CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Zmień swój styl życia – jesteś już rodzicem
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Zmień swój styl życia – jesteś już rodzicem

James Baldwin, napisał, że...
dzieci nigdy nie słuchają starszych, ale zawsze ich naśladują

W tym prostym zdaniu zawarta jest cała esencja wychowania. Dzieci bowiem uczą się przez przykład jaki dają im dorośli. Za nic mają nasze słowa, które powtarzane nawet  wielokrotnie nie będą miały przełożenia w ich zachowaniu jeśli nie zobaczą naszych czynów, które te słowa odzwierciedlą. Można powiedzieć, że dzieci słuchają oczami. Od pierwszych chwil życia bacznie nas obserwują i powtarzają dokładnie to co zobaczą. Są jak gąbka - chłoną to co im przekazujemy, nie pozostawiając miejsca na metafory czy niedopowiedzenia. Już kilkudniowe niemowlę rozpoznaje nastroje i stan emocjonalny rodzica i nieświadomie naśladuje jego język ciała. Zaczyna czuć to samo co jego opiekun. Starsze dziecko poprzez zabawę  uczy się ról społecznych, odgrywa sytuacje z którymi spotkało się w domu czy w swoim bliskim otoczeniu. Zabawa pozwala mu na to, by przyswoił wzorce, które zobaczył w skomplikowanym dla niego świecie dorosłych.
Jeśli za kilka miesięcy lub zaledwie kilka dni przytulisz do siebie po raz pierwszy swoje nowonarodzone dziecko, wiedz, że czeka Cię przygoda. Przygoda zwana wychowaniem, która tak naprawdę nigdy się nie kończy, choć złośliwi mówią, że najtrudniejsze w tym procesie jest pierwsze dwadzieścia pięć lat życia dziecka, a potem można nawet napić się z nim kawy na tarasie...
Jeśli póki co, chcesz zrobić wszystko, by Twój pierworodny lub pierworodna bezpiecznie dotrwała do momentu pełnoletniości, a na ten moment jesteś przerażona odpowiedzialnością, która ciąży na Twoich barkach, weź głęboki oddech, usiądź wygodnie i przeczytaj ten artykuł.

Mały człowiek – wielka zmiana

Pojawienie się dziecka, wszystko zmienia. W teorii wie to każdy, jednak to zdanie nabiera innego znaczenia, gdy po raz pierwszy przekraczamy próg z noworodkiem na ręku. Od teraz wszystko będzie inaczej, a cała rodzina musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Mimo, że z pozoru będzie tak samo: dalej będą Was odwiedzać znajomi, w dalszym ciągu Twoją ulubioną kawą będzie latte, a kolejny sezon serialu ani trochę Ci się nie znudzi. Jednak nie miej złudzeń, znajomi przyjdą tylko wtedy, gdy dziecko będzie spało, kawę, owszem, wypijesz, ale zimną, a serial obejrzysz, gdy dziecko zabierze na spacer babcia lub mąż. Trochę oczywiście ironizujemy, ale  zmiany nadejdą – jakie? Przede wszystkim, centralną postacią w Waszym życiu będzie stanowło dziecko i chęć zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. A co za tym idzie, Twoje potrzeby będą musiały tymczasowo zejść na drugi plan.
Mowa tu przede wszystkim o śnie. Jeśli do tej pory myślałaś, że nie jesteś w stanie logicznie myśleć i konstruować zdań złożonych bez co najmniej 7 godzin snu to możesz się nieźle zaskoczyć, jeśli uda Ci się przetrwać dzień po nocy złożonej z przerwanych drzemek, bo dziecko miało niespokojny sen. Jeśli  dotychczas jesteś raczej typem sowy niż skowronka, a żeby wstać potrzebujesz co najmniej trzech drzemek, to gwarantujemy, że pojawienie się dziecka sprawi, że zapomnisz o tym do czego służył budzik, bo Twoja latorośl skutecznie obudzi Cię wraz ze wschodem słońca.
Zmieni się również sposób żywienia. Choć może dalej będziesz pamiętać smak fast foodowego jedzenia, to gwarantujemy, że Twoja dieta będzie teraz o wiele zdrowsza. Regularne posiłki o wyznaczonych godzinach, bogate w warzywa i owoce, bo przecież dziecku nie może zabraknąć witamin i mikroelementów. Jeśli kiedyś  nie byłaś dobra w gotowaniu to od momentu pojawienia się malucha Twoja lodówka będzie pełna wartościowych pudełek z posiłkami na każdą okoliczność.
Jeśli do niedawna piątek kojarzył Ci się z dobrą imprezą i głośną muzyką, to po urodzeniu dziecka szczytem Twoich marzeń będzie położenie się spać po 22.00 i cisza w domu. A znajomi? W dużej mierze zostaną Ci, którzy sami mają dzieci, lecz możesz być pewna jednego – nikt tak jak oni nie zrozumieją bardziej Twojego zmęczenia czy złego nastroju.
Ale dziecko to przede wszystkim radość, która niweluje trud związany z nauką „obsługi” nowego człowieka. To niepowtarzalny zapach noworodka, śliczne ubranka, uśmiech, ciepło i doświadczenie  ogromu bezwarunkowej miłości, która spłynie na Was wraz z pojawieniem się pociechy. Wspólne zabawy, pierwsze kroki i słowa, a także poczucie, że już zawsze będziesz komuś potrzebna i że to właśnie od Ciebie zależy w jaki sposób będzie  się rozwijać i jak będzie nastawione do otaczającego go świata.
 

Siła nawyku pomaga w wychowaniu

Nie od dziś wiadomo, że w powiedzeniu „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” jest wiele prawdy. Siła nawyku jest ogromna dlatego warto już na początku życia dziecka wprowadzić pewne schematy do Waszego domu, by dziecko od najmłodszych dni czuło się bezpieczne i spokojne.
 

Wspólny posiłek

W języku koreańskim„rodzina” oznacza „ci co jedzą razem”. Wspólny posiłek ma fundamentalne znaczenie dla budowania więzi rodzinnych, bo wtedy w końcu wszyscy domownicy mają czas dla siebie. Niech to będzie chociaż jeden posiłek w ciągu dnia, lecz zjedzony razem w miłej atmosferze, bez telefonów i ekranów po prawej stronie talerza. Dobrze, by już kilkumiesięczne dziecko zasiadało z rodziną do stołu w trakcie obiadu. Niech poczucie wspólnoty towarzyszy mu od najmłodszych lat.
 

Znaczenie kontaktu fizycznego

Człowiek jest istotą społeczną, a więc potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. A naturalnym przekaźnikiem informacji między dwojgiem ludzijest właśnie dotyk bez którego trudno funkcjonować. Jest to także najbardziej naturalna forma komunikacji. Przytulanie, głaskanie, całowanie jest niesłychanie ważne w przypadku małych dzieci, które potrzebują bliskości do tego, by móc prawidłowo się rozwijać. Niedobór kontaktu fizycznego, może rodzić problemy natury psychicznej w późniejszych latach u dziecka. Dlatego niech wspólna zabawa połączona z dotykiem fizycznym będzie dla Was codziennym rytuałem, niech dziecko czuje jak bardzo jest kochane i ważne.
 

Regularny tryb dnia

Noworodek, aby mieć optymalne warunki do rozwoju, potrzebuje przede wszystkim harmonijności i regularnego cyklu dobowego. Dlaczego?Ze świata płynie wiele bodźców, których on nie rozumie – do niedawna był przecież po drugiej stronie brzuszka i czuje się zagubionyw rzeczywistości, która jest dla niego zupełnie obca. Dlatego jeśli codzienne czynności będą w niezmienionej kolejności następowały jedna po drugiej, staną się dla malucha przewidywalne, a więc pozwolą mu się czuć bezpiecznie.
 

Postaw na rozmowę

Nawet jeśli Twoje dziecko jeszcze nie mówi, to sporo rozumie. Być może jest jeszcze na takim etapie rozwoju, że nie odkodowuje znaczenia słów, ale wiele odczytuje z tonu głosu czy gestów. Dlatego jeśli chcesz mieć w przyszłości dobry kontakt ze swoim potomkiem to dużo do niego mów. Opowiadaj o tym jak Ci minąłdzień albo co będziecie wspólnie robić. Dziecko nie tylko uczy się otwartości, ale też przyswaja sobie nowe wyrazy i zwroty. Komunikacja to w dzisiejszych czasach klucz do sukcesu, a więc warto się jej uczyć.
 

Codzienna lektura

Znawcy psychologii rozwojowej mówią, że bardzo korzystny wpływ na dzieci ma czytanie książekjuż od momentu życia prenatalnego. Dziecko bowiem poznaje i przyzwyczaja się do głosu matki, który potem rozpoznaje po przyjściu naświat. Warto codziennie spędzać czas przy wspólnej lekturze. Niech to będzie Wasz wieczorny rytuał. Dziecko nie tylko wyciszy się i uspokoi po całym dniu pełnym wrażeń, ale też zaktywizuje swoją wyobraźnię i rozwinie słownictwo. Po skończonej bajce można porozmawiać z dzieckiem na temat problemów poruszanych w lekturze, co z pewnościąpobudzi jegologiczne myślenie.


Zastanawiasz się nad wyborem ciekawych pozycji, które pozytywnie wpłyną nie tylko na Twoje dziecko, ale również na Ciebie? Oto nasze propozycje:

Paulina Holtz, „Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica”

Być może niewiele czytelników wie, że Paulina Holtz to osoba wielu talentów. Oprócz zdolności aktorskich napisała bowiem książkę pod tytułem „Luśka na planecie dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica”. O czym traktuje więc ta pozycja o frapującym tytule?
Główną postacią „nieporadnika” jest Luśka, kobieta spełniona na każdym polu: oddana przyjaciółka, doskonały pracownik i oddana partnerka. Dziewczyna wiedzie poukładane życie do momentu w którym widzi dwie kreski na teście ciążowym. Od tego momentu wszystko się zmienia, a ona sama będzie musiała nieco zweryfikować i skorygować swoje plany i marzenia na najbliższą przyszłość. W jej głowie mnożą się pytania, a ich ilość naprawdę może przytłaczać: jakie badania należy zrobić w pierwszej kolejności, jakiego ginekologa wybrać, co ze szkołą rodzenia – jest sens się zapisywać? A seks? Czy w stanie błogosławionym trzeba zachować wstrzemięźliwość w łóżku? 30- latka po raz pierwszy jest w ciąży, a te kwestie są dla niej zupełnie nowe. Nie wiadomo gdzie szukać odpowiedzi. Źródeł jest  wiele – począwszy od wszystkich złotych rad bliskich , na forach internetowych skończywszy. Ta książka nie daje gotowego przepisu na to jak powinna wyglądać wzorcowa ciąża i szczęśliwe rodzicielstwo. Paulina Holtz, dzieli się w niej raczej wskazówkami i cennymi poradami z których może skorzystać każda pierworódka. Niewątpliwą zaletą tej pozycji jest to, że przygody zwariowanej Luśki zostały w sprawny sposób przeplecione wywiadami z ludźmi ze świata sztuki i kultury, którzy również udzielają swoich rad. Warto sięgnąć po tę lekturę chociażby dlatego, że wartościowa treść została okraszona świetnym humorem, który skutecznie pomaga zniwelować napięcia, które często towarzyszą przyszłym Mamom.

Justyna Ewelina Depta, „Senne wskazówki”

Książka „Senne wskazówki”, autorstwa Justyny Depty powinna spodobać się nie tylko małym czytelnikom. Dzięki uniwersalnej treści i umiejętnie prowadzonej narracji tę pozycję pokochają również rodzice, dla których „Senne wskazówki” mogą stać się pretekstem do dalszych refleksji na temat tego co w życiu i w wychowaniu jest naprawdę istotne.
Na łamach lektury poznajemy trzynastoletnią Amandę, dziewczynkę, która z pozoru ma wszystko. Nastolatka jest klasową prymuską, ma najmodniejsze ciuchy i gadżety o których większość jej rówieśników może tylko pomarzyć. Rodzice dbają o to, by spędzać wakacje w najlepszych kurortach i posyłać dziecko na rozwijające zajęcia dodatkowe. Brzmi jak scenariusz szczęśliwego dzieciństwa, prawda? Niekoniecznie. Rodzice Amandy w pogoni za pieniądzem zatracili gdzieś zdrowy balans pomiędzy „mieć”, a „być” – są tak zajęci karierą i obowiązkami, że praktycznie nie pamiętają o tym, że mają córkę, która oprócz wysokich kieszonkowych potrzebuje miłości i uwagi. Amanda po przyjściu ze szkoły czas spędza ze starą Natalią, która pełni rolę gospodyni i prowadzi dom. Dziewczyna ma też prywatnego kierowcę, który dba o to, by bezpiecznie wracała do domu. Jednak brak faktycznego zainteresowania ze strony najbliższych przekłada się na jej relacje z rówieśnikami i otoczeniem. Amanda jest coraz bardziej arogancka i wyniosła w kontaktach z innymi dziećmi, bo w głębi duszy nie radzi sobie z przytłaczającą samotnością... Na szczęście, jak to często w bajkach bywa, pojawiają się postacie „nie z tego świata” takie jak elfy i wróżki, które pomagają dziewczynce zrozumieć jej postępowanie.
 
„Senne wskazówki” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla dorastających dzieci, ale także dla ich rodziców. Książka pokazuje jak łatwo w dzisiejszym świecie zgubić to co najważniejsze i nieświadomie skrzywdzić własne dziecko.
 

Klaudia Tokarz- Laska, „Oczami dziecka”

Są takie lektury obok których nie sposób przejść obojętnie. Jedną z nich jest pozycja „Oczami dziecka” autorstwa Klaudii Tokarz- Laski. Dzięki tej książce będziemy mogli wejść w perspektywę dziecka i poznać jego wewnętrzny świat oraz to jak oddziałują na niego rozmaite sytuacje. A żadna z nich nie pozostaje bez echa. Autorka opisuje kilkanaście różnych sytuacji, które dotykają człowieka na różnych etapach życia. Dzięki obrazowemu językowi możemy doświadczyć tego co czuje kilkudniowe niemowlę, gdy płacze, o czym myśli zbuntowany nastolatek, a także możemy przekonać się jak dzieciństwo determinuje przyszłość dorosłego człowieka. „Klatki pamięci” czyli przebłyski zdarzeń, które pamięta każdy z nas, to przecież one budują to kim jesteśmy teraz. Dlatego warto uświadomić sobie jak ważnym procesem jest wychowanie i zrobić wszystko, by ukształtować dziecko na osobę która potrafi czerpać z życia pełnymi garściami, docenia to co ma i realizuje swoje pragnienia.
„Oczami dziecka” porusza także trudne tematy takie jak przemoc, niepełnosprawność czy choroba. Książka stanowi formę autoterapii dla autorki, która po bolesnych doświadczeniach z przeszłości przy wsparciu najbliższych odzyskała wewnętrzny spokój.
 
 
Janusz Korczak, wielki pedagog i nauczyciel powiedział kiedyś słynne zdanie, że „Nie ma dzieci- są ludzie”. Warto o tym pamiętać już od pierwszych chwil życia naszego dziecka i choć nie ma rodzicielstwa idealnego, to można zacząć świadomie przygotowywać się do tej najważniejszej w życiu roli. Wierzymy, że nieocenioną pomocą będą dla Ciebie książki, które ukazały się w wydawnictwie „Psychoskok”. Miłej lektury!

Wymienione wyżej książki znajdziecie tutaj http://tylkorelaks.pl/47-ksiazki
KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Przenośny, składany fotelik samochodowy - O fotelikach poleca
Planujecie urlop, a nie macie pomysłu, jak przewozić sta...
Podarowanie wolności jest trudne, ale nieuniknione
Tak trudno nie kontrolować i się o nie nie bać
Przesłodkie szyszki
Szyszki z zaczarowanego drzewa.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ