CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Spotkajmy się w kinie… Kinie za Rogiem
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Spotkajmy się w kinie… Kinie za Rogiem

Wyobraźcie sobie maleńką salę kinową i Wasz ulubiony film na ekranie, bez tysiąca reklam, zapachu popcornu i szeleszczących papierków. Bez tłumów, ale z wąskim gronem osób, które chcą z Wami dzielić to doświadczanie fabuły, obrazu i dźwięku… Albo seans tylko we dwoje w kameralnym multipleksie na niezapomnianej randce… Albo rodzinne oglądanie ulubionej bajki!

Powstało z pasji do kinematografii i zamiłowania do magii kina. Jest przede wszystkim kameralne, niedrogie i niekomercyjne…niewielkie trzydziestoosobowe kino społecznościowe powstało właśnie w Starym Mieście.  Kino za Rogiem, bo o nim mowa, jest niezwykłą próbą budowania wspólnoty osób mieszkających w gminie i elementem większego projektu ogólnopolskiej sieci kameralnych multipleksów społecznych, którego nadrzędnymi celami są aktywizacja i integracja społeczna mieszkańców gmin oraz ochrona dziedzictwa kulturowego regionu i kraju. W lokalnym projekcie brały udział cztery gminy regionu konińskiego: Stare Miasto, Rychwał, Mieścisko, Strzałkowo. Kino za Rogiem w Starym Mieście powstało przy współpracy z Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolskich, a także Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto im. prof. J. Papuzińskiej oraz przy znaczącym wsparciu funduszy Unii Europejskiej. To kino jest dla przyjaciół, Dzieci i rodziny… tak bardzo familijne, ciepłe i bliskie. Jest prowincjonalne, ale ta “prowincjonalność” jest jego fenomenem i niekwestionowanym atrybutem!

Powstało przede wszystkim dla mieszkańców gminy i regionu i ma być dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i status materialny. To kino ma być powszechne i niedrogie, ponieważ jego założyciele mają świadomość, że oferta kina komercyjnego, miejskiego staje się coraz częściej rozrywką, z której gro osób spoza miasta skorzystać z różnych względów nie może. Kino za Rogiem ma być jego alternatywą. Zadaniem Kina za Rogiem w Starym Mieście jest między innymi budowanie wspólnoty gminy i integracja osób mieszkających w jej obrębie, natomiast ideą naczelną jest szerzenie szeroko pojętej kultury przy wykorzystaniu fenomenu filmu i kina. To kino studyjne, które ma być przede wszystkim niekonwencjonalnym miejscem spotkań - spotkań towarzyskich i spotkań ze sztuką filmową. Ma umożliwiać wymianę poglądów i być panelem dyskusji nie tylko o kinematografii. Ma jednoczyć i rozwijać… Bilet kosztuje symboliczne kilka złotych tak, aby każdego było na niego stać.

Repertuar Kina za Rogiem jest “żywy” - harmonogram emisji filmów jest poza konwencją tradycyjnego kina, w którym “ramówka” filmów jest ograniczona czasowo i wyznaczana bieżącymi premierami. Tu nie ma krótkich premier i komercji lecz jest bogata biblioteka filmów o przeróżnej tematyce i charakterze. Tu animator kina i odbiorcy jego oferty wyznaczają “ramówkę”. Fakt, że to również (a może przede wszystkim) użytkownicy Kina za Rogiem w Starym Mieście będą mieli bezpośredni wpływ na jego repertuar i spośród bogatej biblioteki dostępnych filmów będą mogli wybierać interesujące ich tytuły jest największym fenomenem tego projektu.  Jego szeroki repertuar jest tak skomponowany, aby odpowiadał potrzebom niemalże każdego, kto chce czerpać z jego oferty i to właśnie stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Przewidziano, zatem, filmy dla dzieci najmłodszych i młodzieży (bajki animowane i filmy fabularne) oraz repertuar dla osób dorosłych - tytuły dla pasjonatów kina niezależnego, dokumentu, filmu fabularnego, animacji, komedii etc. Wszystko dopracowane w harmonogramie z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Wśród propozycji biblioteki filmowej znajduje się bogata gama tytułów kina polskiego i zagranicznego, wśród których widzowie mogą znaleźć zarówno filmy popularne, jak i kino alternatywne, filmy po rekonstrukcji cyfrowej, kroniki filmowe, dokumenty. To kino jak żadne inne szanuje najmłodszych odbiorców i odpowiada na ich potrzeby - specjalnie dla Dzieci przygotowano repertuar i wyznaczono stałą pozycję w harmonogramie projekcji, która będzie właśnie Dzieciom poświęcona. To właśnie tutaj Najmłodsi będą mogli przenieść się w fascynujący świat bajek, a ich rodzice przypomnieć sobie własne dzieciństwo, bowiem obok propozycji tułów współczesnych oraz kanonu baśni i bajek polskich znajdują się animacje charakterystyczne dla dzieciństwa osób już dorosłych: Reksio, Bolek i Lolek, Jacek i Placek, Proszę słonia, Podróże kapitana Klipera.

Kino za Rogiem to nie tylko sala kinowa, ale i profesjonalna sala multimedialna dostępna dla każdego, w której można zorganizować konferencję, zrealizować pokaz filmu, prezentację multimedialną, obejrzeć materiał filmowy, transmisję wydarzeń kulturalnych lub teatr telewizji w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Każdy może je również za niewielkie pieniądze po prostu wynająć - na przykład na rodzinny seans filmowy, romantyczną randkę, wspólne oglądanie meczu z przyjaciółmi - pomysłów może być nieskończenie wiele! Oferta edukacyjna i filmowa Kina za Rogiem w Starym Mieście może być również doskonałym wsparciem edukacyjnym dla rodziców i nauczycieli oraz klubów dyskusyjnych - dostępne tytuły mogą być dopełnieniem realizacji ścieżki edukacyjnej w szkole lub pretekstem do mądrej i głębokiej rozmowy wychowawczej.

Inaugurację kina przewidziano na najbliższy piątek 11 maja b.r. a gościem specjalnym otwarcia ma być Grażyna Szapołowska, na spotkanie z którą serdecznie zapraszamy w imieniu własnym i organizatorów. Pierwszy seans rozpocznie się tego samego dnia o godzinie 19:00 tytułem Plan B. Zapraszamy Was najserdeczniej do kina… Kina za Rogiem mieszczącego się w budynku świetlicy wiejskiej przy ul. Kasztanowej 1 a w Starym Mieście.
Zatem, zajrzyjcie tam koniecznie i przenieście się w fascynujący świat kinematografii… bo jak powiedział Alfred Hitchcock “Film to życie, z którego wymazano plamy nudy”.

Więcej informacji oraz aktualny repertuar kina znajdziecie TUTAJ oraz na FACEBOOK


Źródło fotografii:
zasoby własne Kina za Rogiem w Starym Mieście 
www.bibliotekastaremiasto.pl/kino-za-rogiem.html
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2021 r. w Koninie
Porysujmy na koszulkach!
Gdy zwykłe T-shirty Was znudzą - chwyćcie za pastele!
Domowa produkcja mydełek
Mydełka własnej roboty z cynamonem i płatkami róż.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ