CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Golinianie Dzieciom
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Golinianie Dzieciom

„Golinianie dzieciom” to konkurs literacki na napisanie bajki dla dzieci. Pomysł zrodził się w 2017 r. w głowie Żanetty Matlewskiej, dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie, której udało się przekonać mieszkańców gminy do chwycenia za pióro i ujawnienia swoich talentów. Po wyłonieniu najlepszych prac powstaje książka o tym samym tytule. W tym roku zbiór bajek „Golinianie dzieciom” został wydany już po raz trzeci, a zasięg konkursu już dawno wyszedł poza gminę Golina - bajki przesyłają mieszkańcy już z całego powiatu konińskiego. Swoich sił od zeszłego roku próbują także dzieci. W tym roku mamy aż cztery bajki właśnie w ich wykonaniu. Uczestnicy konkursu muszą napisać bajkę dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym zawierającą morał. Dodatkowym wyzwaniem jest przesłanie ilustracji do własnego tekstu.

Jest nam okrutnie miło, że już po raz trzeci została doceniona bajka naszej niezłomnej portalowej MAMY Pauliny Kałużnej. Gratulujemy jej z całego serca i pękamy z dumy, że mamy na pokładzie taki skarb. Cała inicjatywa zasługuje na wielkie brawa. Jest doskonałym dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje.

A co o całej akcji myśli Paulina i jak zaczęła się jej przygoda?
 
„Zanim usłyszałam o tej inicjatywie, bajki pisałam jedynie dla moich córek „do szuflady”. Konkurs „Golinianie Dzieciom” od razu uznałam za genialny i postanowiłam wziąć w nim udział. Potraktowałam to jako dobrą zabawę i próbę swoich sił. Nie wiedziałam, że moja bajka się spodoba. W końcu to konkurs, a tekst mógł zostać odrzucony. Praca nad opowieściami dla dzieci tak mi się spodobała, że co roku piszę bajki i co roku zostają one docenione. W wymyślaniu historii pomagają mi dzieci. To bardzo miłe uczucie, gdy widzisz swój autorski tekst tak pięknie wydany. Dodatkową radość sprawia mi, że ilustracje do moich opowieści wykonuje moja córka. Jest dumna kiedy widzi swoje prace w prawdziwej książce. W przyszłym roku sama planuje wymyślić własną historię. Ten projekt jest naprawdę wyjątkowy i cieszę się, że jestem jego częścią.”

Paulina napisała bajkę "Zaginiona korona króla". Bajka tematycznie nawiązuje do pomnika Kazimierza Wielkiego, który stoi na rynku w Golinie.

Fragment książki możecie przeczytać poniżej.
 
"Przeszukano całe miasteczko, pobliskie łąki oraz lasy. Po koronie nie było jednak śladu. Król jest pokaźnych rozmiarów, więc i korona nie należała do małych. Wydawało się niemożliwe, by nikt jej nie zauważył. Golina to przecież niewielka miejscowość, więc wszyscy się tu znają. Niektóre zwierzęta snuły hipotezy o kosmitach, którzy wciągnęli biżuterię Kazimierza Wielkiego na swój statek latający, inni mieszkańcy twierdzili, że sprytny złodziejaszek takie cacko już na pewno sprzedał w Internecie, a kolejni wymyślili, iż insygnia królewskie zostały wywiezione za granicę. Każde zwierzę miało swoją teorię.

Król Kazimierz był coraz bardziej przygnębiony. Ktoś wpadł na pomysł, żeby wezwać na pomoc detektywa Sarenkę. On pomaga przecież w odnajdywaniu wszystkich zagubionych rzeczy. Niestety okazało się, że wyjechał w odwiedziny do siostry do Australii."

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy pomysłodawcom i autorom książki. Tomik z bajkami będzie przekazany do lokalnych bibliotek, szkół i przedszkoli.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Naprzód
Filmowa przygoda dla małych i dużych.
Czworo dzieci i COŚ
Filmowa przygoda dla małych i dużych.
Blues w stodole
Za nami fantastyczny koncert!
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ