CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
TULISIE inspirują - sensoplastyka dla smyka, czyli jadalne malowanie
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Autor: Niepubliczny Żłobek TULISIE

TULISIE inspirują - sensoplastyka dla smyka, czyli jadalne malowanie

Dzisiaj proponujemy Wam więc aktywność artystyczną i zabawę plastyczną, która jest całkowicie bezpieczna dla dzieci...

malowanie makaronem spaghetti
i jadalne farby

czyli kreatywna zabawa sensoplastyczna w przedszkolu

Dzieci niezależnie od wieku lubią eksperymentować - z resztą niemalże całe dzieciństwo i towarzysząca mu zabawa spontaniczna oscyluje wokół doświadczania, wielokrotnych prób i naturalnych błędów. Wśród dzieci najmłodszych eksperymenty zazwyczaj dotyczą smaku, konsystencji, faktury, zapachu, czyli doświadczeń sensorycznych, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka i kształtowaniu się jego układu nerwowego. Zapewne doświadczyliście również strachu i szczególnej ostrożności ze względu na produkty, które nie nadają się do spożycia a tak kuszą dzieci zapachem, kolorem, kształtem - wszelkiego rodzaju gotowe masy plastyczne, slime, farby, piasek kinetyczny czy pachnąca ciastolina o wątpliwym składzie.

Dzisiaj mamy dla Was propozycję zabawy sensorycznej, którą możecie zrealizować nawet z najmłodszymi dziećmi oraz z tymi maluszkami, które cierpią na nietolerancje pokarmowe i alergie - jest ona bezpieczna ze względu na prostotę składników.

W naszej propozycji występują dwa kluczowe elementy zabawy:

pędzle wykonane z makaronu spaghetti oraz jadalne farby

 

Jak przygotować pędzle z makaronu?

Makaron spaghetti podzielcie na kilka porcji - pęczki. Zwiążcie je sznurkiem lub gumką. Do gotującej się wody włóżcie pęczki makaronu, zanurzając jedynie je do połowy, tak aby część pęczka ugotować al dente, część natomiast pozostawić poza wodą. Gotować pęczki makaronu nieco krócej niż tradycyjny makaron (około 5 minut), aby ugotowana część pęczka makaronu była lekko twarda i jędrna.
 

Jak zrobić jadalne farby?

W naszym przepisie na jadalne farby są TYLKO DWA składniki:
- jogurt naturalny lub serek homogenizowany lub jogurt bezmleczny,
- barwniki.
 
W przepisie możecie użyć gotowych barwników spożywczych lub naturalnych barwników występujących w warzywach i owocach lub przyprawach: sok z buraka, zmiksowany szpinak, kurkuma, jagody, sok ze świeżo startej marchewki. Bazą do waszej jadalnej farby może być również jogurt bezmleczny, aby wyeliminować ryzyko reakcji u dzieci cierpiących na alergię lub nietolerancję.
 
W szerokich miseczkach rozmieszajcie bazę (jogurt lub serek) z barwnikami i gotowe! Malować możecie natomiast na arkuszach szarego papieru, folii malarskiej lub stretch.
 

Życzymy Wam dłuuugiej zabawy!

KOMENTARZE
O AUTORZE
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Niepubliczny Żłobek TULISIE
Tulisie to kameralny żłobek zlokalizowany w Wilkowie - cichej i spokojnej dzielnicy Konina, w otoczeniu lasu i z dala od zgiełku miasta. Istnieje od 2018 roku, chociaż od stycznia 2020 r. pod nową nazwą "Tulisie". To miejsce edukacji, wychowania i zabawy dzieci najmłodszych tworzone z pasją i ogromnym szacunkiem dla potrzeb i pragnień dzieci. Niepubliczny Żłobek Tulisie to dla wielu rodziców nie tylko gwarancja bezpieczeństwa ich dzieci, ale przede wszystkim miejsce niezwykłych zabaw, rozwijających eksperymentów, niepowtarzalnych doświadczeń i edukacji społecznej - pierwszych sympatii, relacji interpersonalnych, eksperymentów poznawczych.
Po więcej informacji o Niepublicznym Żłobku "Tulisie" w Koninie >KLIKNIJ TUTAJ<
PODOBNE WPISY
TULISIE inspirują - obrazy kapustą malowane
Włoska kapusta może z powodzeniem zastąpić pędzel!
Pomysł na prezent na Dzień Matki - przepis na masę porcelanową
Najpiękniejsze prezenty to te wykonane własnoręcznie!
Rekrutacja do Niepublicznego Żłobka TULISIE w Koninie - zapisy
TULISIE to kameralny niepubliczny żłobek w Koninie...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ