CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Przystanek kreatywności. Takie warsztaty tylko z Muzeum Okręgowym w Koninie

Przystanek kreatywności. Takie warsztaty tylko z Muzeum Okręgowym w Koninie

Dzieciaki-muzealniaki to projekt, który Muzeum Okręgowe w Koninie uruchomiło w 2019 roku w ramach współpracy z inicjatorem akcji #muzealniaki – Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. O projekcie przeczytacie więcej TUTAJ
 
Przystanek kreatywności ... to cykl warsztatów dla małych artystów, które możecie wykonać ze swoją pociechą w domu. Muzeum w wirtualnej odsłonie prezentuje Wam zupełnie bezpłatnie do druku i powielania karty pracy, które rodzinne popołudnie zamienią w twórczą przygodę, a dziecięcy pokój – w pełną niespodzianek kreatywną pracownię.

Poszukiwacze skarbów, na tropie skamieniałości, słoniowe pudło tajemnic ... te i inne tematyczne warsztaty znajdzie na stronie
 

>>>>> MUZEUM <<<<<Zapraszamy Was do wspólnej zabawy.
 
 

BYĆ JAK JACKSON POLLOC. W TYM SZALEŃSTWIE JEST METODA

Jackson Pollock to dwudziestowieczny amerykański malarz, uznawany za czołowego przedstawiciela abstrakcjonizmu ekspresyjnego. Co to tak naprawdę oznacza? Ekspresja to nic innego jak wyrażanie emocji. Gdy zatem mówimy o ekspresjonizmie w malarstwie, podkreślamy, że to emocje są najważniejsze w procesie twórczym i interpretacji dzieł.
Za pomocą prostej zabawy plastycznej, mozecie wcielić się w Jacksona Pollocka. Instrukcja wykonania znajduje się >>TUTAJ<<

MAGICZNE OBRAZY. ŚWIECA I AKWARELA

Akwarela jest jedną z technik malarskich, w której wykorzystuje się farby akwarelowe – będące farbami wodnymi. Jako podłoże najczęściej stosuje się papier, zazwyczaj specjalistyczny, fakturowy. Malowanie polega na stopniowym nakładaniu cienkich, niemalże transparentnych warstw farby, przez które przebija podłoże. Jest to technika uważana za jedną z trudniejszych, gdyż wymaga niesamowitej precyzji i dokładności w nakładaniu farb na papier, który ze względu na swoje właściwości sprawia problemy w nanoszeniu poprawek. Instrukcja wykonania magicznego obrazu znajduje się >>TUTAJ<<

BRACHIOSAURUS MAKARONI
Dinozaurowe DIY

Jak stworzyć dinozaura z makaronu? Zobacz instrukcję >>TUTAJ<<

BYĆ JAK MARC CHAGALL. SZTUKA WIELOKROTNA

Marc Chagall to artysta żydowskiego pochodzenia, będący jednym z najwybitniejszych przedstawicieli kubizmu i surrealizmu w malarstwie. Jego prace charakteryzuje niezwykła poetyka, atmosfera baśniowości, w której to co realne miesza się i łączy z tym co wyśnione i wyobrażone. Żył i tworzył na przełomie wieku XIX i XX, próbując rozmaitych technik i eksperymentując ze stylem, zawsze jednak filtrując rzeczywistość przez swą wyjątkową wrażliwość i sposób postrzegania świata. W jego dziełach uderza celowe i nietuzinkowe wykorzystanie koloru, igranie z przyzwyczajeniami i wyobrażeniami odbiorcy, wykorzystywanie motywów baśniowych, mitycznych i religijnych, bogata symbolika i dekoracyjność przy jednoczesnym stosowaniu uproszczonych, nieomal dziecięcych form.
Stwórz własną litografię, dzięki instrukcji dostępnej >>TUTAJ<<
Marc Chagall to artysta żydowskiego pochodzenia, będący jednym z najwybitniejszych przedstawicieli kubizmu i surrealizmu w malarstwie. Jego prace charakteryzuje niezwykła poetyka, atmosfera baśniowości, w której to co realne miesza się i łączy z tym co wyśnione i wyobrażone. Żył i tworzył na przełomie wieku XIX i XX, próbując rozmaitych technik i eksperymentując ze stylem, zawsze jednak filtrując rzeczywistość przez swą wyjątkową wrażliwość i sposób postrzegania świata. W jego dziełach uderza celowe i nietuzinkowe wykorzystanie koloru, igranie z przyzwyczajeniami i wyobrażeniami odbiorcy, wykorzystywanie motywów baśniowych, mitycznych i religijnych, bogata symbolika i dekoracyjność przy jednoczesnym stosowaniu uproszczonych, nieomal dziecięcych form.
Stwórz własną litografię, dzięki instrukcji dostępnej >>TUTAJ<<

BYĆ JAK PIERWSI ARTYŚCI. SZTUKA HERBACIANA

W czasach prehistorycznych ludzie odczuwali potrzebę tworzenia. Pierwsza działalność artystyczna pochodzi sprzed około 50 tysięcy lat i były nimi nacięcia i żłobienia na kamiennych płytkach. Przedstawiały one zwierzęta oraz różne wzory. Z okresu paleolitu pochodzą również malowidła naskalne. W tamtych czasach farby jeszcze nie istniały, więc, żeby namalować coś na skale wykorzystywane były naturalne barwniki. Najsłynniejsze malowidła znajdują się w jaskini w Lascaux we Francji.
Stwórz swoje własne malowidło niczym to z jaskini Lascaux - zobacz instrukcję >>TUTAJ<<

BYĆ JAK HOKUSAI KATSUSHIKA. TŁO PIERWSZOPLANOWE

Japoński malarz Hokusai Katsushika urodził się w Honjo w Edo (obecnie dzielnica Tokio) w 1760 roku. W wieku 15 lat rozpoczął przygodę ze sztuką, podejmując praktyki w pracowni drzeworytniczej. W 1778 roku pod swoje skrzydła wziął go portrecista aktorów teatru kabuki, Shunsho Katsukawa. Tam Hokusai Katsushika rozwijał i doskonalił umiejętność tworzenia wizerunków postaci. Przez całe lata 80. XVIII wieku, Hokusai podejmował się głównie malowania portretów artystów scenicznych. Zaczął także ilustrować książki. Popularny drzeworyt „Wielka fala w Kanagawie” , zwany także po prostu „Wielka fala” , wpisał się na stałe w kulturę masową końca XX i XXI wieku. Jest on częścią zbioru prac „36 widoków na górę Fudżi” i powstał około roku 1831.
Jak stworzyć własną "Wielką falę w Kanagawie"? Zobaczcie >>TUTAJ<<

BYĆ JAK VINCENT VAN GOGH. SZTUKA PEŁNA ZAWIROWAŃ

Aby zmierzyć się z twórczością van Gogha, zobacz instrukcję i kartę pracy >>TUTAJ<<

BYĆ JAK MARK ROTHKO. SEKRETNE ŻYCIE PROSTOKĄTÓW

Mark Rothko (to ten pan na zdjęciu) urodził się jako Markus Yakovlevich Rothkowitz w Dvinsku, na terenie obecnej Łotwy. W 1938 roku wyemigrował do USA, tam też zmienił nazwisko na "Rothko", by uniknąć antysemickich ataków.
Spróbujemy wcielić się w tego artystę (mając w pamięci, że jego obraz w 2012 roku wylicytowano za blisko 87 milionów dolarów, może warto). Z tego powodu zachęcamy Was do zapoznania się ze ściągawką dotyczącą symboliki kolorów >>TUTAJ<<

BYĆ JAK GEORGES SEURAT. KROPKI, CĘTKI I PUNKCIKI

Paryski malarz, Georges Seurat żył i tworzył w drugiej połowie XIX wieku. Jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli neoimpresjonizmu. Seurata fascynowała teoria barw i chętnie czytał rozprawy dotyczące tej dziedziny. Te zagadnienia inspirowały go do twórczych poszukiwań. Opracował metodę pointylizmu, która jest kluczowa dla sztuki neoimpresjonistycznej. Polegała ona na nakładaniu jedna obok drugiej drobnych plamek czystej barwy, które miały tworzyć rozmaite efekty barwne dopiero w procesie patrzenia.
Pobierz kartę pracy >>TUTAJ<< lub pobierz szablony do druku >>TUTAJ<<

BYĆ JAK GEORGIA O’KEEFFE. TEN OBRAZ WYGLĄDA KWITNĄCO!

Amerykańska malarka, Georgia O'Keeffe, tworzyła na początku XX wieku. Jej obrazy charakteryzuje niezwykła zdolność przekształcania przedstawień realistycznych - krajobrazów czy motywów roślinnych - w abstrakcje. Powszechnie kojarzona jest z serią niezwykłych przedstawień kwiatów: malowanych miękką linią, plamą koloru, nacechowanych zmysłowością i łagodnością. Kwiaty Georgii wypełniają całe płótno, nierzadko nawet się w nim nie mieszczą, portretowane z bardzo bliska. 
Zachęcamy Was, byście spróbowali wcielić się w Georgię i sportretowali rozkwitającą wiosenną przyrodę. Jak się za to zabrać? Zobaczcie >>TUTAJ<<

BYĆ JAK ANDY WARHOL. POP ARTOWE 1-2-3

Bodaj najbardziej charakterystyczne dla twórczości Warhola są cykle portretów wielokrotnych, na których artysta uwieczniał ikony swoich czasów - głównie amerykańskie gwiazdy lat 60. Proponujemy muzealną wariację na temat tej techniki. Wystarczy, że wydrukujesz karty pracy dostępne >>TUTAJ<< i wypełnisz je zgodnie z szalonym i barwnym stylem Andy'ego Warhola!

TWARZE Z AVIGNON. PLASTELINOWE PORTRETY

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Picasso był twórcą niezwykle płodnym - jego dorobek obejmuje kilka tysięcy obrazów, które teoretycy sztuki dzielą na kilka okresów. Najbardziej charakterystyczny dla hiszpańskiego artysty pozostaje przypadający na lata 20. do 40. okres kubizmu analitycznego i postanalitycznego. To wtedy powstała słynna "Guernica" oraz "Panny z Avignon" , któremu to dziełu Picasso zawdzięcza imię "ojca kubizmu".
Spróbuj zabawić się w Picassa i stwórz kubistyczny portret. Czy to łatwe zadanie? Jeśli sprawia Ci trudność, skorzystaj ze ściągawki z elementami do wydrukowania lub przerysowania - znajdziesz ją >>TUTAJ<<

NA RATUNEK MONA LISIE! BĄDŹ JAK MISTRZ LEONARDO

Przed nami zadanie dla prawdziwych detektywów! Niemal cały obraz "Mona Lisa" pędzla Leonarda da Vinci został skradziony. Podstępny złodziej pozostawił tylko dłonie i twarz tajemniczej damy. Do nas należy zadanie odtworzenia całego jej wizerunku. Nie mamy jednak żadnych wskazówek... Zobaczcie >>TUTAJ<<

LAS W SŁOIKU. OGRÓD KIESZONKOWY DLA KAŻDEGO

Jak większość wynalazków, tak i ten swój początek bierze z potrzeby. W XIX wieku botanik Nathaniel Bagshaw Ward stworzył pierwszy szklany kontener do przewozu egzotycznych roślin. W ten sposób powstały tzw. Wardian Cases, które nie tylko zabezpieczały rośliny przed szkodliwym działaniem ostrej i słonej morskiej bryzy, ale też zapewniały im optymalne warunki wzrostu podczas wielomiesięcznej żeglugi. Okazało się, że pozostawione same sobie w stabilnym środowisku rośliny, wytwarzają samodzielny ekosystem, w którym są w stanie z powodzeniem funkcjonować.
Stwórzcie swój własny las w słoiku - pełen opis zadania znajdziecie >>TUTAJ<<

BYĆ JAK PIET MONDRIAN. PROSTE LINIE, PROSTE KĄTY, PROSTE KOLORY

Piet Mondrian to tworzący na przełomie XIX i XX wieku holenderski artysta, będący prekursorem abstrakcji geometrycznej. Zaczynał jako pejzażysta, z biegiem lat stopniowo upraszczając swój styl, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i kolor. Jego najbardziej znane obrazy to nic innego jak prostopadłe i równoległe względem siebie linie, które krzyżując się, wyznaczają pola kwadratów i prostokątów w kilku jedynie, podstawowych kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim oraz w trzech nie-kolorach: czerni, bieli i szarości.
Bądź jak Piet Mondrian i stwórz swój własny obraz, postępując według instrukcji dostępnych >>TUTAJ<<

BYĆ JAK HENRI MATISSE. MALUJ NOŻYCZKAMI

Henri Matisse bywa nazywany największym rywalem Picassa. I choć trudno jednoznacznie powiedzieć, czy panowie faktycznie ze sobą rywalizowali, bezsprzecznie Matisse należy do najwybitniejszych artystów klasycznej sztuki nowoczesnej. Uważany jest za prekursora i głównego przedstawiciela fowizmu - ważnego ruchu artystycznego XX wieku, dla którego podstawową formą ekspresji była jaskrawa plama koloru. Matisse zaczynał jako malarz, ale kiedy postępująca choroba uniemożliwiła mu pracę przy sztalugach, zaczął tworzyć papierowe kolaże z arkuszy barwnego papieru, który pracowicie wycinał w misterne wzory. I tym właśnie aspektem jego twórczości zajmiemy się dziś!
​Zmierz się z twórczością tego niezwykłego malarza - postępuj według instrukcji dostępnych >>TUTAJ<<

ZRÓB Z NAMI DINOZAURA ORIGAMI

Postępuj krok po kroku według instrukcji dostępnych >>TUTAJ<< i stwórz swojego dinozaura origami.

BYĆ JAK PAUL KLEE. STEMPELKOWE MALARSTWO

Paul Klee, niemiecki malarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku, to jeden z ciekawszych artystów tego okresu. Jego twórczość wymyka się jednoznacznej klasyfikacji i bywa zaliczana do kubizmu, ekspresjonizmu, surrealizmu. Mieszają się w niej style i techniki, artysta bowiem równie często malował farbami, jak tuszem. Najpowszechniej kojarzony jest z pracami wykorzystującymi formy geometryczne, ale ścisły podział na abstrakcję i malarstwo figuratywne nie ma tu zastosowania. Klee posługiwał się formami w umowny, symboliczny, nieco intuicyjny sposób, wykorzystując abstrakcyjne formy jako aluzję rzeczywistości.
Spróbujemy wcielić się w niemieckiego malarza i postarajmy się odtworzyć jego styl! Po instrukcje kliknij >>TUTAJ<<

POSZUKIWACZE SKARBÓW. PODRĘCZNIK ODKRYWCY

Kto jako dziecko nie marzył, by być odkrywcą, podróżnikiem, poszukiwaczem skarbów? Wszystkie dzieci, które chcą odkryć w sobie Indianę Jonesa, na co dzień zapraszamy do muzealnych gier: terenowej i smartfonowej, ale dziś zachęcamy, byście zabawili się w odkrywców i poszukiwaczy skarbów we własnych domach. Fantastyczną częścią tej zabawy jest to, że na trasie wyprawy możecie umieścić dowolne aktywności, również takie, do których na co dzień często trudno namówić Wasze dzieciaki. Uwierzcie, że adrenalina wywołana zabawą sprawi, że znacznie chętniej się za to zabiorą! Niech zadania będą różnorodne i angażujące. Pamiętajcie też o kreatywnych przeszkodach! Ogranicza Was tylko wyobraźnia. Podłoga zamieniona w ocean? Wulkan z koców i pościeli? Skaliste zbocze z poduszek? Pudełko na zabawki w roli łodzi? Bagno z klocków na podłodze? Popuśćcie wodze wyobraźni i bawcie się razem.
Instrukcję zabawy znajdziecie >>TUTAJ<<

NA TROPIE SKAMIENIAŁOŚCI. HISTORIA ZAPISANA W SKALE

Czy są wśród Was jacyś miłośnicy dinozaurów? Nie wątpimy, że tak. I właśnie Was szczególnie gorąco zapraszamy dziś na pouczającą i fantastyczną lekcję historii, czyli spotkanie ze skamieniałościami, a dokładniej - skamieniałościami śladowymi. Wykorzystajmy ten pretekst, żeby porozmawiać z dziećmi o tym, jakie rodzaje skamieniałości istnieją, jak powstają i czego nas uczą.
 

SŁONIOWE PUDŁO TAJEMNIC. PUDEŁKO SENSORYCZNE

Wszystkim gościom Muzeum Okręgowego w Koninie dobrze znany jest Gosław - słoń leśny sprzed stu tysięcy lat. Słonie takie jak Gosław wędrowały po ziemi w czasie ocieplenia między okresami zlodowaceń, czyli w tzw. interglacjale eemskim. Dziś spróbujemy wykorzystać Wasze wyobrażenie o naszym poczciwym Gosławie, by wykonać piękną i angażującą zabawkę o wielu zastosowaniach. Zatem - zaczynajmy! 
Po instrukcje wykonania zabawki klikajcie >>TUTAJ<<

SŁONE SEKRETY. KUCHENNY WARSZTAT PLASTYCZNY

Dziś jest jedną z najpospolitszych substancji, powszechnie dostępną w każdej kuchni i aż trudno uwierzyć w to, że odegrała w swoim czasie niezwykle istotną rolę w kształtowaniu naszej cywilizacji. Stosowana już od trzeciego tysiąclecia p.n.e., była używana jako środek leczniczy, płatniczy i konserwujący, a nawet wykorzystywana w ceremoniach religijnych. Sól, bo to o niej mowa, była tak cennym surowcem, że świadomość jej wartości do dziś funkcjonuje w języku: od łacińskiego salarium pochodzi angielski wyraz salary, czyli pensja, a w języku polskim do dziś istnieje zwrot "słono kosztować" lub "słono zapłacić".
Stwórzcie solne obrazy, korzystając z instrukcji dostępnych >>TUTAJ<<

BYĆ JAK CLAUDE MONET. DOMOWE IMPRESJE

Claude Monet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli impresjonizmu. Nieprzypadkowo to tytuł właśnie jego obrazu "Impresja. Wschód słońca" dał nazwę całemu nurtowi w malarstwie. Słowo impresja oznacza ni mniej ni więcej, niż "wrażenie" , bo też celem twórców tej szkoły było właśnie uchwycenie nieustannie zmieniającej się rzeczywistości i utrwalenie ulotnych wrażeń, których dostarcza. W tym celu impresjoniści posługiwali się rozedrganą plamą barwną, która miała oddawać grę światła i cienia, naśladować złożoność i ulotność zatrzymanej na płótnie chwili.
Kliknij >>TUTAJ<< i stwórz swój obraz przedstawiający japoński mostek w Giverny w stylu artysty.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Warsztaty szycia – szyciowe eksperymenty
,,Uszyj'' swojej kreatywności, bo przecież małe ...
Muzeum nie tylko dla dużych
Muzeum Okręgowe w Koninie przyjazne dzieciom.
Dzień Dziecka w Koninie i okolicach
Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na wspólne święto...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ