CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Natan - chłopiec o "niebieskim" sercu

Natan - chłopiec o "niebieskim" sercu

Moja szansa na powodzenie rośnie z każdą próbą

John Nash - Piękny umysł

Poznajcie historię Natanka... małego mieszkańca gminy Kazimierz Biskupi, który jest jednym z wielu osób o niebieskim sercu.
 

Dlaczego akurat o niebieskim? Zaraz się przekonacie.

Natanek ma 3,5 roku. Na pierwszy rzut oka każdy z nas by pomyślał że chłopiec niczym się nie różni od swoich rówieśników. Ale...No właśnie chłopiec jest zamknięty w swoim świecie, trudno dostępnym nawet dla kochających Go nad życie rodziców.

Zacznijmy jednak od początku i cofnijmy się o 2 lata. Wtedy to wszystko się zaczęło. Mając 1,5 roku chłopiec nagle zaniemówił. Był to pierwszy niepokojący sygnał dla rodziców. Podczas wizyty w centrum audiologii i foniatrii okazało się, że ze słuchem dziecka jest wszystko dobrze. I że być może przyczyna takiego zaburzenia jest zupełnie inna. Wówczas również skierowano Natana do psychologa. Już po niespełna 15 minutach obserwacji stwierdzono podejrzenie autyzmu. Co czuli w tej chwili rodzice dziecka? Trzymając dłoniach diagnozę, która pozostanie z nimi już na zawsze, toczyli walkę z myślami... I pytaniami: co dalej? jak sobie poradzimy? i w końcu: jak pomóc własnemu dziecku, które w swoim życiu będzie spotykało liczne przeszkody?

Rozpoczęła się walka o kolejne wizyty, które za każdym razem dawały nowe wskazówki. Oprócz autyzmu chłopiec zmaga się z epilepsją.
Od maja Natanek jest jednak bardzo dzielnym przedszkolakiem, który każdego dnia zmaga się ze swoimi ograniczeniami. Natanek jest coraz bardziej pewny siebie i otwiera na kontakty z rówieśnikami. Te małe kroczki, stawiane przez chłopca każdego dnia sprawiają ogromną radość, satysfakcję i dają nadzieję najbliższym, że jeszcze będzie dobrze. Dziecko w swoim rozwoju robi ogromne postępy. Jednak...

aby Natan mógł się tak dobrze rozwijać potrzebna jest ciągła rehabilitacja!

A ta znacznie przekracza budżet rodziny. Dlatego też w imieniu chłopca oraz Jego najbliższych zwracamy się o wsparcie!

Kwiecień jest światowym miesiącem wiedzy o autyzmie

Wielu z nas na swoich profilach społecznościowych wstawia niebieskie serca na znak solidarności z osobami autystycznymi. Jest to piękny gest. Jednak każdy z nas powinien znać również o podstawowe cechy zachowania takich osób.
1. Osoby autystyczne czasami nie panują nad swoim zachowaniem.
2. Są bardzo ruchliwe i mają bardzo wrażliwy słuch.
3. Unikają kontaktu z rówieśnikami.
4. W głowie maja niezliczoną ilość myśli
5. Potrzebują dłuższej chwili, by skończyć to co zaczęli.
6. Słuchają, ale nie patrzą w oczy.

I najważniejsze... Pamiętajcie!

AUTYZM jest BARDZIEJ! A NIE INNY!


Ewa Wadelska
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
STRING ART, czyli wyzwanie
Tańcowały gwoździe z nitką...
Budując zespół
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ