CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Wiertarką w dynię!
Paulina Kałużna
Autor: Paulina Kałużna

Wiertarką w dynię!

Halloween mnie do siebie nie przekonuje. Jakoś tak idea tego amerykańskiego święta nie wgrała mi się wcale, więc i moje dziewczyny póki co nie biorą w takich akcjach udziału. Za to wariacje na temat ozdabiania dyni, robienia z nich kompozycji dekoracyjnych przed domem czy montowania z nich lampionów – zdecydowanie skradła moje serce.

I właśnie dziś chciałabym zaproponować Wam nieco inne podejście do kwestii robienia lampionów. My w tym roku postanowiliśmy dynię potraktować WIERTARKĄ! Dziewczynki musiały opanować nie tylko wzór, ale także jeden z najpopularniejszych sprzętów majsterkowicza. Okazuje się, że nawet Pięciolatka doskonale sobie radzi z obsługą wiertła. Zanim przystąpiłyśmy do pracy, poszukałam inspiracji w Internecie. I choć ostatecznie przedstawiony dzieciom wzór z sieci, bardzo różni się od tego naszego, to i tak jestem dumna z naszej trójki. Lampion wyszedł naprawdę zgrabnie. Jak na debiut – jesteśmy zadowolone.

Na początku pokazałam dziewczynkom jak należy wiercić i na co uważać. Zdążyłam zrobić zaledwie dwie dziurki w dyni, by zaczęły wyrywać sobie sprzęt z rąk. Uprzedzam, że czujne oko rodzica podczas obsługi tego sprzętu jest obowiązkowe. Moje latorośle próbowały stworzyć kwiatki i całkiem nieźle im to wychodziło. Strachu przed sprzętem nie zauważyłam i już wiem, że wiertarka dla nich nie jest już wyzwaniem. Kiedy jedna wierciła dziurki, zadaniem drugiej było trzymać dynię. Wszystko tak, by paluszki były bezpieczne.

Wykonanie lampionu z dyni przy użyciu wiertarki tak naprawdę nie różni się niczym od wycinania w warzywie ozdób nożykiem. Dynię ścinamy delikatnie na górze, by nasz lampion miał elegancki kapelusz. Potem wybieramy miąższ wraz z pestkami ze środka i gotowe. Potem już tylko zostaje stworzyć kompozycje.

Jeśli zdecydujecie się na wiercenie wzorów w dyni musicie wiedzieć, że podczas pracy wokół warzywa znajdzie się mnóstwo pomarańczowych, krótkich serpentyn. Warto zatem wiercić na jakiejś podkładce. Po wywierceniu szlaczków należy jeszcze raz oczyścić dynię ze zbędnych ścinek, włożyć do środka świeczki i gotowe.

Z moich obserwacji wynika, że żmudne wycinanie nożykiem jest dla dzieci trudniejsze. Wzór za pomocą wiertarki powstaje szybko i tak naprawdę bez większego wysiłku. W krótkim czasie można uzyskać ciekawy efekt i mamy dużą pewność, że Pociecha będzie z nami pracować aż do uzyskania gotowego lampionu.

Niech moc będzie z Wami!
KOMENTARZE
O AUTORZE
Paulina Kałużna
Paulina Kałużna
Uzależniona od czytania, zwłaszcza biografii i kryminałów, a od pewnego czasu także od literatury dla dzieci. Mama dwóch córek, dla których zaczęła pisać bajki. Fanka płyt winylowych, uwieczniania na zdjęciach największych pierdoł związanych z własnymi dziećmi, Tatr i koloru niebieskiego. Od gotowania woli chodzić na gotowe, nie znosi bałaganu, nie zaczyna dnia bez kawy z mlekiem i nie kończy go bez przeczytania choć jednej strony książki. Lubi pisać!
PODOBNE WPISY
Przenośny, składany fotelik samochodowy - O fotelikach poleca
Planujecie urlop, a nie macie pomysłu, jak przewozić sta...
Podarowanie wolności jest trudne, ale nieuniknione
Tak trudno nie kontrolować i się o nie nie bać
Przesłodkie szyszki
Szyszki z zaczarowanego drzewa.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ