CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Którą książkę na "dobranoc" warto przeczytać swojemu Dziecku?
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Którą książkę na "dobranoc" warto przeczytać swojemu Dziecku?

Z pewnością jak każda mama doskonale opanowałaś sztukę multitaskingu czyli jednoczesnego wykonywania kilku czynności w tym samym czasie. Opiekując się dziećmi i mając na głowie cały dom, chyba nie można inaczej. Doba powinna być wydłużona o kolejne dwadzieścia cztery godziny, prawda? Każdy dzień to nieustanna gonitwa, aby ze wszystkim zdążyć, a gdy nadchodzi upragniony wieczór i nie ma się już siły na dosłownie na nic to wtedy nasze dzieci zazwyczaj dostają zastrzyk nowej energii i nie sposób ich okiełznać. Sytuacja robi się tym bardziej niebezpieczna im bliżej do godziny „zero” czyli do pójścia spać.

Jak zatem poskromić nieposkromionych, by w końcu udali się w objęcia Morfeusza? Rada jest prosta: czytać. A co czytać i dlaczego ta aktywność doskonale wpływa na zasypianie dowiesz się z tego artykułu.

Czytanie uspokaja

Tak często zapominamy o tym, że dziecko to przecież mały człowiek, który tak jak my ma prawo do przeżywania emocji. Jednak my – dorośli potrafimy sobie radzić z naszą sferą emocjonalną i wykonywać nasze obowiązki bez większych zakłóceń nawet gdy jesteśmy smutni lub sfrustrowani. Co innego dzieci, które nie do końca rozumieją jeszcze otaczający je świat i nie zawsze potrafią się w nim odnaleźć. Często więc reagują płaczem. Mieliście trudny dzień, który zaliczyłabyś do grona wręcz „survivalowych”? Przed snem poczytaj dziecku kilkanaście minut a zobaczysz jak bardzo się wyciszy i uspokoi.

Wspólna lektura buduje więzi

Nie oszukujmy się – w ciągu dnia w natłoku zajęć szkolnych i domowych, zostaje tak niewiele czasu, by ze sobą pobyć, poprzytulać się i porozmawiać na tematy, które nurtują Twojego kilkulatka. Czytanie to wymarzona wręcz okazja, by nadrobić dzienne zaległości i zbudować bliskość, która będzie owocowała przez całe Wasze wspólne życie.

Za sprawą czytania tworzy się poczucie bezpieczeństwa

Większość małych dzieci boi się ciemności. Do tego dochodzi także wybujała wyobraźnia i to wszystko co wydarzyło się za dnia, by maluch był pełen niepokoju przed wizją nocy spędzonej w ciemnym pokoju. Pokaż swojemu dziecku, że właśnie zaczyna się jedna z najprzyjemniejszych części doby, przygaś światło, zrób mu ciepłą herbatę i zacznij czytać, a sama będziesz zaskoczona tym jak szybko zasnęło.

Artur Jasiński, „Baśń o dębowym sercu”

„Baśń o dębowym sercu” autorstwa Artura Jasińskiego jest jedną z tych opowieści, które chwycą za serce zarówno małego jak i dużego odbiorcę. Bohaterem tej pięknej i bardzo współczesnej Baśni jest Antek – dzielny chłopiec, który chcąc ratować swoją wioskę przed zagładą wyrusza w niebezpieczną misję do Starego Dębu, który jako jedyny może przywrócić ład w ekosystemie wioski i sprawić, by susza odeszła w zapomnienie, a zeschła ziemia znów zaczęła dawać owoce. Jednak Stary Dąb według legendy ma zaczarowane przez złego Czarnoksiężnika serce, dlatego negocjacje z nim mogą zakończyć się fiaskiem. Czy małemu Antkowi uda się odwrócić klątwę złego Czarownika i uratować swoją wioskę? Poznaj ze swoim dzieckiem zakończenie książki, a potem porozmawiajcie o znaczeniu ekologii. 

Joanna Sztroman, „Zaczarowany księżyc”

„Zaczarowany księżyc” to zbiór krótkich lecz pouczających rymowanek, które ze pewnością przypadną do gustu każdemu kilkulatkowi. Bohaterem wierszyków stworzonych przez Joannę Sztroman – cenionego pedagoga, są zarówno zwierzęta, rośliny, przedmioty, oraz zjawiska przyrodnicze. Rytm wierszy z pewnością wyciszy i ukoi Twoje dziecko do snu, a sama tematyka sprawi, że bardziej będzie rozumiało świat, który go otacza.


 


Jesteśmy przekonani, że wiesz co będziecie robić z dzieckiem w najbliższy wieczór. Sięgnijcie więc po wspólną lekturę i cieszcie się bliskością jaka płynie z tego wyciszającego czasu, który ma miejsce tuż przed snem.

Te i inne książki, możecie znaleźć tutaj: http://tylkorelaks.pl/47-ksiazki

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Co zrobić, by Twoja pociecha nie była dzieckiem „filiżanką”
Rolą rodzica jest przede wszystkim wspieranie dziecka w ...
Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy
Jednym ze wspomnień, które chyba wszystkim kojarz...
Zadbaj o rozwój językowy Twojej pociechy
Dziecko powinno już od najmłodszych lat mieć kontakt z j...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ