CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Rodzicielstwo bliskości – czyli szczęśliwy start?
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Rodzicielstwo bliskości – czyli szczęśliwy start?

W obecnych czasach więcej uwagi niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu poświęca się tematowi jakim jest wychowanie dziecka. Rodzice, zwłaszcza przed narodzinami starają się jak najlepiej przygotować do tej roli, bo przecież nawet jeśli jest to ich kolejne dziecko, to wraz z pojawieniem się nowego człowieka zmienia się cała organizacja domu. Wiele mam, a nawet także i ojców obserwuje u siebie zachowanie, które potocznie nazywa się syndromem „wicia gniazda”. Polega on na tym, że znaczne grono kobiet przed porodem obserwuje u siebie skok energii i adrenaliny, co powoduje jej wzmożoną aktywność przy różnego rodzaju pracach porządkowych, a nawet remontach, które mają na celu lepsze zorganizowanie życia po narodzinach dziecka. Z biologicznego punktu widzenia, za taki stan odpowiadają oczywiście hormony, bowiem na kilka tygodni przed rozwiązaniem zmniejsza się wydzielanie progesteronu, a zastępuje go wydzielanie oksytocyny- hormonu, który wywołuje skurcze macicy, które poprzedzają poród. A więc ciało kobiety samo daje sygnał, że „godzina zero” już niebawem nadejdzie, a więc trzeba dobrze przygotować się do narodzin potomka, by zapewnić mu godny i dobry start.

Gdy już maluch jest na świecie, wiele rodziców, którzy są świadomi tego jak kluczowe są w rozwoju dziecka pierwsze dni, tygodnie, czy miesiące, odczuwa strach przed tym, że nie podoła temu zadaniu i źle zrozumie sygnały, które wysyła noworodek i nie zrozumie jego potrzeb. Z pomocą przychodzi nurt, który nazywa się w pedagogice RODZICIELSTWEM BLISKOŚCI.

Rodzicielstwo bliskości

To pojęcie zostało utworzone przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, który swoje założenia oparł na teorii przywiązania obecnej w pedagogice rozwojowej, według której już nawet małe dziecko tworzy ze swoim opiekunem silną więź emocjonalną i to właśnie ona determinuje jego przyszłe życie. Rodzice, którzy są wrażliwi na potrzeby dziecka i dostępni emocjonalnie, pomagają mu stworzyć bezpieczny i dobry styl przywiązania, a więc tę najbardziej podstawową więź, która od pierwszych chwil tworzy się szczególnie między matką, a dzieckiem ( może to być oczywiście inny opiekun). Natomiast, rodzice, którzy w stosunku do dziecka są chłodni i mniej uwrażliwieni na jego potrzeby, a także ci, którzy zaniedbują jego potrzeby, nie będą mogli zapewnić mu bezpiecznego stylu przywiązania, narażając tym samym dziecko na problemy psychiczne w późniejszym okresie.

Na czym więc polega rodzicielstwo bliskości?

Narodziny początkiem więzi uczuciowej

We wczesnym rozwoju bliskości pomaga sposób, w jaki rodzice i dziecko zaczynają wspólne życie. Kluczowe znaczenie mają tutaj dni i tygodnie po porodzie, jest to okres niezwykle delikatny. Nie tylko z powodów medycznych zaleca się, by kobieta w okresie sześciu tygodni od narodzin odpoczywała. Połóg powinien być przede wszystkim przeznaczony na budowanie więzi emocjonalnej z nowym człowiekiem. Dziecko zaraz po przyjściu na świat odczuwa naturalną potrzebę bliskości, a matka w sposób intuicyjny odpowiada na tę potrzebę i pragnie się opiekować noworodkiem. Dzięki temu ich potrzeby się uzupełniają, a matka i dziecko wiedzą o niezwykłej więzi, która ich łączy już od samego początku.

Karmienie piersią – trening w odczytywaniu sygnałów dziecka

Głównym celem naturalnego karmienia, oprócz zaspokojenia potrzeby głodu, jest trening pomagający odczytać sygnały jakie wysyła dziecko. Matka uczy się odczytywać język ciała dziecka, dzięki temu może go lepiej poznać. Kobiece mleko zawiera wyjątkowe składniki, których nie można w stu procentach wyprodukować, pokarm naturalnie dopasowuje się do pory dnia i odpowiada potrzebom dziecka. Dzięki naturalnemu karmieniu proces komunikacji między matką a dzieckiem przebiega sprawniej, a w trakcie samego karmienia ciało kobiety produkuje dwa hormony – oksytocynę i prolaktynę, które odpowiadają za przypływ matczynych uczuć.

Jeśli chcesz, żeby maluch był spokojny – noś go

Chyba każdy wie o tym , że małe dzieci uwielbiają być noszone. Kiedy dziecko jest na rękach znajduje się w stanie czujnego spokoju, który pozwala mu na odkrywanie świata. Ponadto dzieci, które są często noszone, należą do bardziej spokojniejszych, gdyż jest zaspokajana ich naturalna potrzeba dotyku. Nie można zapominać o tym, że bliskość rodzi zaufanie.

Spanie blisko dziecka – sposób na lęk separacyjny

Wiele maluchów boi się nocy. Sama ciemność powoduje u nich strach, do którego dochodzi także lęk separacyjny związany z nieobecnością rodzica, który może mieć miejsce wtedy, gdy maluch śpi w łóżeczku. Gdy dziecko jest w nocy blisko rodzica, który go karmi, którego może dotknąć, czuje się bezpiecznie a więc uczy się tego, że noc jest niegroźna a sen to przyjemny stan.

Płacz dziecka to sposób jego komunikacji

Jeszcze klikadziesiąt lat temu, nasze babcie często nie reagowały na płacz swoich pociech. Pokutowało wtedy przekonanie, że dziecko po prostu musi się wypłakać, bo inaczej wejdzie rodzicowi na głowę. Płacz, a więc naturalny i jedyny sposób komunikacji małego człowieka często był traktowany jako forma manipulacji której nie należy ulegać. Dziś psychologowie mają zupełnie inne zdanie na ten temat – troskliwe reagowanie na płacz dziecka buduje zaufanie między nim a opiekunem. Dziecko czuje się ważne, bo rodzice odpowiadają na ich sygnały, a opiekunowie mogą przekonać się o tym, że potrafią prawidłowo odczytać i zaspokoić potrzeby swojego dziecka.

Jeśli mowa o rodzicielstwie bliskości to warto do tego kierunku wychowania dołączyć praktykę regularnego czytania dziecku. Czytać bowiem powinno się już od pierwszych dni życia, a niektórzy robią to jeszcze, gdy dziecko jest „po drugiej stronie brzuszka”.


Jeśli szukasz pozycji, które możesz przeczytać swojemu maluchowi (młodszemu i starszemu), to przychodzimy z pomocą:

Łukasz Z. Knyziak, „Anioł Michał”

Książka Łukasza Knyziaka to opowieść kilkuletnim Stasiu Koniecznym, który w czasie wieczornej modlitwy doznaje czegoś niezwykłego. Ma okazję poznać swojego anioła stróża z którym nawiązuje bliską relację. Michał, bo tak ma na imię niebiańska istota, wiedząc , że chłopiec ma problem z asertywnością, pokazuje mu w jaki sposób może grzecznie odmawiać jeśli nie ma ochoty, by coś robić oraz przekonuje go, że mając własne stanowisko na dany temat, nie robi niczego złego. Stasiu uczy się jak taktowanie odmawiać, by nie urazić przy tym swoich rówieśników. Istotnym walorem tej niewielkiej objętościowo książeczki jest fakt, że została napisana specjalnie dla ośmioletniej córeczki autora, dla której asertywność okazywała się być niemałym wyzwaniem w codziennym funkcjonowaniu.

Bożena Balcerek, „Zaczarowany świat”

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko już od najmłodszych dni przyzwyczajało się do Twojego kojącego głosu, postaw na rytmiczne rymowanki. Bożena Balcerek wydała zbiór wierszy dla dzieci, który zatytułowała „Zaczarowany świat”. Czternaście wierszy opisuje sytuacje dnia codziennego, których głównymi bohaterami są przedmioty codziennego użytku. Ciekawość dziecka rozbudzą także kolorowe ilustracje.


 


Rodzicielstwo bliskości to wspaniała metoda pozwalająca zbudować tę jedyną i niepowtarzalną wieź między dzieckiem a rodzicami. Należy pamiętać, że nie trzeba sztywno trzymać się reguł tylko ważne jest to, by zasady dobrze funkcjonowały w życiu Waszego dziecka i Waszej rodziny, a więc można je modyfikować tak, by ten pierwszy okres spędzony razem był najlepszy dla obu stron.

Zapraszamy na stronę www. Psychoskok.pl gdzie znajdziecie podane wyżej książki

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Domowa Akademia Sztuk Pięknych
Oto genialny sposób Pauliny na... NUDĘ w domu!
Co zrobić, by Twoja pociecha nie była dzieckiem „filiżanką”
Rolą rodzica jest przede wszystkim wspieranie dziecka w ...
Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy
Jednym ze wspomnień, które chyba wszystkim kojarz...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ