CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Książki dla przyszłych mam
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Książki dla przyszłych mam

Jak dużo potrafią zmienić dwie kreski? O tym, że przewracają życie o sto osiemdziesiąt stopni wie każda kobieta, która zobaczyła je na swoim teście ciążowym. Ten widok to szczególny moment, w którym to radość przenika się z lękiem a niepewność łączy się z pewnością. Pewnością tego, że właśnie zaczęła się najważniejsza rola w życiu kobiety – bycie mamą. Natura dała nam kobietom dziewięć miesięcy do tego, by odpowiednio przygotować się do tej roli. Zmieniające się ciało, dziwne zachcianki, burza hormonów, która wiąże się z niespodziewaną falą wzruszenia w trakcie oglądania reklamy płatków śniadaniowych, czy nawet niczym nieuzasadniony moment gniewu o to, że On odłożył talerz nie tak jak powinien. To tylko niektóre sytuacje, które mogą mieć miejsce w trakcie tego błogosławionego stanu jakim jest ciąża. Dla mam, które rodziły kilka razy to nie jest żadna nowość, jednak co z tymi które po raz pierwszy doświadczą porannych mdłości, a kilka miesięcy poczują pierwsze ruchy dziecka? One potrzebują dwa razy więcej wsparcia. Nic nie zastąpi rozmowy z koleżanką, mamą, ale równie ważna jest także mądra literatura. A to przyda się zarówno pierworódce jak i mamie wielodzietnej.

Spośród stosu magazynów i książek poświęconych macierzyństwu warto wybrać wartościowe pozycje, które pomogą zrozumieć czym jest ciąża, a także pozwolą przygotować się do powitania, opieki i wychowywania małego człowieka.

Przygotowaliśmy dla przyszłych rodziców dwie pozycje, które obalą mity i utarte przekonania na temat zarówno ciąży jak i wychowania dziecka. Warto po nie sięgnąć, by przekonać się z czym wiąże się rodzicielstwo.

Paulina Holtz, „Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica”

Aktorka Paulina Holtz, jest zapewne znana szerszej publiczności z kultowej roli Agnieszki Lubicz, jednak mało kto wie, że jest także mamą, która pragnie podzielić się z innymi matkami swoimi spostrzeżeniami. I tak oto popełniła książkę o frapującym tytule „Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica”. Można uznać, że ta pozycja to literacki konglomerat. Dlaczego? Holtz w sprawny sposób połączyła w niej bowiem dwie na pozór niepasujące do siebie formy - opowiadania opisujące perypetie żywiołowej Luśki przeplatają się z wywiadami ze znanymi postaciami ze świata kultury, rodzicami i ekspertami, którzy swoją wiedzą pomogą rozwiewać bolączki fikcyjnej bohaterki.

Luśka to 30-sto latka, spełniona zawodowa kobieta, która ma przyjaciół i całkiem zadowalające życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest ciąży. I jak wiele kobiet w jej sytuacji czuje niepokój, a w jej głowie kłębią się pytania na które nie zna jeszcze odpowiedzi. Jakie badanie trzeba zrobić na początek, kiedy należy udać się do ginekologa, czym kierować się w wyborze szkoły rodzenia, i co z życiem seksualnym - czy ono w ogóle istnieje podczas ciąży? Odpowiedzi na te pytania z pewnością poznasz czytając tę książkę, droga przyszła Mamo. Jednak nie znajdziesz w niej gotowego „przepisu na życie” Problemy zawarte w książce zostały opisane z różnych perspektyw. Swoją wiedzą dzielą się zarówno lekarze specjaliści, zwykłe mamy jak i kobiety z pierwszych stron gazet. To wszystko sprawia, że mając dostęp do różnych opinii i stanowisk, możesz wybrać to co jest najbliższe Twojemu światopoglądowi i do czego zachęca Cię budzący się instynkt macierzyński. Ciekawy jest już sam początek lektury, autorka bowiem przybliża nam jak wyglądało rodzicielstwo w czasach komunizmu oraz jaki może mieć ono wpływ na życie współczesnych trzydziestolatków. Zapraszamy Cię, droga Czytelniczko do bliższego spotkania z sympatyczną i nieco zwariowaną Luśką, której rozterki z pewnością wydadzą się bliskie Twojemu sercu, jeśli oczekujesz dziecka. Książka Pauliny Holtz zawiera także dawkę przydatnej wiedzy, która pozwoli w pewniejszy sposób stawiać pierwsze kroki jako rodzic, a dzięki temu ten kosmos zwany rodzicielstwem wyda Ci się znacznie bliższy niż dotychczas.

Klaudia Tokarz- Laska „Oczami dziecka”

Są takie lektury, które powinny być pozycją obowiązkową dla każdego rodzica. Nieważne czy już jesteś parę lat w tej roli, czy dopiero oczekujesz narodzin swojego pierwszego potomka - pozycję „Oczami dziecka”, autorstwa Klaudii Tokarz- Laski, powinien przeczytać każdy komu po prostu zależy na dobru dziecka. Książka ta jest autoterapią, jak przyznaje we wstępie autorka, dzięki której może zamknąć etap naznaczony bólem i cierpieniem. Choć nie mówi tego wprost, możemy domyślać się, że pisarka z autopsji wie czym jest trudne dzieciństwo i dlatego potrafiła w tak trafny sposób opisać jego cienie, ale też i blaski.

Marek Michalak napisał, że „Dziecko to człowiek, tylko że mały – nie znaczy, że jednak głupi. Ten mały często czuje i widzi więcej niż sobie myślisz.” I zdaje się, że my dorośli często o tym zapominamy. Zdarza nam się patrzeć na dziecko z góry, zakładać, że nic nie zrozumie z naszego wyjaśnienia, a więc powinno się ślepo podporządkować. Książka „Oczami dziecka”, przypomina to o czym teoretycznie wszyscy wiemy, że dziecko to człowiek, tylko że mały. To odrębna jednostka, której należy się szacunek, opieka i pomoc. To człowiek, który stara się zrozumieć zawiły dla niego świat dorosłych i bez naszego wsparcia i wyjaśnienia będzie mu niezmiernie trudno pojąc wszystkie jego zależności i zasady funkcjonowania. Często czuje się także zagubiony i samotny. Dziecko jest niczym gąbka, które chłonie to co się dzieje wokół niego, a zarówno negatywne jak i pozytywne emocje i zachowania ze strony opiekunów mogą mieć na jego rozwój olbrzymi wpływ. Dzięki lekturze „Oczami dziecka” możemy na chwilę stać się małym człowiekiem. Poczuć emocje i pytania, które rodzą się w naszych latoroślach. Autorka opisuje sytuacje z którymi musi zmierzyć się człowiek na różnych etapach swojego życia. Poprzez książkę staniemy się na chwilę noworodkiem, dzieckiem, który ma wsparcie wśród bliskich, a także doświadczymy tego co czuje człowiek, który musi wychowywać się w dysfunkcyjnej rodzinie. Dowiemy się co niesie za sobą niepełnosprawność czy inne doświadczenia życiowe. Poznamy także ludzi dorosłych i przyjrzymy się ich osobistym relacjom z rodzicami. Każda historia to osobny człowiek i osobna opowieść - zupełnie tak jak w życiu. My również dźwigamy na swoich barkach bagaż doświadczeń, zarówno dobry jak i zły. Jednak często wspólnym mianownikiem tego z czym się zmagamy są relacje międzyludzkie. To właśnie one są podstawą życia społecznego i to one kształtują nasze życie już od najmłodszych lat. Pamiętajmy jednak, że nie ma ludzi idealnych i każdy, nawet najlepszy rodzic, popełnia błędy, lecz warto uzmysłowić sobie to w jaki sposób dziecko odbiera otaczający go świat i wystrzegać się pewnych zachowań, a nade wszystko otaczać swoją latorośl miłością, bo jak pisze autorka „bliskość rzutuje na nasze dorosłe życie”.

Janusz Korczak, wielki wzór pedagoga, mówił:

„Dziecko jest pergaminem, szczelnie zapisanymi drobnymi hieroglifami, których tylko część zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną zapełnisz treścią”.

Przed Tobą Droga Mamo, najważniejsza i najbardziej ekscytująca przygoda – wychowanie nowego człowieka. To on będzie tym, który być może zmieni ten świat i sprawi, że stanie się lepszy niż przed jego narodzinami. Nie bój się nowej roli, zaufaj przede wszystkim swojemu instynktowi i nade wszystko otaczaj swoje dziecko bezwarunkową miłością. Wsłuchuj się w jego potrzeby, odkrywaj marzenia i talenty, a także inspiruj do działania. Jesteśmy pewni, że dzięki powyższym pozycjom będzie Ci się łatwiej odnaleźć w nowej roli, a na rodzicielstwo spojrzysz z zupełnie innej perspektywy.

Więcej propozycji wydawniczych dla przyszłych rodziców znajdziecie tutaj
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-dla-rodzicow

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Mikroskala - niezwykły Park Makiet
Cały świat zamknięty w skali MIKRO!
FANTAZJA - animacje, eventy, warsztaty]
Fantazja oferuje usługi animacyjne od imprez tematycznyc...
TULISIE inspirują - miodolina - przepis na masę plastyczną
Miodolina to masa plastyczna z miodem! Będziecie zachwyceni!
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ