CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Niezwykła Radolina w gminie Golina

Niezwykła Radolina w gminie Golina

Oto wyjątkowe miejsce z dala od zgiełku, gdzie czas płynie wolno, latem w powietrzu unosi się zapach schnącego w słońcu siana, gdzie nie ma tłumów turystów, ale można spotkać sarnę i dzika, odpocząć na łonie natury, pospacerować wśród wiekowych drzew w zabytkowym parku.

Witamy w Radolinie!

...małej, lecz urokliwej wsi, która zadziwi Cię przepięknymi krajobrazami, swoją historią oraz przysmakami lokalnej kuchni. Tu zjesz smacznie jak u mamy i spotkasz życzliwych, uśmiechniętych ludzi. Radolina jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie zdrowie oraz aktywny wypoczynek. Spędzisz u nas niezapomniane chwile.

Popatrz, poczytaj, a może tu właśnie kiedyś się spotkamy?

Przyroda Radoliny

Atutem Radoliny są jej walory przyrodnicze. Wioska leży nieopodal Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, na terenie Pyzderskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz na obszarze Natura 2000.

Wyobraź sobie, że przemierzasz rozległe łąki, wdychając rześkie powietrze. Widzisz krajobraz stanowiący mozaikę łąk, pastwisk, torfowisk, zadrzewień łęgowych i pól uprawnych. O wartości tego terenu w dużej mierze stanowią ptaki, w szczególności te wodno- błotne. Gniazdują u nas m.in. perkozki, bąki, gęgawy, cyranki, płaskonosy, kropiatki, derkacze, kszyki, krwawodzioby, rycyki i rybitwy czarne, a dla regionu charakterystyczne są także: błotniak łąkowy, dudek, przepiórka, dziwonia i kulik wielki. Nie brakuje łabędzi, dzikich kaczek, dzięciołów dużych, żurawi czy dumnie przechadzających się po łąkach bocianów białych. Jeśli ma się szczęście, można zobaczyć również bociana czarnego czy remiza zwyczajnego. Dość powszechne są sarny, dziki, zające i bobry. Czasem pojawiają się łosie.

Miłośnicy flory również znajdą u nas coś dla siebie.

Dumą radolinian jest liczący ponad 3 hektary park

Jego teren porasta drzewostan o charakterze naturalnym, w tym drzewa mające status pomnika przyrody. Najstarszym z nich jest ponadtrzystuletni jesion wyniosły. W 1979 roku tą formą ochrony objęto również dwie parkowe aleje- wiązową i grabową. Obok wiekowych nobliwych drzew pojawiają się nowe- w 2018 roku mieszkańcy Radoliny posadzili aleję klonową, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Alejki rozmieszczone w cieniu dostojnych drzew zachęcają do niespiesznych spacerów, a ławeczki dają możliwość, by usiąść i posłuchać szumu liści oraz śpiewu ptaków. Uroku parkowemu krajobrazowi dodają rabatki kwiatowe, o które radolinianie pieczołowicie dbają.

 

Turystyka, rekreacja i kultura

Piękny, zadbany park stał się centrum rekreacyjno- kulturalnym wsi. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu mają do dyspozycji dobrze wyposażoną siłownię zewnętrzną i chętnie z niej korzystają. Atrakcjami dla dzieci są natomiast sala dydaktyczno-przyrodnicza, czy ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza. Stanowią one nietypowe źródło wiedzy o radolińskiej florze i faunie. Równie popularna wśród najmłodszych stała się odnowiona przez mieszkańców karuzela, która pojawiła się w parku w latach 60 XX w. W parku odbywają się ogniska, festyny, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy integracyjne. Sztandarowym przykładem jest tutaj Noc Kupały, którą organizujemy cyklicznie w czerwcu. Podczas imprezy uczestnicy mogą się zapoznać z obrzędami istotnymi dla polskiej kultury, posłuchać dobrej muzyki czy obejrzeć widowiskowy pokaz Teatru Ognia.

W kalendarz wydarzeń kulturalnych Radoliny wpisały się również wydarzenia organizowane przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”. Inicjatywy tej prężnie działającej organizacji odmieniły oblicze miejscowości. Dzięki grantom pozyskiwanym przez Stowarzyszenie mieszkańcy Radoliny i okolicznych wiosek mieli okazję wziąć udział w warsztatach w wikliniarskich, garncarskich i kulinarnych, rękodzielniczych. w plenerze malarskim, w koncercie poezji śpiewanej. Stowarzyszenie nie zapomina o najmłodszych, do dzieci skierowany był projekt „Ferie na wesoło”. Przez dwa tygodnie zapewniono im mnóstwo atrakcji. Wszystkie wydarzenia odbywały się w świetlicy wiejskiej, która razem z parkiem stanowi zaplecze kulturalno- rekreacyjne sołectwa. Bogata oferta kulturalna zapewniana przez Stowarzyszenie obejmuje także wyjazdy do teatru, filharmonii czy do różnych atrakcyjnych turystycznie zakątków w Polsce i w Europie. Dla miłośników aktywnego wypoczynku Stowarzyszenie proponuje Radolińskie Wyprawy Rowerowe czy cykliczne spływy kajakowe „Poznajemy Dolinę Warty” oraz „Gmina na kajakach”. Stowarzyszenie jest postrzegane jako odpowiedzialny i solidny partner, dlatego może liczyć na pomoc szkoły podstawowej w Radoinie, Domu Kultury w Golinie, władz samorządowych oraz lokalnych przedsiębiorców.

Przyjedź, zobacz, wróć!

Walory przyrodnicze krajobrazowe Radoliny sprawiają, że jest ona doskonałym miejscem do uprawiania różnych form ekoturystyki. Warta to rzeka przyjazna i bezpieczna dla kajakarzy, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Dodatkowym atutem jej radolińskiego odcinka jest naturalna, nieuregulowana linia brzegowa. Przepiękne nadwarciańskie tereny przyciągają także amatorów długich spacerów, nornic walking czy wypraw rowerowych.

W weekendowe popołudnia na urokliwych dróżkach wijących się wśród drzew można spotkać cale rodziny. Radoliński odcinek Warty to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród wędkarzy. A wszystko dzięki przyjaznej linii brzegowej i bogatym w ryby łowiskom. Wypoczynek w Radolinie to idealna propozycja dla miłośników przyrody, rozległych przestrzeni, ciszy i spokoju.

Tu rozwój i plany na przyszłość przyjaźnie współistnieją z tradycją i przywiązaniem do wartości.
Przyjedź, zobacz, wróć!


Tekst: Karolina Kasprzak
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Skakankowo - animacje dla małych i dużych.
Już od 10 lat bawią dzieci i dorosłych podczas imprez ro...
Skakanka - mobilna szkoła tańca i fitness w Wielkopolsce
Skakanda Dance & Fitness powstała z miłości do tańca...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ