CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Wczesne objawy ciąży
Eliza Preuss
Autor: Eliza Preuss

Wczesne objawy ciąży

Nagle niespodziewanie czujesz się skrajnie zmęczona, tak, że padasz z nóg i najchętniej spałabyś całe dnie? A może jesteś nie wiedzieć czemu nerwowa, poirytowana, albo masz wilczy apetyt? Może trudno w to uwierzyć, ale mogą to być wczesne objawy ciąży.

Pierwsze najwcześniejsze objawy ciąży mogą być mylone z różnymi objawami chorobowymi, a więc często są po prostu przeoczone. Jednak niektóre kobiety, starające się o ciążę przez dłuższy czas mają skłonności do nadinterpretowania wszelkich najmniejszych objawów np. grypowych, które ich zdaniem mogą oznaczać ciążę. Jak to jest więc z tymi najwcześniejszymi objawami?

Niby każdy wie, że brak miesiączki i mdłości to niemalże pewna ciąża. Takie objawy wykreowały media i często na różnych filmach można dojrzeć, jak bohaterka źle się czuje, wymiotuje, a w kolejnej scenie pokazuje test ciążowy i radośnie (albo ciut mniej radośnie, co też niestety się zdarza) oznajmia partnerowi tę wiadomość.

Ciąża może dawać już pierwsze objawy nawet 10 dni od zapłodnienia. Te objawy są mniej lub bardziej subtelne i nie są tak łatwo kojarzone z ciążą. Większość z nich może być przypisana zwyczajnemu przeziębieniu, grypie, zatruciu pokarmowemu czy po prostu przemęczeniu wynikającemu z przepracowania.

Najwcześniejszymi objawami stanu błogosławionego są:
• ciągłe zmęczenie,
• nerwowość, poirytowanie,
• brak apetytu lub przeciwnie wilczy apetyt,
• tkliwość piersi,
• problemy gastryczne (skurcze jelit, wzdęcia),
• brak miesiączki,
• mdłości i wrażliwość na zapachy.

Od chwili zapłodnienia twój organizm czeka prawdziwa rewolucja. To nie lekki katar, czy grypa, twoje ciało będzie od teraz tworzyło człowieka z całą jego skomplikowaną strukturą narządową. To nie lada wysiłek. Nie dziw się więc, że stale odczuwasz zmęczenie. Bywa, że jest ono tak duże, iż najchętniej spałabyś całymi dniami, oczy same się zamykają, nie jesteś w stanie skupić się na pracy, czy na najprostszych obowiązkach. Winowajcą takiego stanu jest progesteron, który m. in. obniża ciśnienie krwi. Nie należy walczyć z tym stanem, zresztą i tak jest to bardzo trudne. Zmęczenie ciążowe łatwo jest odróżnić od zwykłego przemęczenia codzienną pracą i obowiązkami, gdyż jest chroniczne i trwa zdecydowanie dłużej. Ale nie przejmuj się, w II trymestrze powinnaś poczuć się już znacznie lepiej, może nawet wstąpią w ciebie nowe magiczne siły.

Kolejnym wczesnym objawem ciąży jest poddenerwowanie. Wiem, trudno ten objaw jednoznacznie wiązać z ciąża, zwłaszcza żyjąc na co dzień w stresie. Praca, dom, obowiązki, wszystko to wiąże się z większym czy mniejszym podenerwowaniem. Taki stan może być również mylony z PMS. Ale huśtawki nastrojów wynikające z ciąży są specyficzne, gdyż szybko zmieniają swoje natężenie. Raz jesteś nerwowa, rozdrażniona, bywasz wręcz wściekła, a za chwilę płaczesz, smucisz się lub wpadasz w melancholijny stan. I tutaj znów do głosu dochodzi progesteron, który zaburza równowagę emocjonalną przyszłej mamy. Jego rola jest jednak bardzo ważna, gdyż odpowiada za prawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka i utrzymanie ciąży.

W kwestii apetytu ciąża zdecydowanie kojarzy nam się z wręcz wilczym apetytem. Ale nie zawsze tak musi być. Niekiedy sytuacja jest odwrotna. Przyszłe mamy mogą nie mieć w ogóle apetytu, a rosnąca wrażliwość na zapachy i mdłości (które pojawiają się zwykle trochę później, nie na samym początku) skutecznie zabierają chęć na jedzenie. Jest to sprawa indywidualna, tak jak osławione ciążowe zachcianki. Zajadanie się ogórkami kiszonymi, przegryzanie ich śledziami, na zmianę z lodami waniliowymi, to też raczej obraz wykreowany w hollywoodzkich filmach. Chociaż są oczywiście przyszłe mamy, które w ciąży miewają chęć na smaki, za którymi przed ciążą nie przepadały.

Do wczesnych objawów ciąży, w niektórych przypadkach do jedynych objawów, należy zwiększona tkliwość piersi. Taki dyskomfort (mrowienie, wrażliwość) mogą pojawić się już na kilka dni od zapłodnienia. Jednak ten objaw jest również charakterystyczny dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego, więc często bywa przez kobiety lekceważony i zupełnie niekojarzony z ciążą. Dopiero w okolicach 8-10 tygodnia ciąży piersi stają się wyraźnie pełniejsze, ale w tym czasie zwykle większość kobiet ma już pewność, że pod sercem nasi nowe życie.

Co jeszcze potrafi wspominany wcześniej progesteron? A no może przyczynić się do pojawienia się problemów gastrycznych na wczesnym etapie ciąży. Takie objawy jak wszelkie dolegliwości żołądkowe, skurcze jelit, wzdęcia, gazy i uczucie ociężałości, zdecydowanie przypisywane są zaburzeniom trawienia, a nie wczesnej ciąży. Ale właśnie na skutek rosnącego poziomu progesterony, mogą pojawić się u przyszłej mamy. Są to jednak objawy zupełnie prawidłowe i mimo, że mało przyjemne, to wiążą się z początkiem rozwijającej się ciąży.

Najbardziej oczywistym objawem ciąży wydaje się być brak miesiączki. I słusznie. Chociaż w przypadku kobiet, które mają nieregularne miesiączki, taki objaw może nie być zauważony i jednoznacznie kojarzony z ciążą. Sytuacja może być również odwrotna, tzn. w pierwszym cyklu po zapłodnieniu może pojawić się krwawienie, przez co kobieta nie będzie miała przypuszczeń o zaistniałej już ciąży. Niekiedy takie krwawienia mogą występować nie tylko w pierwszym miesiącu od zapłodnienia, ale także w kolejnych, przez co kobieta przez kolejne miesiące ciąży nie będzie sobie zdawać z niej sprawy.

Te wszystkie wymienione wczesne objawy ciąży mogą pojawić się u danej kobiety na raz, mogą występować pojedynczo, ale również dobrze może ich nie być w ogóle. Każda kobieta jest inna i jej organizm w inny sposób może reagować na zapłodnienie i zagnieżdżanie się zarodka. Oprócz tych typowych objawów mogą jeszcze wystąpić inne, jeszcze rzadziej kojarzone z ciążą, a więc bóle głowy, chrapanie, uczucie zapchanego nosa, plamy na skórze. Chcąc mieć pewność, czy pod naszym sercem rozwija się nowe życie, warto w 2-3 dniu po spodziewanej miesiączce zrobić test ciążowy, ale przede wszystkim udać się do lekarza ginekologa, celem potwierdzenia ciąży. Mimo iż większość objawów ciążowych jest dla przyszłych mam uciążliwa i mało komfortowa, to warto pamiętać, że są one naturalnym stanem, no i przecież nie będą trwały wiecznie.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Baza musi być!
To niesamowite, że w życiu każdego człowieka - bez wzglę...
Język angielski dla dzieci w siedzibie Mała Lingua w Koninie
Mała Lingua to nowatroska metoda nauczania języka angiel...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ