CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Rekrutacja do przedszkoli w Koninie
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Rekrutacja do przedszkoli w Koninie

Ekipa portalu Konin Dzieciom czuwa nad tym co w trawie piszczy i niniejszym tekstem oznajmia, iż REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA tuż-tuż! Pewnie myślicie sobie: „E tam, dopiero we wrześniu planujemy posłać w świat naszego trzylatka, więc nie ma się co spieszyć”. Nic bardziej mylnego – o miejsce w przedszkolu powalczycie już w marcu! Chcemy was przeprowadzić przez proces rekrutacyjny bezboleśnie, więc czytajcie uważnie i częstujcie się naszymi radami.

Rekrutacja do wszystkich konińskich przedszkoli publicznych zaczyna się zawsze w tym samym czasie. W tym roku rozpocznie się ona 1 marca o godzinie 8:00 i zakończy 26 marca o godzinie 15:00. Do wyboru macie 18 przedszkoli publicznych.

Nabór co roku odbywa się za pomocą systemu elektronicznego VULCAN. W tym roku może się zarejestrować rocznik 2018. Dyrektorzy przedszkoli zgodzą się na przyjęcie 2,5-letniego dziecka pod warunkiem, że we wrześniu 2020 roku będzie ono miało skończone 2 lata i 6 miesięcy. Takie dzieci mogą być przyjęte w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz gdy placówka dysponuje wolnymi miejscami. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo podczas rekrutacji mają TRZYLATKI. Ponadto dzieci z rocznika 2019 nie zalogujecie przez Internet. System nie przyjmie ich peselu. Jeśli jesteście zainteresowani zapisaniem takiego dziecka do przedszkola, musicie pofatygować się do placówki osobiście, zapytać o miejsca i wypełnić wszystkie potrzebne dokumenty ręcznie. 
Zatem 1 marca o godzinie 8:00 wchodzicie na stronę - https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/konin

Jeśli klikniecie tam przed zaplanowaną datą, to niczego nie wskóracie. System zostanie aktywowany w terminie ustalonym przez władze miasta. Gdy strona będzie aktywna, pozwoli wam wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola elektronicznie. Na początek musicie podać pesel dziecka, bo bez niego nie przejdziecie do kolejnych etapów. Jeśli dziecko nie ma peselu, to trzeba zaznaczyć taką opcję i podać inne dane.

Cała procedura wypełniania wniosku przez Internet jest naprawdę dziecinnie prosta i intuicyjna. Jeśli przerażają was wszystkie tego typu formularze, to w tym wypadku nawet osoba, która nie czuje się w tych tematach mocna - poradzi sobie bez problemu.

Czytajcie uważnie wszystko i uzupełniajcie obowiązkowe pola (zaznaczone gwiazdką).

Jakie dane należy uzupełnić we wniosku?


Imię, nazwisko, pesel, data urodzenia, ADRES ZAMIESZKANIA, miejsce urodzenia dziecka. Obowiązkowo trzeba uzupełnić rubrykę województwo, powiat, gmina, miejscowość. Jeśli mieszkacie w Koninie, to w tabeli powiat, gmina, miejscowość wpisujecie KONIN. Tu często dochodzi do pomyłek. Należy także umieścić informację o tym czy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ponadto we wniosku umieszczamy informację o tym na ile godzin planujemy zapisać dziecko, z jakich posiłków będzie korzystało (śniadanie, obiad, podwieczorek). Można podać adres zameldowania - jeśli jest inny niż adres zamieszkania, ale nie jest to informacja obowiązkowa. Potem jeszcze dane rodziców. System to ułatwia i jeśli rodzice posiadają taki sam adres jak dziecko, można go skopiować.

Jednym z najważniejszych punktów do wypełnienia są oczywiście przedszkola, do których chcemy zapisać malucha. Maksymalnie możemy wybrać 3 miejsca. Jeśli macie upatrzone jedno przedszkole, to lepiej dodać jeszcze drugą placówkę, by nie zostać z niczym. We wniosku są jeszcze pytania o to czy kandydat jest z rodziny wielodzietnej, czy jest wychowywany przez jedno z rodziców, czy rodzice pracują, czy rodzeństwo jest absolwentem lub kontynuuje naukę w przedszkolu, do którego chcemy posłać kolejną pociechę itp. Tu wszystko do zaznaczenia w stylu TAK/NIE/ODMAWIAM ODPOWIEDZI. Te wszystkie kryteria decydują o dostaniu się dziecka do przedszkola, bo za każdą odpowiedź system przyznaje konkretne punkty. W zależności od tego co zaznaczymy, w przedszkolu otrzymacie jeszcze dodatkowe oświadczenia do wypełnienia.

KRYTERIA, według których dzieci są przyjmowane znajdziecie w Uchwale Nr 39 Rady Miasta Konina z dnia 30 stycznia 2019 r., którą znajdziecie TUTAJ

Do konińskich placówek mogą ubiegać się kandydaci z innych gmin, ale pierwszeństwo mają oczywiście mieszkańcy Konina. Musicie o tym pamiętać.
 
W związku z wprowadzeniem RODO, w trakcie uzupełniania wniosku należy zaznaczyć wszystkie 3 oświadczenia, które pojawią w systemie. Dotyczą one przetwarzania i ochrony danych osobowych. Nie zaznaczenie choćby jednego z nich sprawi, że system nie przepuści was dalej. Dobrze jest o tym pamiętać.

Warto wypełnić rubrykę - adres mailowy. Jeśli stworzymy konto kandydata i wypełnimy wniosek elektronicznie, to po podaniu adresu mailowego przyjdzie do nas wiadomość co z naszym wnioskiem się dzieje - czy został zweryfikowany, zakwalifikowany, odrzucony itd. Dobrze jest też podać numer kontaktowy. W razie trudności placówka może do was zadzwonić i poprosić o korekty.


 
Po wypełnieniu wniosku należy go zapisać na pulpicie. Pojawi się także login i hasło, które należy zapamiętać lub zapisać (wygeneruje się to wszystko automatycznie). Dzięki temu, w razie problemów będziemy mogli zalogować się ponownie i sprawdzić czy wszystko poszło zgodnie z planem. Jeśli mamy wątpliwości, to z loginem i hasłem można pojawić się w przedszkolu i upewnić się, że wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie. Zresztą w przedszkolu i tak pojawić się musicie. Dlaczego? Po wypełnieniu wniosku w systemie, należy go zapisać na pulpicie, wydrukować, czytelnie podpisać przez obojga rodziców i zanieść do przedszkola PIERWSZEGO WYBORU. Samo wypełnienie wniosku przez Internet niestety nie wystarczy. Jednostka, którą wybraliście musi fizycznie mieć taki dokument na miejscu, by móc go zweryfikować i potwierdzić jego przyjęcie. Jeśli nie wydrukujecie wniosku i nie zaniesiecie go w terminie, nie będziecie brani pod uwagę w rekrutacji. TO BARDZO WAŻNE!
Listy kandydatów zakwalifikowanych pojawią się w przedszkolach 20 kwietnia o godzinie 15:00. Wtedy dowiecie się czy wasze dziecko trafi do wybranej przez was placówki. W dniach od 20 – 27 kwietnia należy pojawić się w przedszkolu, by wypełnić druk – Potwierdzenie woli. Jest to warunek konieczny i kolejny etap rekrutacji.

29 kwietnia o 15:00, przedszkola podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Dla tych, którzy przegapili termin rekrutacji właściwej, w dniach od 10-14 maja odbędzie się nabór uzupełniający. Trzeba mieć na uwadze jednak fakt, że przeprowadzą go jedynie te placówki, które nie zrekrutowały wszystkich w pierwszym podejściu. Może się więc okazać, że placówka, która interesowała nas najbardziej nie przyjmie już dzieci, bo miejsc zabrakło. 

A co jeśli obudzimy się z myślą o przedszkolu w wakacje?


Przyjęcie do przedszkola w tym terminie jest możliwe, ale musicie sobie zdawać sprawę, że nie będzie łatwe. Zdarza się, że rodzice zmieniają pracę, a tym samym miejsce zamieszkania i wycofują swój wniosek. Powody rezygnacji mogą być naprawdę różne. Wtedy „zapominalscy” mogą wskoczyć na to miejsce. Może się jednak okazać, że mieszkając na Chorzniu będziemy musieli wozić dziecko na Zatorze, bo tylko tam będzie miejsce. Dlatego lepiej pamiętać o terminie rekrutacji właściwej.

Rekrutacja skupia się głównie na najmłodszych dzieciach, ale jeśli jesteście zainteresowani zapisaniem pięciolatka czy sześciolatka, to musicie śledzić placówki, które poszukują takich dzieci, bo nie wszystkie opublikują taką ofertę. Edukacja dzieci w zerówce jest OBOWIĄZKOWA. Za niezapisanie sześciolatka do przedszkola grożą kary finansowe.

Dzieci, które już teraz chodzą do przedszkola - nie biorą udziału w rekrutacji. Zadaniem rodziców jest wypełnienie DEKLARACJI O KONTYNUACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Takie dokumenty na pewno już wypełnialiście. Dbali o to na pewno dyrektorzy i wychowawczynie dzieci. Po wypełnieniu takiego formularza nasze dziecko bez przeszkód kontynuuje edukację  w przedszkolu bez dodatkowych formalności.

Wypełnianie wniosku o przyjęcie do przedszkola przez Internet jest dużo wygodniejsze i pozwala wyeliminować więcej błędów. Jeśli jednak nie macie dostępu do Internetu, to możecie udać się do placówki, do której planujecie zapisać dziecko. Na miejscu na pewno pomogą wam ze wszystkimi formalnościami.
W SZYBKIM SKRÓCIE:
  1. Wchodzimy - https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/konin (od 1-26 marca)
  2. Wypełniamy wniosek przez Internet, drukujemy, podpisujemy (oboje rodziców/opiekunów prawnych) i zanosimy do przedszkola PIERWSZEGO WYBORU. Tylko do jednego.
  3. Czekamy na ogłoszenie wyników kandydatów zakwalifikowanych– 20 kwietnia, godzina 15:00.
  4. Po ogłoszeniu, biegniemy do przedszkola, do którego dostało się dziecko, by wypełnić formularz – POTWIERDZENIE WOLI.
  5. 29 kwietnia godzina 15:00 czekamy na ostateczną listę przyjętych.

 
Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia w systemie elektronicznym, ale zachęcamy Was do tego, by nie czekać do ostatniej chwili z zapisami. A tym, którzy się wahają czy posłać pociechę do przedszkola – serdecznie polecamy!
 
Życzymy rekrutacji zgodnej z Waszymi planami.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Travel Schooling czyli szkoła w trasie
Mówi się, że podróże kształcą, ale czy naprawdę?
Jak wspierać naturalny potencjał i zdolności matematyczne dziecka?
Zapraszamy Was na trzecią odsłonę matematycznych wyzwań ...
Jak wspierać naturalny potencjał i zdolności matematyczne dziecka?
Zapraszamy Was na drugą odsłonę matematycznych wyzwań.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ