CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Eliza Preuss
Autor: Eliza Preuss

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Wszystkie ssaki karmią swoje dzieci własnym mlekiem, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Człowiek, z racji tego, że również jest ssakiem, też tak powinien robić. A czy robi? Cóż… Współczesny świat stanął trochę na głowie i zamiast słuchać własnej intuicji, wrodzonych instynktów i bazować na doświadczeniach i wiedzy pradawnego człowieka, współczesny człowiek zaczął niestety zmierzać w nieco innym kierunku.

Karmienie piersią jest chyba najbardziej naturalną rzeczą na świecie. To natura stworzyła cały proces od zapłodnienia, przez ciążę, poród, aż do wykarmienia własną piersią nowonarodzonego ssaka. Czy zatem coś, co jest naturalne wymaga promocji?

Jak pokazują statystyki niemal każda kobieta w ciąży deklaruje chęć karmienia dziecka własnym mlekiem. Niestety po 2-3 miesiącach od porodu liczba karmionych piersią dzieci jest już dużo niższa, a do szóstego miesiąca życia dziecka karmionych jest jeszcze mniej. Z czego to wynika? Może z braku wiedzy, wsparcia najbliższych, wsparcia społeczeństwa, niewłaściwej opieki medycznej? Czynników, które przyczyniają się do tego, jest wiele. Warto jednak zacząć od własnej edukacji, jeszcze w okresie ciąży, aby później, bazując na zdobytej wiedzy podczas np. zajęć w szkole rodzenia, na spotkaniach z położną, doulą, czy na innych warsztatach dla rodziców, można było z powodzeniem tę wiedzę wdrożyć w życie.
 
Maj miesiącem promocji karmienia piersią

Między Dniem Matki a Dniem Dziecka trwa w Polsce Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ponadto w 2018 roku pomiędzy 24 maja a 7 czerwca odbywa się ogólnopolska Akcja Mlekoteka. W ramach tej inicjatywy w całej Polsce ma miejsce wiele różnych spotkań, wykładów, warsztatów, wystaw, pikników, sesji zdjęciowych, pokazów filmów itp., które mają jeden cel – pokazanie społeczeństwu, że karmienie piersią jest naturalne i każda mama ma prawo karmić swoje dziecko w przestrzeni publicznej, jak i każde dziecko ma prawo do najlepszego pokarmu, jaki można mu dać.
 
O czym warto wiedzieć na początku karmienia piersią?
 
Karmienie piersią jest naturalne. Każda mama zdaje sobie sprawę z tego, że jej mleko jest najlepszym darem, jaki może ofiarować swojemu maleństwu. Niestety na drodze mlecznej może spotkać mamę wiele różnych komplikacji, jak np. nawał pokarmu, zapalenie piersi, zatkany kanalik. Wszystkie te problemy nie wykluczają jednak powodzenia w karmieniu piersią. Warto do swojej drogi mlecznej przygotować się jeszcze w ciąży. I nie chodzi tutaj o mityczne hartowanie brodawek, które może zrobić więcej krzywdy niż pożytku, ale o zdobycie wiedzy i wsparcia na czas karmienia piersią.
 
-mleko matki jest idealnym pokarmem dla noworodka i niemowlaka – nie daj sobie wmówić mamo, że twoje mleko jest za chude, czy za tłuste, albo ma niewłaściwy skład. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. Jego skład zmienia się w zależności od pory dnia, wieku dziecka, ale również w trakcie pojedynczego karmienia (najpierw jest mleko pierwszej fazy, bardziej wodniste, które zaspokaja pragnienie dziecka, a później pojawia się mleko drugiej fazy, bardziej tłuste i odżywcze).
 
- przystaw dziecko do piersi najwcześniej jak się da po porodzie – o pomyślności w karmieniu piersią decydować może szybkie przystawienie dziecka do piersi zaraz po porodzie. Każda para matka i dziecko mają prawo do tzw. kontaktu skóra do skóry (patrz artykuł „Moc pierwszego kontaktu”), który powinien trwać nieprzerwanie przez dwie godziny. Jeśli dziecko ma zapewniony odpowiednio długi czas w kontakcie skóra do skóry z matką, można zaobserwować jego samodzielne dopełzanie do piersi (patrz artykuł „Breast crawl”).
 
- miej dziecko obok siebie w dzień i w nocy–pierwszą i najważniejszą potrzebą dziecka jest potrzeba bliskości. Zaspokojenie tej potrzeby może być możliwe przez wykonywanie wszystkich czynności razem z dzieckiem. Pomocna w tym może okazać się chusta do noszenia dziecka, a w nocy po prostu wspólne spanie z maluszkiem i karmienie np. w pozycji bocznej leżącej.
 
- karm dziecko na żądanie – co to właściwie znaczy? A no nic innego, jak tylko karmienie dziecka zawsze wtedy, gdy zgłasza taką potrzebę. Niestety jeszcze do dzisiaj niektóre mamy słyszą informację, że najlepiej karmić dziecko co 3 godziny. Noworodek ma niewielki żołądek, a mleko kobiece jest łatwo i szybko trawione, stąd potrzeba ssania piersi będzie zgłaszana przez dziecko dużo częściej. Mamo, nie krępuj się karmić swoje dziecko wszędzie, również w przestrzeni publicznej. Nie da się bowiem nakarmić maluszka na zapas.
 
- zrezygnuj z karmienia butelką i podawania smoczka przynajmniej w pierwszych 4 tygodniach życia dziecka – na początku laktacji mogą pojawić się sytuacje kryzysowe, w których zdenerwowany rodzic sięgnie po smoczek uspokajacz. Pamiętaj jednak, że to pierś jest pierwszym i najlepszym smoczkiem. Postaraj się nie podawać smoczka do momentu ustabilizowania laktacji.
 
-proś o wsparcie – jeśli są sytuacje, które cię przerastają, nie potrafisz sobie z nimi poradzić, bolą cię piersi tak bardzo, że myślisz już o rezygnacji z karmienia, nie wahaj się prosić o pomoc. Możesz porozmawiać z położną podczas wizyt patronażowych, z doradcą laktacyjnym, promotorem karmienia piersią, doulą, czy inną osobą, od której możesz uzyskać pomoc i wsparcie na początkach swojej drogi mlecznej.
 
Karmienie piersią, jako najbardziej naturalna rzecz na świecie, nie powinno wymagać promocji. Jednak dobrze, że takie akcje jak Tydzień Promocji Karmienia Piersią są organizowane. Wiedzy i świadomości dobrodziejstw płynących z karmienia piersią nigdy za dużo. Jeśli jesteś mężczyzną, albo kobietą nie karmiącą piersią i widzisz taką mamę w parku, na ławce przed blokiem, w sklepie, w kościele, czy w jeszcze innym miejscu w przestrzeni publicznej, pamiętaj, że ona nie obnaża się dla własnej przyjemności, ani po to, aby popsuć ci dzień widokiem swojej piersi. Taka matka zaspokaja podstawową potrzebę własnego dziecko. Wielokrotnie czuje się skrępowana, onieśmielona, zawstydzona, chociaż wcale nie powinna się tak czuć. Uśmiechnij się do niej, pokaż, że wspierasz karmienie piersią i akceptujesz w przestrzeni publicznej piękny widok mamy karmiącej swoje dziecko piersią. 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ