CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Naturalne pisanki, czyli ekologiczne barwienie jajek
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Naturalne pisanki, czyli ekologiczne barwienie jajek

Coraz więcej z nas zwraca uwagę na potrzebę myślenia ekologicznego i spośród oferowanych produktów spożywczych i chemicznych wybiera te naturalne. Z coraz większą świadomością analizujemy składy produktów i dostrzegamy potrzebę powrotu do “prostego składu” - bez zbędnej chemii, ulepszaczy, konserwantów. Większość z nas pamięta również stare… sprawdzone… rodzinne sposoby na czyszczenie domu, przygotowywanie posiłków, tworzenie rękodzieła.

Podobnie rzecz ma się z tradycją wielkanocną tworzenia pisanek. Czy pamiętacie jak z niecierpliwością obserwowaliście barwienie jajek w łupinach cebuli? To była ta “magia”, która pozwalała później z wypiekami na twarzy nieść z dumą koszyczek. Później na półkach sklepowych pojawiły się barwniki i koszulki termokurczliwe… i całą magię szlag trafił. Było szybko, “pięknie”, idealnie… z “efektem wow”. Lecz co się kryje w składach owych barwników? Czy są zdrowe i bezpieczne dla dzieci? Zainspirowane własną przeszłością, powróciłyśmy do dawnych wspomnień i… (nie tylko w tym roku) postawiłyśmy w materii jajek na naturalność. Są nie tylko ekologiczne - od wybieganych kur, ale i barwione tym, co w kuchni zostało znalezione… a wszyscy mamy w niej istne skarby i moce magiczne.

Jak ekologicznie zabarwić jajka?

Sposobów jest wiele… tak wiele jak naturalnych barwników skrywanych w szafkach kuchennych i za oknem.

Ja zazwyczaj najpierw przez 10 minut gotuję około 0,5 l wody z solą wraz z wybranym barwnikiem naturalnym. W tym czasie myję jajka dokładnie gąbką z płynem do mycia naczyń w ciepłej wodzie. Po upływie około 10 minut, kiedy woda się zabarwi - wkładam umyte jajka i gotuję 8 minut. Pod koniec barwienia jajek wlewam do wody około 2 łyżeczki octu. Pozostawiam do wystygnięcia lub ostrożnie wyjmuję, uważając aby nie zetrzeć/uszkodzić łyżką zabarwienia skorupki. Im dłużej jajka pozostaną w wywarze - tym głębszy i ciemniejszy będzie odcień. Im jaśniejsza będzie skorupka - tym jaskrawsze i bardziej widoczne będzie wybarwienie. Kiedy skorupki wyschną a kolor się utrwali - smaruję skorupki olejem, żeby pisanki były błyszczące. Tak przygotowane kolorowe jajka wielkanocne możemy dekorować - np. wyskrobać wzory (ja jestem leniwa - wybieram kolorowe wstążki lub rafię).

Naturalne barwniki do jajek

KOLOR ŻÓŁTY:

Kurkuma, curry

KOLOR ZŁOTY i BRĄZOWY:

Łupiny cebuli

KOLOR BRĄZOWY:

Herbata czarna

KOLOR RÓŻOWY:

Burak

KOLOR ZIELONY:

Herbata Yerba Mate, młody jęczmień, pietruszka, szpinak

KOLOR NIEBIESKI:

Czerwona kapusta

Tak farbowane jaja nie będą doskonałe... będą miały smugi i plamy ciemniejszych kolorów, ale z całą pewnością będą zdrowsze dla Małych Brzuszków. Poza tym tworzenie czegoś nietuzinkowego z najprostszych produktów i eksperymenty w kuchni - to Dzieci lubią najbardziej.

KOMENTARZE
O AUTORZE
Kamila Lorek
Kamila Lorek
Od jakiegoś czasu zmagam się z „rolą życia” – jestem MAMĄ niezwykłej Dziewczynki, która przewartościowała moją rzeczywistość. Jej podporządkowałam swoje życie zawodowe i dla niej bardzo świadomie rezygnuję z niektórych aspektów życia społecznego – uwierzcie mi, jest warta każdych wyrzeczeń! Priorytetem jest dla mnie moja Rodzina i budowany wspólnymi emocjami i marzeniami Dom. Z wykształcenia jestem pedagogiem, jednak moich doświadczeń zawodowych nie można opisać w kilku zdaniach. Wśród znajomych mam przydomek Zołza – i coś w tym jest. W wolnych chwilach latam na miotle, gotuję eliksiry i popełniam czary-mary, uważając żeby po raz kolejny nie spłonąć na stosie. Jestem zbudowana z kontrastów - lubię milczeć, ale jednocześnie zawsze muszę mieć „ostatnie słowo”. Wierzę w potęgę Ludzi i doświadczeń i uważam, że w życiu nic nie jest rolą przypadku i „zbiegu okoliczności” (w końcu jakoś tutaj trafiłam!). Fascynują mnie proste podróże do (nie)zwykłych miejsc i (nie)powtarzalne Spotkania z Ludźmi. Celebruję „drugie życie” przedmiotów, nie wyobrażam sobie domu bez zwierząt i tupotu małych stóp oraz poranka bez kubka CIEPŁEJ kawy z ekspresu. Jestem przekonana, że wspólnymi siłami możemy odczarować to nieco smutne miasto i mamy realny wpływ na jakość życia nas i naszych Dzieci w Koninie!
PODOBNE WPISY
Rozwojowa Grupa dla Młodzieży w Koninie
Już wkrótce w Pracowni Psychoterapii i Psychoeduk...
Czego unikać podczas przewożenia noworodka w foteliku samochodowym?
Noworodek w aucie. Jak bezpiecznie przewozić maluszka w ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ