CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
TULISIE inspirują - proste eksperymenty z suchym lodem
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Autor: Niepubliczny Żłobek TULISIE

TULISIE inspirują - proste eksperymenty z suchym lodem

Zarówno dzieci jak i dorośli czerpią z eksperymentów wiele radości i satysfakcji z odkrywania i poszukiwania rozwiązań w zabawach problemowych.

Zabawy i aktywności warto jest więc budować wokół atmosfery magii i eksperymentu - my postanowiliśmy więc zorganizować...

eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu

Wbrew pozorom to wyjątkowo proste 2-3-składnikowe eksperymenty, które są jednocześnie wyjątkowo efektowne!
Suchy lód jest produktem zupełnie naturalnym i bezpiecznym dla środowiska - to nic innego jak dwutlenek węgla o temperaturze -78,5°C, który wykorzystywany jest m.in. w transporcie spożywczym, medycznym, laboratoriach i cateringu w celu chłodzenia. Można go zakupić w granulkach w hurtowniach gastronomicznych lub sklepach internetowych z szybką dostawą pod wskazany adres. 
 
Cechą charakterystyczną suchego lodu jest przechodzenie z ciała stałego bezpośrednio w gaz - nie rozpuszcza się w ciecz tak, jak tradycyjny lód, a staje się ponownie lotnym dwutlenkiem węgla. To zjawisko nazywane jest w fizyce sublimacją. Suchy lód ponadto nie posiada zapachu i jest nietoksyczny, więc w Waszych eksperymentach mogą uczestniczyć małe dzieci - ważne jedynie, aby NIE DOTYKAŁY GRANULEK suchego lodu gołymi rączkami - MOGĄ NATOMIAST DOTYKAĆ PARĘ I PIANĘ powstającą w naszych eksperymentach. Suchy lód jest bowiem bardzo zimny!
 

EKSPERYMENT NR 1 - EFEKTOWNA MAGICZNA PARA Z SUCHEGO LODU

Składniki:
- granulat suchego lodu,
- gorąca woda.

Do miski wlejcie gorącej wody, a następnie wrzućcie do niej granulki suchego lodu. W efekcie zderzenia suchego lodu z gorącą cieczą powstanie spektakularna para - zimny dym, który efektownie unosi się wokół miski. Nie martwcie się - dym będzie chłodny, neutralny i suchy. Dzieci mogą dotykać go rączkami.


EKSPERYMENT NR 2 SZALONA PIANA Z SUCHEGO LODU

Składniki:
- granulat suchego lodu,
- gorąca woda,
- płyn do mycia naczyń lub płyn do baniek lub żel do kąpieli.

Podobnie jak w poprzednim eksperymencie - wlejcie do miski gorącą wodę, dodając do niej płyn do baniek lub płyn do mycia naczyń - możecie dodać zamiennie żel do kąpieli dla dzieci o wrażliwej i delikatnej skórze. Zmieszajcie składniki płynne, a następnie wrzućcie do nich granulki suchego lodu - powstanie szalona piana, którą dzieci również mogą bez obaw dotykać rączkami.

 


Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa dzieci w zabawie.

 

#TULISIEINSPIRUJĄ
do wesołej zabawy!

KOMENTARZE
O AUTORZE
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Tulisie to kameralny żłobek zlokalizowany w Wilkowie - cichej i spokojnej dzielnicy Konina, w otoczeniu lasu i z dala od zgiełku miasta. Istnieje od 2018 roku, chociaż od stycznia 2020 r. pod nową nazwą "Tulisie". To miejsce edukacji, wychowania i zabawy dzieci najmłodszych tworzone z pasją i ogromnym szacunkiem dla potrzeb i pragnień dzieci. Niepubliczny Żłobek Tulisie to dla wielu rodziców nie tylko gwarancja bezpieczeństwa ich dzieci, ale przede wszystkim miejsce niezwykłych zabaw, rozwijających eksperymentów, niepowtarzalnych doświadczeń i edukacji społecznej - pierwszych sympatii, relacji interpersonalnych, eksperymentów poznawczych.
Po więcej informacji o Niepublicznym Żłobku "Tulisie" w Koninie >KLIKNIJ TUTAJ<
PODOBNE WPISY
TULISIE inspirują - obrazy kapustą malowane
Włoska kapusta może z powodzeniem zastąpić pędzel!
TULISIE inspirują - sensoplastyka dla smyka, czyli jadalne malowanie
Pędzle z makaronu i jadalne farby w dłoń! Zapraszamy do ...
Pomysł na prezent na Dzień Matki - przepis na masę porcelanową
Najpiękniejsze prezenty to te wykonane własnoręcznie!
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ