CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Epidemia koronawirusa - 100 dni działań prewencyjnych w Koninie i całej Polsce
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Epidemia koronawirusa - 100 dni działań prewencyjnych w Koninie i całej Polsce

W sobotę tuż po godzinie 10:00 odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie kolejnych działań prewencyjnych oraz rządowego planu walki z pandemią na najbliższe 100 dni.

RZĄDOWY PLAN DZIAŁANIA W WALCE Z PANDEMIĄ
28 listopada - 27 grudnia

Podczas ostatniej konferencji przedstawiono założenia rozporządzeń oraz 3 warianty obostrzeń w walce z pandemią covid-19 wprowadzane w zależności od liczby zachorowań i rozwoju pandemii:
- etap solidarności - będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12 - kontynuacja dotychczasowych obostrzeń i pozostawienie całej Polski w tzw. czerwonej strefie;
- etap stabilizacji - będzie najwcześniej od 28.12 i jego wprowadzenie jest uzależnione od sytuacji epidemicznej - powrót do trzech stref – czerwonej, żółtej i zielonej;
- narodowa kwarantanna - wprowadzona w sytuacji dalszego wzrostu zachorowań.
Pierwotnie aktualnie obowiązujące obostrzenia miały być aktualne do 29.11. Sobotnią konferencją rząd przedłużył je o kolejne dni, tym samym pozostawiając w mocy radykalne ograniczenia działalności ośrodków kultury, kin i teatrów, gastronomii i handlu, a także dotychczasowe zasady nauki szkolnej dzieci i młodzieży w trybie zdalnym oraz stacjonarnej organizacji zajęć przedszkolnych i opieki w żłobkach.

FERIE ZIMOWE W DOBIE PANDEMII

Podczas konferencji prasowej w ubiegłą sobotę przedstawiono również projekt dotyczący wprowadzenia jednolitych dla całej Polski zasad ferii zimowych dla uczniów, które w tym roku wyjątkowo będą miały wspólną dla wszystkich województw datę rozpoczęcia i zakończenia.

W całej Polsce przerwa w nauce i ferie zimowe potrwają od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. jednak nadal obowiązywać będą restrykcje dotyczące branży turystycznej i zakaz organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w formie kolonii i wyjazdów grupowych.

ZASADY I OGRANICZENIA OBOWIĄZUJĄCE W CAŁEJ POLSCE
DO 27 GRUDNIA

Ograniczenia przemieszczania się

Dystans 1,5 m od innych osób; dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia w dni nauki szkolnej w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Edukacja i organizacja zajęć opiekuńczo-wychowawczych

Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Przedszkola i żłobki - zajęcia stacjonalrne.

Sklepy i galerie handlowe

Ograniczona liczba klientów do maksymalnie 1 os./15m2. Nadal obowiązują godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Zawieszona działaność ośrodków kultury, bibliotek, kin i teatrów

Działalność zawieszona do 27.12.2020 r.

Ograniczenia w transporcie publicznym i komunikacji zbiorowej

50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc (siedzących i stojących), zajęte do drugie miejsce siedzące.

Zgromadzenia i spotkania

W zgromadzeniu oraz imprezach i spotkaniach domowych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób (w przypadku spotkań w domu limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają).

Wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe

Zakaz organizacji

Hotele

Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia

Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Działaność w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami oraz obowiązek dezynfekcji i zakrywania ust i nosa.

Siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz parki rozrywki

Działalność zawieszona

Wydarzenia sportowe

Bez udziału publiczności

Targi i wydarzenia

Tylko online

Ograniczenia kultu religijnego

W kościołach maksymalnie 1 os. na 15m2 z obowiązkiem odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Senioriada w "Tęczowej Gromadzie"
Zabawa w stylu greckim dla seniorów
Koncert Organka w Koninie
Koncert Organka w ramach akcji KONIN MIASTO KOBIET
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ