CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Witajcie w naszej bajce

Witajcie w naszej bajce

Dwanaście krajów europejskich, 2636 wykonawców w wieku od 5 do 16 lat, przyjedzie do Konina by wziąć udział w 39. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca. Festiwal rozpocznie się 6 czerwca. 9 czerwca zakończy go Koncert Galowy w Amfiteatrze ,,Na skarpie".  
 
… słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa…
Znacie? Z całą pewnością, a jeśli nie, to czas najwyższy zajrzeć do „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy i się zachwycić. Zwłaszcza, że
Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe (…)
Nikt tutaj nie zna głodu, nikt tu nie czuje chłodu
I nawet, ja nie kłamię, nikt się nie skarży mamie…
 
Dlaczego „Akademia Pana Kleksa”? Bo „Akademia…” z jej nieprzemijającym przesłaniem pogodnego odkrywania świata, towarzyszyć będzie uczestnikom 39. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Machina festiwalowa ruszyła na dobre w czasie pierwszych kwalifikacji do 39. Festiwalu małych wokalistów (1-4 marca 2018) i zespołów tanecznych (10 kwietnia 2018). Udział wzięło w nich ponad 5 tysięcy dzieci i młodzieży od 5 do 16 lat.
 
Komisje artystyczne zakwalifikowały do udziału w 39. Festiwalu 88 solistów i 16 zespołów wokalnych, podzielonych na grupy wiekowe oraz 121 zespołów tanecznych w kilku kategoriach tanecznych. W sumie na scenach festiwalowych swoje artystyczne umiejętności zaprezentuje 2636 uczestników. To rekordowa liczba! Wśród nich będą  dzieciaki z Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowacji, Niemiec, Bułgarii, Anglii, Hiszpanii i Malty.
 
Co roku słyszymy od uczestników kwalifikacji, że dla nich występ na konińskim Festiwalu jest marzeniem. A kiedy pierwsze marzenie się spełni, pojawiają się kolejne: wygrać choćby Aplauz. By marzenia zrealizować, trzeba trochę pracy i odwagi. W tym roku przed szansą ich realizacji stanie kilka konińskich wokalistek. Najmłodsza Marta Fibakiewicz ma 6 lat i śpiewa w Szkole Wokalno-Aktorskiej „FAMA”. Pozostałe ćwiczą sztukę wokalną w Konińskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury i Konińskim Ognisku Artystycznym „Syntonia”. Pokażą się także wokalistki z Powiercia, Kłodawy, Ślesina i Koła.
Emocjonująco zapowiada się rywalizacja zespołów tanecznych. Umiejętności w różnych formach tanecznych zaprezentują zespoły KDK: FUKS JUNIORS TEAM, SPACE 1 i SPACE 2, CODA 1 i CODA 2, FROM THE TOP TEAM, sześć zespołów Szkoły Tańca i Baletu FART w Koninie oraz siedem zespołów RYTMIX Konin.
 
Tegoroczny Festiwal odbędzie się 6-10 czerwca 2018 r.
Eliminacje i finały na scenach KDK (tancerze) i CKiS Dom Kultury „Oskard” (wokaliści). Tuż po eliminacjach, 7 czerwca, dla uczestników Festiwalu i mieszkańców Konina koncertować będzie Smolasty. Działalność artystyczną Norberta Smolińskiego „Smolastego” trudno zamknąć w sztywnych ramach gatunkowych. Do tegorocznych Fryderyków Smolasty został nominowany za ,,Fonograficzny Debiut Roku”. Do tego wyróżnienia przyczynił się zapewne sukces singla ,,Uzależniony”, który w czasie tylko dwóch tygodni został obejrzany na YouTube ponad 4 miliony razy. Początek koncertu przed KDK o godz. 20.30.
 
Festiwal zakończy, tradycyjnie, koncert galowy w Amfiteatrze „Na skarpie” 9 czerwca. Poprzedzi go, też tradycyjnie, korowód ulicami miasta wszystkich uczestników Festiwalu (korowód ruszy sprzed KDK o godz. 17.30).  Koncert wokalistów i zespołów tanecznych nagrodzonych Aplauzami i Grand Prix oraz dzieciaków z Miast Partnerskich Konina poprowadzi Tomasz Kammel (początek gali o godz. 19.00). Młodym artystom towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra.  Scenografię wyczaruje, według koncepcji Adama Tyszki i Mateusza Polita, firma TSE Multimedia z Pruszkowa. A na finał finałów… „Wpadnij, wpadnij, do Konina, tu kariera się zaczyna” i fajerwerki!
 
Cały 39. Festiwal będzie transmitowany w sieci internetowej: eliminacje bezpłatnie na stronie www.festiwaldzieciecy.pl, a relacja z koncertu galowego będzie płatna (cena około 9 zł). Bilety na koncert galowy w amfiteatrze (25 zł) można kupować w KDK. Dodajmy, że jak co roku TVP zaprezentuje Festiwal w kilku reportażach na antenie TVP ABC.
 
Dodajmy, że 39. Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Tańca patronują:
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Rzecznik Praw Dziecka
- Polski Komitet Narodowy UNICEF
- Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.

Współpracują z nami ZAiKS i SAWP oraz TVP SA, Polskie Radio SA i PAP SA.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Porysujmy na koszulkach!
Gdy zwykłe T-shirty Was znudzą - chwyćcie za pastele!
Domowa produkcja mydełek
Mydełka własnej roboty z cynamonem i płatkami róż.
Flet zagościł w naszym domu
Gdy Twoje dziecko zaczęło przygodę z instrumentem, a ten...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ