CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Torba do szpitala na czas porodu
Eliza Preuss
Autor: Eliza Preuss

Torba do szpitala na czas porodu

Czas ciąży i oczekiwania na przyjście maleństwa na świat to z reguły piękny czas w życiu każdej mamy. Z reguły, bo wiadomo, że różne niespodzianki mogą czekać po drodze. Wcześniej czy później pojawia się temat torby do szpitala. Niektóre mamy wrzucają dosłownie w ostatniej chwili najpotrzebniejsze rzeczy i niemalże na sygnale pędzą na porodówkę. Zdarza się, że akcja rozwinie się tak dalece, że same nie są już w stanie tego zrobić i wówczas w popłochu ich mąż/partner biega po mieszkaniu i szuka tych najpotrzebniejszych rzeczy. No po prostu scena jak z komedii. Chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu, lepiej torbę spakować ciut wcześniej, najpóźniej w okolicach 35 tygodnia ciąży.

Co powinno znaleźć się w torbie do szpitala?

Zanim zaczniesz pakować torbę, zrób sobie listę potrzebnych rzeczy, aby później nie okazało się, że brakuje ważnych wyników badań, a w nadmiarze jest np. kosmetyków, po które być może nawet nie sięgniesz będąc w szpitalu. Listę najlepiej podzielić na kilka grup: dla mamy na czas porodu i po porodzie, dla maleństwa, dla taty czy innej osoby towarzyszącej. Jeśli zdecydujesz się rodzić w towarzystwie douli, to ona przyjdzie do szpitala ze swoją torbą, w której będzie cała masa potrzebnych, głównie tobie, rzeczy na czas porodu, m. in. chusta rebozo do masażu, olejki eteryczne, świece, skarpety, gdyby zmarzły ci stopy, piłeczki tenisowe do masowania twoich obolałych lędźwi i jeszcze inne niespodzianki.

Żeby nie wpaść w pułapkę - „to na pewno mi się przyda” i nie spakować całego domu, przyjmij zasadę, że nie jedziesz do szpitala na dwutygodniowe wakacje pod palmami, ani na trzytygodniowy turnus do sanatorium. Jeśli nie będzie wskazań medycznych po twojej stronie lub dziecka, powinnaś zostać w szpitalu nie dłużej niż 2-3 dni (trochę dłużej w przypadku porodu rozwiązanego cesarskim cięciem, a najdłużej, jeśli wcześniej trafisz na patologię ciąży).
 

Rzeczy dla mamy:


Pobyt w szpitalu zwykle nie kojarzy nam się z przyjemnościami i luksusem. Jeśli decydujesz sią na poród w szpitalu, a nie w domu, możesz cząstkę domu zabrać ze sobą, coś, co pozwoli oswoić szpitalne mury i sprawi, że nawet krótki pobyt będzie przyjemniejszy, np. jasiek, ulubiony szlafrok, czy bluza, książka, muzyka.
Wśród rzeczy dla mamy powinny znaleźć się przede wszystkim:

DOKUMENTY:
- dowód tożsamości,
- skierowanie do szpitala (z reguły nie jest wymagane, ale można mieć),
- NIP zakładu pracy lub własny, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,
 
WYNIKI BADAŃ:
- karta ciąży,
- ostatnia morfologia i badanie moczu,
- ostatnie USG (z III trymestru),
- grupa krwi i czynnik Rh (w razie ujemnego Rh, również oznaczenie przeciwciał anty Rh),
- wyniki badania na obecność HIV,
- HBS, odczyn WR, GBS wykonany po 35 tygodniu ciąży,
- inne ważne wyniki badań i konsultacji, np. okulistycznej, kardiologicznej, endokrynologicznej,

RZECZY OSOBISTE NA CZAS PORODU:
- 1-2 koszule, dłuższe T-shirty lub sukienki porodowe,
- szlafrok, bluza lub sweter,
- skarpety, kapcie,
- przybory do włosów (opaska, spinki, gumki),
- duże podpaski/podkłady poporodowe,
- bawełniana chusteczka/pielucha tetrowa do przecierania twarzy, robienia okładów,
- bezbarwna pomadka do ust (szybko wysychają przy długim głębokim oddychaniu),
- oliwka do masażu/olejki do aromaterapii/piłeczki tenisowe w woreczku bawełnianym lub w skarpecie do masażu pleców – te rzeczy będą pomocne osobie towarzyszącej, aby w niefarmakologiczny sposób ulżyła ci w bólu porodowym, jednak najlepiej taką osobę wcześniej z tym zaznajomić i przeszkolić,
- coś do picia i jedzenia dla mamy i osoby towarzyszącej,
- mp3, słuchawki, ewentualnie nagranie do hipnoporodu,

RZECZY OSOBISTE PO PORODZIE:
- 3-4 koszule wygodne do karmienia piersią,
- biustonosz do karmienia, wkładki laktacyjne,
- 3-4 majtki siateczkowe po porodzie,
- 20 podpasek dużych chłonnych,
- przybory toaletowe, klapki pod prysznic, ręcznik kąpielowy,
- telefon i ładowarka, ewentualnie aparat fotograficzny (ten ostatni przyda się już w - porodzie, a raczej tuż po nim, aby uwiecznić na zdjęciu maleństwo tuż po przyjściu na świat; na szczęście każdy telefon ma dzisiaj funkcję aparatu).
 

Rzeczy dla maluszka:

Pakując rzeczy dla dziecka, warto skontaktować się ze szpitalem, w którym zamierzasz rodzić i dopytać co szpital oferuje. Może tak być, że ubrania i pieluszki dla dziecka zapewnia szpital. Jeśli jednak nie masz co do tego pewności, zapakuj również rzeczy dla dziecka:
- 4-5 koszulek bawełnianych/body,
- 3-4 pary śpiochów/pajacyków rozpinanych na całej długości,
- czapeczka bawełniana, skarpetki,
- paczka pieluch jednorazowych,
- 2-3 pieluszki tetrowe,
- paczka nawilżanych chusteczek (uwaga na skład, najlepiej dobrze się wczytać i wybrać te z najkrótszym składem, a najlepiej ekologiczne, bo inne mogą uczulać),
- rożek lub kocyk,
- przybory toaletowe/ręcznik – to zwykle daje szpital.

Warto również przygotować potrzebne rzeczy dla osoby towarzyszącej, wśród których może znaleźć się ubranie na zmianę, ewentualnie jednorazowe (fartuch i ochraniacze na buty sprzedawane w szpitalu), coś do jedzenia i picia, aparat fotograficzny.

Mama i dziecko będą również potrzebowali rzeczy na wyjście ze szpitala. Można je przygotować wcześniej w osobnej torbie i zostawić w domu, a mąż, czy inna osoba, która przyjedzie was odebrać ze szpitala, przywiezie je w dzień wypisu. Dla mamy luźne ubranie odpowiednie do pory roku, buty, okrycie wierzchnie, a dla dziecka kombinezon i czapka również adekwatne do pory roku. Niezbędny będzie także fotelik samochodowy dla maluszka.

Niby krótki pobyt w szpitalu, a lista wydaje się być długa. Są to jednak najpotrzebniejsze rzeczy, które mają sprawić, że mama i dziecko poczują się komfortowo, zanim wrócą do domu. Tak więc mamy w końcówce ciąży – pakujcie swoje torby i w drogę.
Pięknych przywitań z waszymi maleństwami życzę :)
KOMENTARZE
Weronika28.01.2019 godz: 21:30
Jak jest z ubrankami dla dziecka po porodzie w szpitalu w Koninie? Trzeba mieć swoje??
PODOBNE WPISY
Domowa Akademia Sztuk Pięknych
Oto genialny sposób Pauliny na... NUDĘ w domu!
I to krążące nad głową „kiedy?”
Gdy człowiek zamienia się w rodzica, pytania zaczynające...
Placuszki marchewkowe z nutą pomarańczy i twarożkiem „kokosowym”
Smaczne i zdrowe placuszki marchewkowe z nutą pomarańczy...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ