CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Wejdź do domu... Yogi Domu
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Wejdź do domu... Yogi Domu

“Zbieram koraliki doświadczenia i nawlekam je na nić życia...
A mój koralik jogowy z chęcią dzielę z wszystkimi pasjonatkami jogi na moich zajęciach...”

Tak rozpoczynamy niezwykłą podróż do miejsca równie niezwykłego jak jego właścicielka i gospodyni… Yogi Domu w Starym Mieście, który zaprasza wszystkich spragnionych ciszy, skupienia, miejsca dla Siebie i do pracy nad Sobą… Miejsca pełnego ciepłej energii, aromatycznej herbaty Rooiboos i domowych ciastek owsianych. Miejsca stworzonego “dla duszy” i prowadzonego  “z duszą” - miejsca realizacji marzeń.

Już wiem, że rozmowa będzie magnetyczna, podobnie jak magnetyczna jest osobowość Julity Roszak - joginki, instruktorki jogi, pomysłodawczyni tej przestrzeni do medytacji. Usiądźcie i posłuchajcie niezwykłej opowieści o Yogi Domu, jodze, poszukiwaniu sensu i sztuce samorozwoju w szacunku i akceptacji własnych potrzeb i pragnień.

Czym jest Yogi Dom, dla kogo powstał i kto najczęściej tutaj do Ciebie przyjeżdża?

To drugi dom dla każdej kobiety, która potrzebuje azylu i skupienia - takiego „swojego pokoju”. Mamy również wśród uczestników zajęć mężczyzn, którym ta idea jest bliska.

Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca akurat tutaj, pod Koninem, w Starym Mieście?

Taka była moja potrzeba, aby znaleźć swoje miejsce do praktyki i widzę, że osoby, które się tu spotykają, również czują się tu zrelaksowane i wychodzą z zajęć zadowolone i napełnione "nową energią".

W Starym Mieście mieszkam z mężem i tu wychowujemy trójkę dzieci: 13-letniego Janka, 11-letnią Zosię i 2,5-letniego Antka. Bliskość domu i chęć zaopiekowania rodziną było głównym powodem wyboru lokalizacji. Jestem joginką od około 8 lat, a od 4 nauczycielką jogi. Chcąc praktykować jogę w grupie, szukałam zawsze przyjaznego "typowo jogowego" miejsca ze wspaniałymi prowadzącymi. O ile wspaniałych nauczycielek nie brakuje w Koninie (i jestem dumna, że prowadzą obecnie zajęcia również w Yogi Domu), o tyle fitness kluby, w których odbywały się zajęcia, nie do końca mi odpowiadały ze względu na hałas za ścianą, słabe wyposażenie jogowe i mało kobiecy klimat. Uczestnicząc w warsztatach jogowych w prawdziwych studiach jogi w Poznaniu, Warszawie czy innych klimatycznych miejscach w Polsce, marzyłam że i takie wkrótce powstanie w Koninie. Kolejne lata praktyki mijały, a ja uświadomiłam sobie, że przyszła pora na spełnienie mojego jogowego marzenia i wzięłam sprawy w swoje ręce.

Joga, gongi, ciasteczka owsiane i herbata rooibos! Co tu się wyprawia?! ;-)

W Yogi Domu jest czas na świadomą pracę ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, na koniec każdych zajęć jest czas, kiedy rozluźniamy ciało i umysł przy kojących dźwiękach muzyki okryci kocykiem i jest również czas, aby wymienić się najnowszymi przepisami na ciasteczka, chleb domowego wypieku lub piernik wegański z pomidorami z puszki! Panuje tu niewymuszona atmosfera, raz na jakiś czas robię herbatę i przynoszę ciastka domowego wypieku, żeby można było przyjemnie i "pogaduszkowo" zakończyć spotkanie jogowe lub gongowe.

Sama uwielbiam koncerty gongów i mis dźwiękowych, które wprawiają mnie w stan totalnego rozluźnienia i dają niesamowite odczucia w ciele. Czuję ich uzdrawiającą moc, więc naturalnym było zaproszenie do Yogi Domu mistrza ceremonii Anhad Soundrelax. Wydarzenie to okazało się dużym sukcesem, dlatego planujemy już organizować takie koncerty co miesiąc.

Przyniosłam z domu książki autorek, które mnie inspirowały, aby podzielić się dobrymi myślami z innymi. Myślę sobie, że taka przyjazna, pełna dobrej energii przestrzeń powinna być dostępna dla wszystkich i dlatego jestem otwarta, aby udostępniać przestrzeń Yogi Domu na spotkania koleżanek, czy też kręgi kobiet, na warsztaty prowadzone przez osoby specjalizujące się w różnych ciekawych dziedzinach, czy też rozwijające zajęcia dla dzieci.

Z jogą związanych jest wiele terminów, dla niektórych mocno tajemniczych: asany, czakry. Ten język dla laika może być lakoniczny - czy możesz nam odrobinę to przybliżyć i wyjaśnić? Czym jest joga? 

Joga to system filozofii indyjskiej zajmujący się wszelkimi związkami między ciałem i umysłem. Joga u podstaw związana była głównie z medytacją i przestrzeganiem pewnych zasad etycznych, których celem było dążenie do samadhi, czyli w skrócie zjednoczenie ze światem za pomocą tejże medytacji.

To co obecnie praktykujemy pod nazwą joga to hathajoga, która różni się od klasycznej jogi mniejszym naciskiem na metafizykę, a większym na praktyki fizyczne polegająca na wykonywaniu asan (pozycji) i pranajam (rodzajów ćwiczeń oddechowych), których celem jest utrzymanie bądź odzyskanie zdrowia fizycznego i umysłowego. W hathajodze równie ważne jak w jodze klasycznej jest przestrzeganie zasad moralnych (jamy nijamy) oraz dążenie do samadhi, czyli zjednoczenia się z istotą rzeczy podczas żarliwej praktyki i medytacji.

W moim odczuciu joga pozwala odzyskać spokój umysłu i świadomość ciała poprzez wchodzenie w pozycje – asany wraz z oddechem, co cudownie rozluźnia, ale również wzmacnia i rozciąga ciało. Nasz umysł pozostaje skupiony na ruchu i oddechu, dzięki czemu odpoczywa od codziennej gonitwy myśli.

Dla kogo, zatem, jest joga? Kto powinien lub może ją “uprawiać”, a kto powinien z niej zrezygnować?

Joga jest dla każdego, więc nie ma obaw, że jakieś ograniczenia w ciele będą przeciwwskazaniem, wręcz przeciwnie joga te ograniczenia niweluje lub po prostu otwiera umysł na inne możliwości. Joga to ruch, oddech i "zatrzymanie umysłu" - wszystkie te czynności służą naszemu zdrowiu i utrzymaniu wigoru. Ale oczywiście nadmienić muszę, że osoby z dolegliwościami wszelkimi zawsze powinny najpierw konsultować się z lekarzem. Prawdą jednak jest także to, że lekarze różnych specjalności przepisują swoim pacjentom najczęściej jogę, jako łagodną formę aktywności w zgodzie ze swoim ciałem i jego niedomaganiami.

Czym dla Ciebie jest joga i skąd taka pasja?

Joga jest "osią" wokół której "kręci się" moje zdrowie fizyczne i psychiczne. Praktykowanie jogi sprawia, że mam zdrowy kręgosłup, elastyczne i silne ciało. Praktyka jogi uczy mnie uważności i skupienia na wykonywanych czynnościach. Joga daje mi wytchnienie i jest "tarczą ochronną" - uspokaja mnie emocjonalnie. Myślę, że każda kobieta obciążona obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi w pewnym momencie życia mówi sobie "dość - teraz czas dla mnie". Ja ten "mój czas" odnalazłam w jodze.

Co masz w najbliższych planach?

Od stycznia weszłam we współpracę w refleksolożką Ulką Ignaszewską, pracującą dotychczas w Namaste Yoga w Poznaniu. Pomoże ona wzmocnić efekt terapeutyczny jogi poprzez indywidualną pracę na stopach, dłoniach i twarzy.
Marzy mi się też osoba masująca całe ciało i mam nadzieję nawiązać wkrótce taką współpracę.
Od lutego zaczynamy zajęcia z Aerial jogi, czyli wykonywania pozycji w hamakach podwieszanych pod sufitem. Brzmi przyjemnie? I takie właśnie jest. Bujasz się w kokonie i milo rozluźniasz ciało. Pozycje odwrócone są dużo łatwiejsze do wykonania, bo chusta daje bezpieczne wsparcie dla barków i miednicy, natomiast grawitacja rozciąga kręgosłup i otwiera pięknie ciało.
Pierwszy warsztat jogi z metody Iyengara odbył się w minioną sobotę, a planuję już następne w kolejnych miesiącach. Pragnę przybliżać techniki jogi nauczane przez różnych nauczycieli jogi w formie regularnych warsztatów, aby umożliwić naszym joginkom i joginom doskonalenie wiedzy i umiejetnosci tu na miejscu. Informacje o warsztatach i innych wydarzeniach będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej i facebooku.
Joga dla dzieci to kolejny pomysł, który czeka na realizację. Czekam na zebranie grupy dzieci, które chciałyby w takich zajęciach uczestniczyć. A jeśli i mamy będą chętne - to możemy się fantastycznie pobawić "jogowo" razem z dziećmi.

Twoje plany są równie niezwykłe, jak to miejsce, które tworzysz. Trzymamy za nie bardzo mocno kciuki i kibicujemy Twoim pomysłom. Z resztą już się nie możemy doczekać Koncertu Gongów i Mis Tybetańskich organizowanego przez Ciebie z okazji wydarzeń Konin Miasto Kobiet!

Dziękuję za rozmowę i podróż do Twojego magicznego Yogi Domu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Yogi Domu.
Wszystkie szczególy dotyczące działalności tego miejsca znadziecie TUTAJ oraz TUTAJ.

Yogi Dom 
ul. Szkolna 20c
62-571 Stare Miasto, Konin
tel. 697 514 416

KOMENTARZE
O AUTORZE
Kamila Lorek
Kamila Lorek
Od jakiegoś czasu zmagam się z „rolą życia” – jestem MAMĄ niezwykłej Dziewczynki, która przewartościowała moją rzeczywistość. Jej podporządkowałam swoje życie zawodowe i dla niej bardzo świadomie rezygnuję z niektórych aspektów życia społecznego – uwierzcie mi, jest warta każdych wyrzeczeń! Priorytetem jest dla mnie moja Rodzina i budowany wspólnymi emocjami i marzeniami Dom. Z wykształcenia jestem pedagogiem, jednak moich doświadczeń zawodowych nie można opisać w kilku zdaniach. Wśród znajomych mam przydomek Zołza – i coś w tym jest. W wolnych chwilach latam na miotle, gotuję eliksiry i popełniam czary-mary, uważając żeby po raz kolejny nie spłonąć na stosie. Jestem zbudowana z kontrastów - lubię milczeć, ale jednocześnie zawsze muszę mieć „ostatnie słowo”. Wierzę w potęgę Ludzi i doświadczeń i uważam, że w życiu nic nie jest rolą przypadku i „zbiegu okoliczności” (w końcu jakoś tutaj trafiłam!). Fascynują mnie proste podróże do (nie)zwykłych miejsc i (nie)powtarzalne Spotkania z Ludźmi. Celebruję „drugie życie” przedmiotów, nie wyobrażam sobie domu bez zwierząt i tupotu małych stóp oraz poranka bez kubka CIEPŁEJ kawy z ekspresu. Jestem przekonana, że wspólnymi siłami możemy odczarować to nieco smutne miasto i mamy realny wpływ na jakość życia nas i naszych Dzieci w Koninie!
PODOBNE WPISY
Obrazy, które kilkulatek powinien już znać
Matejko, Chełmoński, Kahlo, Leonardo czy van Gogh?
Jesienne inspiracje z liśćmi w tle
Świeca, liście, klej, sznurek i gotowe
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2021 r. w Koninie
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ