CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Travel Schooling czyli szkoła w trasie
Akademia Junior Daltońskie Przedszkole i Edukacja Domowa
Autor: Akademia Junior Daltońskie Przedszkole i Edukacja Domowa

Travel Schooling czyli szkoła w trasie

Mówi się, że podróże kształcą, ale czy naprawdę? Czy jadąc na wakacje Wasze dziecko ma świadomość w jakim jest kraju, jaka jest jego historia, obyczaje i kuchnia? A czy myśleliście kiedyś nad wykorzystaniem podróżowania jako okazji do poznawania świata, nauki geografii, historii, języków.
 
Czy wiecie, że poza szkołami alternatywnymi jak Montessori, Plan Daltoński, Szkoła Waldorfska, poza edukacją domową i demokratyczną, istnieje jeszcze inna forma nauki?
 
Nazywa się travel schooling, world schooling czyli nauka przez podróżowanie lub też nauka w podróży. Istnieje kilka możliwości realizowania takiej właśnie formy nauki swojego dziecka. Pierwsza to taka, że zabieramy ze sobą książki, podręczniki w podróż i robimy to samo, co w edukacji domowej, czyli realizujemy podstawę programową, zmieniają się jedynie okoliczności przyrody. Druga opcja to taka, że podążamy za tym, co nas spotyka, gdzie jesteśmy i wykorzystujemy te naturalne okoliczności do nauki.
 
Nieważne czy postanowicie posłać swoje dziecko do szkoły pruskiej, wybierzecie szkołę Montessori czy Daltońską, a może zdecydujecie się na edukację domową. Wykorzystajcie tegoroczne wakacje na poszerzenie horyzontów swojego dziecka. To będzie od Was wymagało nieco wysiłku intelektualnego lub po prostu dostępu do internetu, bo przecież nikt nie jest chodzącą encyklopedią, a i ona przecież wciąż powiększa swoją zawartość. Nawet jeśli wierzycie, że nie macie wpływu na to jaka jest szkoła, do której chodzi Wasze dziecko, to macie wpływ na to, czym go zaciekawicie w te wakacje.

My te wakacje spędzam na wyspie Samos, miejscu urodzenia Pitagorasa, wielkiego matematyka oraz Epikura, filozofa, twórcy epikureizmu. Niedaleko od nas, kiedy pojedzie się na krańce zachodniego wybrzeża widać wyspę Ikarię, której nazwa pochodzi od Ikara, który jak głosi legenda rozbił się na niej po swoim brawurowym locie, ucieczce z wyspy Krety w poszukiwaniu wolności.
 
Z nauką poprzez podróżowanie bądź też worldschoolingiem jest trochę jak z rodzicielstwem bliskości. Kiedyś bliskość była naturalna i niezbędna do przetrwania. Potem wraz z rozwojem cywilizacyjnym, człowiek nabrał przekonania, że natura nie jest doskonała i zaczął ją ulepszać. Wtedy powstały sztuczne mieszanki dla niemowląt, zimny chów, przyzwyczajanie dziecka do spania w swoim łóżeczku, pozwalania na wypłakiwanie dzieciom w samotności i cała koncepcja terroryzowania rodziców przez sprytne niemowlę. Uwierzyliśmy również, że szkoła to jedyne i najlepsze miejsce do zdobywania wiedzy i że tylko szkoła pozwoli nam i naszym dzieciom odnieść sukces w życiu.

Już dziś dochodzimy do wniosków, że wiele z tych teorii było błędnych, wracamy do natury. Świat i wiedza nie zamykają się w murach szkoły. Tak samo jest z edukacją, wielu rodziców decyduje się na edukację domową dlatego, że wierzą, że świat i życie samo w sobie może być szkołą.

Zatem zabierz swoje dziecko do szkoły życia. Sprawdźcie wspólnie na mapie miejsce, do którego jedziecie. Policzcie razem ile godzin zajmie Wam dojazd do tego miejsca. co możecie tam zobaczyć, jaka jest historia tego regionu, jakie są legendy z nim związane, jakie są jej obyczaje, język. Jakie są dobra narodowe tego miejsca? Jeśli jedziecie za granicę nauczcie się wspólnie kilku przydatnych zwrotów w języku tubylców. Samo słuchanie różnych języków już jest ciekawym doświadczeniem dla dziecka, które do tej pory nie wyjeżdżało za granicę. To może być również doskonała okazja, żeby pokazać dziecku, jak ważna jest nauka języków, zwłaszcza angielskiego, który stał się językiem międzynarodowym.
 
Życzę Wam wspaniałego, wakacyjnego miesiąca oraz radości z odkrywania.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Laboratoryjny Plan Daltoński współcześnie
Zapraszamy Was na cykl artykułów wybitnych specja...
Dlaczego warto jest uczyć się w Niepublicznej Szkole Montessori?
Zostały jeszcze tylko 4 wolne miejsca do grupy zró...
Pierwsza w Koninie Niepubliczna Szkoła Montessori rozpoczęła rekrutację
Nabór dzieci do klas 1, 2, 3 i 4 przy ul. Zofii Urbanow...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ