CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Nauczanie zdalne nową rzeczywistością szkolną.  Jak prowadzić lekcje online?
Autor: Sebastian Peret

Nauczanie zdalne nową rzeczywistością szkolną. Jak prowadzić lekcje online?

Ostatnie miesiące są ogromnym testem dla systemu edukacji w Polsce. Wprowadzanie zdalnego nauczania w szkołach wywołuje wiele emocji wśród dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców. Każda z tych grup boryka się z innymi problemami, lecz wszystkie z nich rozwiązać można za pomocą jednego narzędzia... Discorda. Właśnie o nim będzie niniejszy artykuł.

Czym jest Discord?

Discord to bezpłatny komunikator, który doskonale znany jest dzieciom i młodzieży. Do tej pory platforma służyła do komunikacji głównie w grach komputerowych, jednak jej twórcy w ostatnim czasie dostosowali jej ustawienia i opcje w taki sposób, aby można ją było z powodzeniem wykorzystywać również w edukacji. Platforma jest prosta w instalacji, intuicyjna w użytkowaniu, a przede wszystkim znana uczniom. W dodatku zawiera szereg najpotrzebniejszych opcji. Łatwo można zbudować w niej zakładki klasowe i sale lekcyjne, w których prowadzić można zajęcia za pomocą transmisji na żywo, czatu tekstowego czy też komunikatora głosowego. Dodatkowo można przesyłać zdjęcia, prowadzić indywidualne rozmowy (np... wysyłać/odbierać prace domowe) oraz wyświetlać prezentacje (na żywo) nawet 50 użytkownikom na raz!

Co jeszcze potrafi Discord?

Program pozwala na przypisanie użytkownikom roli uczniów,nauczycieli oraz dyrektorów. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nieuprawnione osoby będą miały dostęp do materiałów lub włamią się na zajęcia on-line, zaburzając ich przebieg. Nawet przekazanie linku z dostępem nieuprawnionej osobie nie pozwoli jej przerwać lekcji, pisać wiadomości czy wyrzucić/zablokować nauczyciela (co może mieć miejsce w innych programach). Wszystko oczywiście zależy od ustawień serwera, które są proste i intuicyjne.

Ważnym atutem tego rozwiązania jest dostępność darmowej aplikacji na telefon/tablet. Pozwala ona dzieciom uczestniczyć w zajęciach na różnych urządzeniach, dzięki czemu posiadając w domu nawet jeden komputer i trójkę pociech – wszystkie mogą bez przeszkód w nich uczestniczyć.

Klub Młodych Liderów wdraża platformę Discord w nauczaniu online

Pierwszą placówką, w której wdrożyliśmy ten system do prowadzenia lekcji w Szkole Podstawowej w Pleśni. Od momentu rozpoczęcia prac w kwietniu 2020 r. do momentu, w którym nauczyciele mogli rozpocząć prowadzenie zajęć minęło dokładnie dwa dni. W ciągu 48 godzin zbudowaliśmy serwer, przeszkoliliśmy 40 nauczycieli oraz zaprosiliśmy uczniów. Dzięki temu wówczas w szkole w godzinach od 8:00 do 14:00 mogły być prowadzone regularne zajęcia (jak w tradycyjnej szkole), nauczyciele mogli sprawdzać obecność, zadawać prace domowe, rozmawiać ze swoimi uczniami. Mogli wspólnie oglądać filmy oraz słuchać muzyki. Dzieci wykonywały w domach prace plastyczne, a potem wysyłały ich zdjęcia by uzyskać ocenę. Nagrywały i przesyłały filmy.

Wraz z zespołem wpadliśmy na pomysł przekształcenia narzędzia do gier, w narzędzie do edukacji, a następnie stworzenia filmów instruktażowych, by inni także mogli z niego korzystać. Nasze filmy instruktażowe wywołały duże zainteresowanie wśród nauczycieli oraz dyrektorów, którzy zainteresowani są wdrożeniem w swojej szkole jednego, sprawnego i łatwegow obsłudze systemu. W początkowej fazie w opozycji do tej idei stanęli gracze komputerowi (uczniowie), którym nie do końca spodobała się ta koncepcja. W miarę upływu czasu wydaje się jednak, że to rozwiązanie przekonało także i tę grupę, gdyż zrozumiała, że w innym wypadku zmuszona będzie do korzystania z innych, mniej im znanych narzędzi, a sytuacja w której lekcje nie będą się odbywać wcale - jest niemożliwa.

Oczywiście rodzajów platform do prowadzenia zajęć online jest cała masa. Od GSuite przez Office365, aż po Skype, e-dzienniki, Zooma czy Webex. Każde z nich oferuje inne opcje, system obsługi, możliwości oraz odporność na szkodliwe działania niechcianych użytkowników. Ważne w tym wszystkim jest to, by wspólnie z innymi nauczycielami/dyrekcją wdrożyć w szkole jedno z nich. Obecnie uczniowie zasypywani są przez nauczycieli lekcjami i zadaniami prowadzonymi w bardzo różnych formach, często na narzędziach, których nie znają sami nauczyciele. To naturalne, gdyż sytuacja wymagała podejmowania szybkich decyzji i działań. Teraz, z perspektywy czasu, w obliczu informacji, że pandemia trwać będzie dłużej lub że zaistniała sytuacja może się kiedyś powtórzyć – warto pomyśleć nad wprowadzeniem któregoś z rozwiązań w sposób systemowy.

Fundacja Klub Młodych Liderów oprócz dostępnych bezpłatnie w internecie filmów instruktażowych oferuje także możliwość pełnego wdrożenia systemu w szkole, przeszkolenie nauczycieli, a także opiekę techniczną w ciągu kilku najbliższych dni.

Zdalna edukacja jest przyszłością. Umożliwia chociażby udzielanie korepetycji na terenie całego kraju, kontakt z uczniami w dowolnym momencie oraz buduje inny (ani gorszy, ani lepszy) rodzaj relacji pomiędzy uczniami i nauczycielami. Sam fakt, że w 6 godzin możemy przeszkolić z obsługi zupełnie nowego systemu 40 nauczycieli, a w ciągu paru dni, za darmo kolejnych przez internet (YouTube) pokazuje jak ogromne możliwości daje edukacja online.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Budując zespół
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
Roszczeniowy rodzic - kto to taki?
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
Kroczyła dumnie ocena
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specjalistów ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ