw na stole, wspólne kolędy, pasterka no i oczywiście prezenty. To tylko niektóre z obowiązkowych punktów charakterystycznych dla tego okresu, które są wspólne dla każdego pokolenia (może oprócz warunków atmosferycznych). Właśnie... prezenty. To właśnie one dają najwięcej radości tym najmłodszym, którzy często wiele dni przed świętami, nie mogąc się doczekać Wigilii, próbują znaleźć podarki w różnych zakamarkach domu. Co zatem podarować dzieciom pod choinkę, by zadbać także o ich rozwój intelektualny? Odpowiedź jest bardzo prosta – dobrą książkę, która jest nieocenionym przyjacielem każdego małego człowieka.

W szale przedświątecznej gorączki szukasz inspiracji, jeśli chodzi o literackie tytuły, które pokochają najmłodsi? Zobacz nasze propozycje i wybierz coś dla Twojego dziecka.


Maryja Bartoshko, „O najważniejszym”

Znany i ceniony poeta, ksiądz Jan Twardowski napisał w jednym ze swoich wierszy: „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”. Często nie zastanawiamy się nad tym, że jesteśmy istotami, które żyją ograniczone czasem. Jako ludzie mamy swój początek i koniec i kiedyś ten nasz czas po prostu się skończy. Maryja Bartoshko w swojej książce „O najważniejszym” podejmuje właśnie temat doceniania teraźniejszości. Choć książka jest dedykowana głównie dzieciom, z pewnością odnajdzie się w niej każdy dorosły. Najważniejszą wartością w tym opowiadaniu jest oczywiście rodzina. Ale często tracimy czas w którym możemy po prostu być razem na błahe kłótnie i sprzeczki. A co jeśli pewnego dnia ta osoba zniknie z naszego życia niczym bańka mydlana? Zostanie tylko żal, rozpacz i frustracja, że nie możemy spędzić już ani kawałka życia razem i jeszcze raz spojrzeć sobie w oczy. Autorka książki „O najważniejszym” skłania czytelników do refleksji nad wartością życia i tego co mamy.

 


Łukasz Z. Knyziak, „Anioł Michał”

Lata dziecięce są najważniejsze jeśli chodzi o kształtowanie się struktur młodej psychiki i przyswajanie reguł obowiązujących w społeczeństwie. To wtedy ustalamy granice naszych działań i uczymy się asertywności. Jednak często asertywność dla dzieci bywa bardzo problematyczna, bo mały człowiek boi się, że jeśli odmówi w czymś swojemu rówieśnikowi to może spotkać się z odrzuceniem z jego strony. Książka „Anioł Michał” , autorstwa Łukasza Z. Knyzika. To niewielkie objętościowo opowiadanie ukazuje historię, która przytrafiła się kilkuletniemu Stasiowi Koniecznemu. Podczas jednego wieczoru, w czasie wieczornej modlitwy chłopczyk poznaje swojego Anioła Stróża – Michała. Niebiańska istota pomaga dziecku w tym jak stawiać granice wobec innych, gdyż Stasiu ma problem z asertywnością. Anioł pokazuje mu jak zrobić to w sposób kulturalny i nie narażać się na to, by kontakty społeczne z rówieśnikami były nadszarpnięte. Warto zaznaczyć, że autor napisał to opowiadanie z myślą o swoim synu, któremu chciał w metaforyczny sposób wytłumaczyć to jak stawiać w życiu granice i dbać o swoje samopoczucie.

 


Marlena Rytel, „Potworna Michasia”

Na temat jedynaków krąży wiele mitów i streotypów. Jeśli jesteś rodzicem jedynaka to na pewno boisz się tego, że brak rodzeństwa może odbić się na jego życiu społecznym. Mówi się przecież, że wiele jedynaków jest egocentrykami, którzy niechętnie dostrzegają potrzeby innych. Chcesz, aby Twoje dziecko było empatyczne i umiało odnaleźć się w grupie rówieśniczej? Przeczytaj mu więc „Potworną Michasię”, autorstwa Marleny Rydel. Bohaterką opowiadania jest siedmioletnia dziewczynka, która dosłownie przejęła rządy w swoim domu, a jej ulegli rodzice spełniają jej każdą zachciankę. Pewnego dnia Marysia dostaje od nich upragnionego kota – Łobuza. Jednak jej fascynacja zwierzątkiem szybko się kończy, dziewczynka znudzona opieką nad Łobuzem zapomina o zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb. Pewnego dnia role się odwracają... I to Marysia na własnej skórze przekonuje się jakie są konsekwencje jej zachowania. „Potworna Marysia” uczy wrażliwości empatii nie tylko na ludzi, ale także na potrzeby zwierząt. Sama książka ma ciekawą konstrukcję, gdyż można odczytywać ją na wielu płaszczyznach, w zależności od etapu rozwoju dziecka. Problemy ukazane w opowiadaniu ukazane zostały bez zinfantylizowania, a w dziecku budzi się wspomniana wcześniej wrażliwość. Pozycja polecana jest nie tylko jedynakom!

Święta to naprawdę magiczny czas. Warto, by prezenty, które dziecko znajdzie pod choinką rezonowały w nim i przyczyniły się do jego rozwoju wewnętrznego. Niech znajdzie pod świątecznym drzewkiem najpiękniejsze książki, które razem przeczytacie po uroczystej wigilii.


Powyższe pozycje książkowe znajdziesz tutaj: http://www.psychoskok.pl/ksiazki/ lub

http://tylkorelaks.pl/21-dzieci-i-mlodziez

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Co zrobić, by Twoja pociecha nie była dzieckiem „filiżanką”
Rolą rodzica jest przede wszystkim wspieranie dziecka w ...
Zadbaj o rozwój językowy Twojej pociechy
Dziecko powinno już od najmłodszych lat mieć kontakt z j...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ