CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Skansen Bicz - odwiedź miejsce, jak z bajki!
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Skansen Bicz - odwiedź miejsce, jak z bajki!

Skansen Bicz to ogromny kompleks zabudowań staropolskiej wsi, w którym przeszłość i kultura przedstawiana jest w sposób odpowiadający teraźniejszości – na wskroś nowoczesny.

Obiekt zlokalizowany jest nieopodal Konina w Biczu w gminie Stare Miasto i oferuje naukę połączoną z zabawą i relaks połączony z rozrywką. Na terenie skansenu znajduje się rozbudowany park etnograficzny, mini zoo, stadnina koni, chata grillowa i sala bankietowa. Skansen Bicz Family & SPA to niezwykłe miejsce zlokalizowane w samym centrum Polski, jednak z dala od miejskiego zgiełku! To tutaj dzieci mogą podczas nieskrępowanej zabawy poznawać historię i zwyczaje wsi oraz zwierzęta hodowlane, brać udział w warsztatach, a nawet wydoić krowę!

Skansen Bicz to miejsce unikatowe w skali kraju

Fenomenem tego miejsca jest fakt, że cały kompleks powstał z pasji i inicjatywy osoby prywatnej Adama Mikuły - właściciela obiektu. Jego pasja, misja i wizja realizowana jest przez całą rodzinę właścicieli - to działalność familijna i międzypokoleniowa, w której ze smakiem i stylem łączą się przeszłość z teraźniejszością i historia z nowoczesnością. Łączy się tu również w sposób bardzo przemyślany i odpowiedzialny działalność edukacyjną i kulturową z działalnością o charakterze komercyjnym, nie zaniedbując przy tym ani charakteru obu tych obszarów, ani wyjątkowości zebranych tu eksponatów, ani misji oświatowej tego miejsca.
Na terenie parku etnograficznego w Skansenie Bicz znajduje się 12 obiektów architektury, a w nich zbiory liczące ponad 10 tysięcy unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdują się przedmioty codziennego użytku, pamiątki, zabytkowe maszyny rolnicze, a nawet prawdziwa gratka dla miłośników kolei - zabytkowa kolejka wąskotorowa! Wrażenie dopełnia niepowtarzalny widok dwóch potężnych wiatraków - Koźlaków z XVIII i XIX wieku, które są symbolem Skansenu Bicz. Oba wiatraki pochodzą z gminy Tuliszków. "Wiatrak XVIII-wieczny posadowiony był pierwotnie w miejscowości Piętno i datowany jest na 1766 rok, natomiast XIX-wieczny wiatrak pochodzi z miejscowości Smaszew i datowany jest na 1867 r." - relacjonuje przewodnik skansenu Artur Lodziński, który oprowadzał nas podczas naszego spaceru po całym kompleksie i budynkach parku etnograficznego.

Jeszcze 7 lat temu nie było tutaj nic...

Pierwsze obiekty powstały tutaj w 2015 r. Wszystkie zabytkowe budynki  znajdujące się tutaj zostały uratowane przed zniszczeniem w warunkach naturalnych przez właścicieli obiektu, którzy w ciągu tych kilku lat je wykupili, przetransportowali w nowe miejsce, zrekonstruowali i poddali konserwacji. Główna sala bankietowa kompleksu powstała natomiast od podstaw i została odbudowana po pożarze, który strawił poprzedni budynek w listopadzie 2018 r. Wśród budynków znajdujących się w parku etnograficznym znajdziecie m.in. chatę młynarza ze zrekonstruowanymi wnętrzami mieszkalnymi i bogatą kolekcją przedmiotów codziennego użytku, domek torfowy ze stylową apteką, park maszyn rolniczych, wystawę motoryzacyjną, salę ekspozycyjną z najcenniejszymi eksponatami, a wśród nich maszyny do pisania, żelazka z duszą, samowary, kolekcję porcelany, białą broń, instrumenty, zegary, lampy.

Możecie również zwiedzić wnętrze wiatraka i zobaczyć jego wyposażenie i narzędzia wykorzystywane w procesie przerobu zbóż.

Nie lada atrakcją - szczególnie dla najmłodszych gości - jest kolejka wąskotorowa, która stanowi swoisty pomnik techniki tego miejsca, a przyjechała do Skansenu Bicz z Wierzbinka, gdzie wykorzystywana była do przewożenia towarów.

Tutaj nowoczesność współgra z historią, a teraźniejszość nawiązuje do przeszłości... 


"Zapewniamy, że nawet najmłodsi Goście Skansen Bicz znajdą u nas coś, co przykuje ich uwagę. Spacer po Skansenie to podróż do przeszłości, gdzie przybliżymy Państwu, jak wyglądały czasy w których żyli nasi dziadkowie. Możliwość obcowania z historią twarzą w twarz, sprawi, że Państwa dzieci korzystnie wypełnią swój czas, ale również wzbogacą swoją wiedzę z zakresu naszej wspaniałej polskiej historii. - zapraszają właściciele kompleksu i dodają - Mamy również nadzieję, że zwiedzanie Skansenu stanie się stabilną podwaliną w budowaniu tożsamości narodowej, rozwoju kreatywności oraz roznieci w dzieciach chęć samodzielnego zdobywania wiedzy historycznej."

Mini ZOO i stadnina koni w Skansenie Bicz

Będąc w Skansenie Bicz z dziećmi, nie sposób przejść obojętnie obok zlokalizowanego tutaj mini ZOO. Dumą tego obiektu są bizony amerykańskie - te potężne i szlachetne zwierzęta stały się drugim niepisanym symbolem Skansenu Bicz. Oprócz bizonów spotkacie tutaj również piękne białe daniele oraz sympatyczne lamy, a także całe stadko zwierząt gospodarstwa domowego - powszechnie znanych i tak lubianych przez najmłodszych gości obiektu owieczek, kucyków i kózek. Obok mini ZOO znajduje się również stadnina koni - ona także zachęca Was do odwiedzin i doskonale uzupełnia krajobraz skansenu.
Odwiedziny w tym niezwykłym miejscu staną się z całą pewnością doskonałą nauką historii i tradycji, kultury i sztuki ludowej, osiągnięć technologii i lekcją ekologii oraz szansą na edukację międzypokoleniową. Zachęcamy więc Was do rodzinnych spacerów po skansenie, wspólnych rozmów i wspomnień z dzieciństwa.
 

Skansen Bicz jest już otwarty dla gości - zapraszamy więc do odwiedzin parku etnograficznego!


Z uwagi na ogromne zainteresowanie zwiedzaniem naszego obiektu, informujemy, że od zeszłego tygodnia jest to możliwe! - informują właściciele obiektu i zapraszają do telefonicznej rejestracji wizyt pod numerem 536 995 725 i dodają - Zwiedzanie z przewodnikiem w weekendy jest możliwe w grupie od 10 os. Zwiedzanie z przewodnikiem w tygodniu jest możliwe tylko po uprzednim umówieniu się, najpóźniej godzinę przed planowanym przyjazdem. 
 

Dni oraz godziny otwarcia Skansen Bicz Family & SPA

poniedziałek: nieczynne
wtorek, czwartek: od 12:00 do 19:00
środa, piątek: od 8:00 do 16:00
sobota: od 11:00 do 18:00
niedziela: od 11:00 do 18:00

Cennik biletów Skansen Bicz Family & SPA - park etnograficzny i mini zoo

- zwiedzanie z przewodnikiem:
normalny- 20zł/os
ulgowy- 15zł/os
- zwiedzanie bez przewodnika:
normalny- 10zł/os
ulgowy- 7zł/os
Bicz 9A, Stare Miasto
 
Więcej informacji znajdziecie na STRONIE oraz FACEBOOK
KOMENTARZE
O AUTORZE
Konin Dzieciom
Konin Dzieciom
PODOBNE WPISY
Bezpieczne wycieczki w Parku Makiet MIKROSKALA w Koninie
Zapraszamy do rezerwacji grupy zorganizowane...
Mikroskala - niezwykły Park Makiet
Cały świat zamknięty w skali MIKRO!
Wakacje w Koninie - piłkarskie półkolonie z Akademią Reissa
Zapraszamy na piłkarską przygodę dla małych i dużych!
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ