CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
"Biała Sobota" w FERIO Konin
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

"Biała Sobota" w FERIO Konin

Dzisiaj 2. dzień lutego… sobota… BIAŁA SOBOTA. A co to oznacza? Ano nic innego, jak szczególne skupienie i koncentrację myśli na swoim zdrowiu. Dzisiaj jest dzień, w którym szczególnie głośno, wyraźnie i z pokorą mówi się o nowotworach. 

Ale dzisiaj, pomimo trudnego tematu, ta choroba była nie tylko “oswajana”. Dzisiaj o nasze zdrowie, a nawet życie mogliśmy zadbać sami pod okiem specjalistów w zakresie onkologii, którzy dzięki uprzejmości FERIO Konin dokonywali wstępnej diagnostyki nowotworowej wśród osób, które zechciały włączyć się w akcję “Biała sobota”.

Działania akcji profilaktyki onkologicznej zorganizowanej na terenie centrum handlowego w Starym Mieście wspierali przedstawiciele Ferio Konin, Fundacji Onkologicznej Drugie Życie, WSCKZiU Medyk Konin, PWSZ w Koninie, Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Koninie, Stowarzyszenia Magnolia, Fundacji DKMS.

Celem dzisiejszego wydarzenia było przede wszystkim zwiększanie świadomości znaczenia profilaktyki we wczesnej diagnozie i leczeniu wszelkich nowotworów, ponieważ oczywisty wydaje się fakt, że im wcześniej jakakolwiek zmiana nowotworowa zostanie wykryta tym większa jest szansa na wyleczenie choroby.

W organizacji wydarzenia przewidziano zatem zarówno badania profilaktyczne realizowane przez zespoły specjalistów, jak i prelekcje, pokazy i warsztaty. Chętni mogli zasięgnąć wiedzy specjalistycznej z zakresu onkologii, hematologii, pulmonologii czy też psychoonkologii - mogli dowiedzieć się nie tylko dlaczego tak ważne jest regularne samobadanie, badania profilaktyczne i profesjonalna diagnostyka, ale jak istotne jest również wsparcie psychologiczne w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. W programie “Białej soboty” w FERIO Konin znalazły się również konsultacje dietetyków, badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia krwi, analiza masy i składu ciała, porady trenera personalnego, konsultacje pulmonologiczne i badanie zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Niepowtarzalną okazją dla kobiet była możliwość warsztatów samobadania piersi na fantomie oraz profesjonalnych konsultacji z braffiterkami. Pacjenci onkologiczni mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wizażu oraz pielęgnacji skóry problematycznej.

FERIO Konin zorganizowało również mobilne gabinety lekarskie, w których osoby chętne, które dokonały wcześniejszej rejestracji mogły skorzystać z bezpłatnych badań:

- w godzinach 10:00-14:00 - USG piersi przeprowadzonego przez specjalistę radiologa,

- w godzinach 14:00-18:00 - diagnostyki onkologicznej zmian skórnych poprzez badania dermaskopowe znamion i pieprzyków przeprowadzone przez specjalistę onkologa klinicznego.

Dzisiaj mogliśmy uratować nie tylko swoje życie - mogliśmy również uratować życie drugiej osoby, rejestrując się w bazie Fundacji DKMS i zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Cała rejestracja, czyli pobranie próbek/wymazu oraz wypełnienie dokumentów trwało dosłownie 5-10 minut, a może w przyszłości uratować życie osoby chorej na białaczkę - my wiemy, że warto! Jeśli nie mieliście dziś okazji dokonać rejestracji, to nic straconego! Możecie to zrobić w zaciszu własnego domu (fundacja DKMS prześle Wam niezbędne  dokumenty oraz pakiety umożliwiające pobranie wymazu).

Do udziału w akcji zapraszali Prezydenta Miasta Konina Pan Piotr Korytkowski oraz Wójt gminy Stare Miasto Pan Dariusz Puchała.

Pamiętajmy, że zdążyć z badaniem to czasem wygrać ŻYCIE! Tylko regularne badania (również przy okazji BIAŁEJ SOBOTY) pomogą nam wygrać z CZARNYMI statystykami...

Profilaktyka przede wszystkim.
 

Tekst: Kamila Lorek 
Zdjęcia: Anna Szwacińska 

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ