CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI W KONINIE 2019/2020
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI W KONINIE 2019/2020

Niektórzy z Was już za kilka dni zapiszą swoje dziecko do przedszkola. Taka decyzja zawsze wiąże się z dużym stresem, bo chodzi przecież o Waszą POCIECHĘ. Co do wyboru przedszkola nie podpowiemy Wam dziś, które wybrać, ale chcemy Was przeprowadzić przez proces rekrutacyjny. Podpowiedzieć co, gdzie i kiedy musicie wypełnić i złożyć.
Zaczynamy!

Rekrutacja do wszystkich konińskich przedszkoli publicznych zaczyna się zawsze w tym samym czasie. W tym roku rozpocznie się ona 4. marca o godzinie 8:00 i zakończy 22. marca o godzinie 15:00. Do wyboru macie aż 18 placówek publicznych.

W Koninie już od kilku lat nabór odbywa się za pomocą systemu elektronicznego VULCAN. W tym roku zarejestrować się może rocznik 2016. Dyrektorzy przedszkoli zgodzą się na przyjęcie 2,5-letniego dziecka pod warunkiem, że we wrześniu 2019 roku będzie ono miało skończone 2 lata i 6 miesięcy. Takie dzieci mogą być przyjęte w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz gdy placówka dysponuje wolnymi miejscami. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo podczas rekrutacji mają TRZYLATKI. Ponadto dzieci z rocznika 2017 nie zalogujecie przez Internet. System nie przyjmie ich peselu. Jeśli jesteście zainteresowani zapisaniem takiego dziecka do przedszkola, musicie pofatygować się do placówki osobiście, zapytać o miejsca i wypełnić wszystkie potrzebne dokumenty ręcznie.

Zatem... 4. marca wchodzicie na stronę www.konin.przedszkola.vnabor.pl.
Jeśli klikniecie tam przed zaplanowaną datą, to niczego nie wskóracie. System zostanie aktywowany w terminie ustalonym przez władze miasta. Gdy strona będzie aktywna, pozwoli wam wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola elektronicznie. Na początek musicie podać pesel dziecka, bo bez niego nie przejdziecie do kolejnych etapów. Jeśli dziecko nie ma peselu, to trzeba zaznaczyć taką opcję i podać inne dane.

Cała procedura wypełniania wniosku przez Internet jest naprawdę dziecinnie prosta i intuicyjna. Jeśli przerażają was wszystkie tego typu formularze, to w tym wypadku nawet osoba, która nie czuje się w tych tematach mocna - poradzi sobie bez problemu. Czytajcie uważnie wszystko i uzupełniajcie obowiązkowe pola (zaznaczone gwiazdką).

A jakie dane należy uzupełnić we wniosku?

Imię, nazwisko, pesel, data urodzenia, ADRES ZAMIESZKANIA, miejsce urodzenia dziecka. Obowiązkowo trzeba uzupełnić rubrykę województwo, powiat, gmina, miejscowość. Jeśli mieszkacie w Koninie, to w tabeli powiat, gmina, miejscowość wpisujecie KONIN. Tu często dochodzi do pomyłek. Należy także umieścić informację o tym, czy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ponadto we wniosku umieszczamy informację o tym, na ile godzin planujemy zapisać dziecko, z jakich posiłków będzie korzystało (śniadanie, obiad, podwieczorek). Można podać adres zameldowania - jeśli jest inny niż adres zamieszkania, ale nie jest to informacja obowiązkowa. Potem jeszcze dane rodziców. System to ułatwia i jeśli rodzice posiadają taki sam adres jak dziecko, można go skopiować.

Jednym z najważniejszych punktów do wypełnienia są oczywiście przedszkola, do których chcemy zapisać malucha. Maksymalnie możemy wybrać 3 miejsca. Jeśli mamy upatrzone jedno przedszkole, to alternatywnie lepiej dodać chociaż drugą placówkę, by nie zostać z niczym. We wniosku są jeszcze pytania o to, czy dziecko jest z rodziny wielodzietnej, czy jest wychowywane przez jedno z rodziców, czy rodzice pracują, czy rodzeństwo jest absolwentem lub kontynuuje naukę w przedszkolu, do którego chcemy posłać kolejną pociechę itp. Tu wszystko do zaznaczenia w stylu TAK/NIE/ODMAWIAM ODPOWIEDZI. Te wszystkie kryteria decydują o dostaniu się dziecka do przedszkola, bo za każdą odpowiedź system przyznaje konkretne punkty. W zależności od tego co zaznaczymy, w przedszkolu otrzymacie jeszcze dodatkowe oświadczenia do wypełnienia.

Kryteria, według których dzieci są przyjmowane znajdziecie w Uchwale Nr 39 Rady Miasta Konina z dnia 30 stycznia 2019 r., którą znajdziecie TUTAJ: KLIKNIJ.

Do konińskich placówek mogą ubiegać się kandydaci z innych gmin, ale pierwszeństwo mają oczywiście mieszkańcy Konina. Musicie o tym pamiętać.

Nowością w tym roku jest to, że w formularzu musimy zaznaczyć oświadczenia dotyczące ochrony danych osobowych. Jest to związane z wprowadzeniem RODO, które w zeszłym roku podczas rekrutacji jeszcze nie obowiązywało.
W związku z powyższym pojawią się tam 3 dodatkowe zdania. Musimy zaznaczyć wszystkie 3 oświadczenia. Nie zaznaczenie choćby jednego z nich sprawi, że system nie przepuści was dalej. Dobrze jest o tym pamiętać.

Warto wypełnić rubrykę - adres mailowy. Od tego roku jeśli stworzymy konto kandydata i wypełnimy wniosek elektronicznie, to po podaniu adresu mailowego przyjdzie do nas wiadomość na skrzynkę, co z naszym wnioskiem się dzieje - czy został zweryfikowany, zakwalifikowany, odrzucony itd. To także nowość. Dobrze jest też podać numer kontaktowy. W razie trudności placówka może do Was zadzwonić i poprosić o delikatne korekty.

Po wypełnieniu wniosku należy go zapisać na pulpicie. Pojawi się także login i hasło, które należy zapamiętać lub zapisać (wygeneruje się to wszystko automatycznie). Dzięki temu, w razie problemów będziemy mogli zalogować się ponownie i sprawdzić czy wszystko poszło zgodnie z planem. Jeśli mamy wątpliwości, to z loginem i hasłem można pojawić się w przedszkolu i upewnić się, że wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie. Zresztą w przedszkolu i tak pojawić się musicie. Dlaczego? Po wypełnieniu wniosku w systemie, należy go zapisać na pulpicie, wydrukować, czytelnie podpisać i zanieść do przedszkola PIERWSZEGO WYBORU. Samo wypełnienie wniosku przez Internet niestety nie wystarczy. Jednostka, którą wybraliście musi fizycznie mieć taki dokument na miejscu, by móc go zweryfikować i potwierdzić jego przyjęcie. Jeśli nie wydrukujecie wniosku i nie zaniesiecie go w terminie, nie będziecie brani pod uwagę w rekrutacji. TO BARDZO WAŻNE.

Listy kandydatów zakwalifikowanych pojawią się w przedszkolach 16 kwietnia o godzinie 15:00. Wtedy dowiecie się, czy Wasze dziecko trafi do wybranej przez Was placówki. W dniach od 16 – 23 kwietnia należy pojawić się w przedszkolu, by wypełnić druk – Potwierdzenie woli. To dosłownie kilka wyrazów do wpisania na miejscu w placówce. Jest to warunek konieczny i kolejny etap rekrutacji.

25 kwietnia o 15:00, przedszkola podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Dla tych, którzy przegapili termin rekrutacji właściwej, w dniach od 6.-14. maja odbędzie się nabór uzupełniający. Trzeba mieć na uwadze jednak fakt, że przeprowadzą go jedynie te placówki, które nie zrekrutowały wszystkich w pierwszym podejściu. Może się więc okazać, że placówka, która interesowała nas najbardziej nie przyjmie już dzieci, bo miejsc zabrakło.

Podczas składania wniosku w trakcie trwania rekrutacji, która rusza 4 marca może się zdarzyć, że nie znajdziemy placówki, która nas interesuje. Oznacza to, że inni chętni szybko się zmobilizowali i zajęli wolne miejsca, a nam pozostanie szukanie innej placówki.

A co jeśli obudzimy się z myślą o przedszkolu w wakacje?

Przyjęcie do przedszkola w tym terminie nie jest niemożliwe, ale musicie sobie zdawać sprawę, że nie będzie łatwe. Zdarza się, że rodzice zmieniają pracę, a tym samym miejsce zamieszkania i wycofują swój wniosek. Powody rezygnacji mogą być naprawdę różne. Wtedy „zapominalscy” mogą wskoczyć na to miejsce. Może się jednak okazać, że mieszkając na V osiedlu będziemy musieli wozić dziecko na Zatorze, bo tylko tam będzie miejsce. Dlatego lepiej pamiętać o terminie rekrutacji właściwej.

Rekrutacja skupia się głównie na najmłodszych dzieciach, ale jeśli jesteście zainteresowani zapisaniem pięcio- czy sześciolatka, to musicie śledzić placówki, które poszukują takich dzieci. Nie wszystkie opublikują bowiem taką ofertę.
W przypadku 6-latków chyba nie trzeba nikomu przypominać, że ich edukacja w zerówce jest OBOWIĄZKOWA. Za niezapisanie sześciolatka do przedszkola grożą kary finansowe.

Dzieci, które już teraz chodzą do przedszkola nie biorą udziału w rekrutacji. Zadaniem rodziców jest wypełnienie DEKLARACJI O KONTYNUACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Takie formularze rozdają nauczyciele w placówce właśnie teraz. Jeśli zatem Wasza pociecha choruje i nie wypełnialiście jeszcze deklaracji, to warto się tym zainteresować. Po wypełnieniu takiego formularza Wasze dziecko bez przeszkód kontynuuje edukację w przedszkolu bez dodatkowych formalności.

Wypełnianie wniosku o przyjęcie do przedszkola przez Internet jest dużo wygodniejsze i pozwala wyeliminować więcej błędów. Jeśli jednak nie macie dostępu do Internetu, to możecie udać się do placówki, do której planujecie zapisać dziecko. Na miejscu na pewno pomogą Wam ze wszystkimi formalnościami.

(Cały harmonogram REKRUTACJI do przedszkoli 2019/2020 znajdziecie TU KLIKNIJ)

Życzymy Wam zatem udanej rekrutacji - zgodnej z waszymi planami.

KOMENTARZE
O AUTORZE
Konin Dzieciom
Konin Dzieciom
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ