CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jak stać się częścią rozwiązania a nie konfliktu... bezpłatne warsztaty Fundacji Konin Dzieciom
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Jak stać się częścią rozwiązania a nie konfliktu... bezpłatne warsztaty Fundacji Konin Dzieciom

Dzieci złoszczą się o wszystko...

Jako rodzice doświadczamy ich manifestacji złości niemalże codziennie. Lecz złość, agresja i konflikt, pomimo że nie znajdują aprobaty społecznej, są niczym innym jak manifestacją niespełnionych potrzeb.

Dlaczego, kiedy dziecko potrzebuje zabawy i uwagi rówieśniczej, rzuca w rówieśników klockami?
Dlaczego, kiedy nastolatek potrzebuje uwagi rodziców, wbiega do domu, trzaska drzwiami pokoju i krzyczy "nienawidzę was!"?
Dlaczego, kiedy dorośli potrzebują przytulenia, zrozumienia i wsparcia, zaciskają pięści i cedzą przez zęby "domyśl się", stojąc plecami w kuchni?


Wszyscy z nas - dorosłych i dzieci - mamy takie same potrzeby. To potrzeby emocjonalne, społeczne i biologiczne. Wśród nich są m.in. potrzeby: przynależności, bezpieczeństwa, akceptacji, czułości, bliskości, zrozumienia, autonomii, wolności, samorealizacji, rozwoju osobistego, samostanowienia, komfortu, współdecydowania, snu, jedzenia i picia, fizjologiczne... Wszyscy - niezależnie od wieku i płci - odczuwamy te same potrzeby i wszystkie są dla nas tak samo ważne. Różnimy się jedynie w sposobach ich manifestacji oraz mechanizmach ich zaspokajania i sposobach ich realizacji.

Konflikt jest tragicznym wyrazem niezaspokojonych potrzeb. 

Marshall B. Rosenberg
 

Kolory złości

Złość ma wiele odcieni... jej manifestacja, chociaż w pierwotnej ocenie może mieć jeden wymiar, może odnosić się jednak do zdecydowanie głębszych obszarów uczuć i emocji.

Jestem... zła/zły...

Kiedy moje potrzeby są niezaspokojone, czuję się...

...rozzłoszczony, spięty, niespokojny, żądny zemsty, wkurzony, rozgniewany, wrogi, niecierpliwy, zirytowany, sfrustrowany, zaniepokojony, wzburzony, pełen nienawiści, zezłoszczony, smutny, przygnębiony, bezradny, zły...

Dzisiejsze warsztaty poprowadziła Kamila Jakimowicz - pedagożka, właścicielka przedszkola daltońskiego, trenerka porozumienia bez przemocy i minimediacji. Wprowadziła rodziców zebranych w sali warsztatowej w zagadnienia komunikacji empatycznej opartej właśnie o idee porozumienia bez przemocy.

Spotkanie miało na celu odpowiedzieć na pytania i problemy, z którymi, jako rodzice borykamy się niemalże codziennie:
1. Dlaczego dzieci się złoszczą?
2. Co się z nimi dzieje, kiedy ogarnia złość? 3. Jak pomóc dzieciom, kiedy się złoszczą?

Warsztat miał również zbudować wśród rodziców świadomość i umiejętności budowania komunikatu, który otwiera kontakt... Konflikt bowiem może być paradoksalnie wspaniałym początkiem czegoś nowego... kreatywnego... relacji głębokiej i empatycznej. Jej podstawę stanowi natomiast odnalezienie potrzeby, która kryje się pod powierzchnią dziecięcych manifestacji. Porozumienie bez przemocy i komunikacji oparta na zasadach minimediacji "zaprasza" nas - rodziców - do tego, aby wypracować takie strategie, aby potrzeby wszystkich uczestników relacji lub ewentualnego konfliktu zostały zaspokojone.

Jakie emocje i doświdczenia towarzyszyły uczestnikom dzisiejszych warsztatów?

Spotkanie prowadzone przez Kamilę Jakimowicz w ramach panelu Świadome Rodzicielstwo wzbudziło ogromne emocje wśród rodziców w nim uczestniczących, a zainteresowanie tematem i frekwencja warsztatów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Było twórczo i bardzo intensywnie, bo tak radykalna zmiana w myśleniu, postrzeganiu i prowadzeniu relacji wychowawczych z dzieckiem jest... TRUDNA. Ponieważ w przypadku minimediacji i komunikacji empatycznej ważne jest zrozumienie, że nie ma idealnego rozwiązania, słusznego zdania... a kluczowe w takie relacji z dzieckiem, rodzicem, partnerem, współpracownikiem jest odrzucenie schematu i przekonania, że "moja racja jest najmojsza". Spotkanie uświadomiło uczestnikom, że nowa jakość i głęboka relacja w komunikacji z dzieckiem jest nie tylko realna i możliwa... ale bardzo potrzebna. Aby przyniosła rezultaty w postaci głębokich relacji opartych na zasadach minimediacyjnych wymaga nie tylko czasu, ale i ustawicznych ćwiczeń, prób i analiz... naturalnych błędów i porażek. 

Dziękujemy Wam za tak liczną obecność i zaangażowanie!


Zapraszamy na pozostałe zajęcia realizowane w ramach projektu Rodzinkowo. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Konin Dzieciom. Warsztaty są współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego.


Tekst: Kamila Lorek
Fotografia: Anna Szwacińska

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Nabór do Szkoły dla Opiekunów Fundacji Tęczowa Gromada
Ruszył nabór do BEZPŁATNEJ Szkoły dla Opiekun&oac...
Tylko dwie organizacje z Polski biorą udział w Akceleratorze GlobalGiving!
Pomóżmy podopiecznym Fundacji Podaj Dalej spełnić ich ma...
Niegrzeczne dzieci nie istnieją!
Bezpłatny webinar dla rodziców.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ