CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
„JEDNYM GESTEM” zapraszamy do Teatru Polska – spektakle dla dorosłych i dzieci

„JEDNYM GESTEM” zapraszamy do Teatru Polska – spektakle dla dorosłych i dzieci

Spektaklem „Jeden Gest” z warszawskiego Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego rozpoczniemy już po raz 12. w Koninie projekt Teatr Polska 2020! Publiczność zobaczy w tym roku 4 spektakle.
 
Pierwszy spektakl w reżyserii Wojtka Ziemilskiego pt. „Jeden gest” opowiada o świecie osób głuchych i języku migowym. Miganie jest sposobem komunikowania się i odczuwania rzeczywistości. Warszawski Teatr Nowy ma zajmującą historię o tym, jak wygląda codzienność osób głuchych. To spektakl o porozumiewaniu się ze światem – światem słyszących i światem innych Głuchych. Oprócz osobistych monologów w spektaklu pojawiają się m.in.: fragmenty filmu anime, muzyka Fryderyka Chopina, projekcje video czy krótka lekcja języka migowego.
1 października, g. 19.00, Koniński Dom Kultury, bilet 20 zł.
 
Kolejne dwie propozycje adresowane są do najmłodszych. Familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka. Z inicjatywy dwójki aktorów Teatru Lalek Guliwer, Anny Przygody i Tomasza Kowola, opowieść napisana przez jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.
Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie Bertil poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka. „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia ale i smutnych lecz pięknych pożegnaniach.
Działająca na wyobraźnię scenografia kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski. Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę – to wyjątkowa technika lalkarska łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem. Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową. 18 października, 16.00, Koniński Dom Kultury, bilet: 20 zł.
 
Druga spektakl dla dzieci „Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza?” przygotował Teatr „Baj Pomorski”. Tak rozpoczyna się historia: pewnego dnia doszło do niecodziennego spotkania - mała dziewczynka trafiła do domu groźnego niedźwiedzia, który postanowił ją uwięzić. Aby wyjść na wolność, musi spełnić jeden warunek… Jaki? Przekonajcie się sami! Co wyjdzie ze spotkania postaci ze zdawałoby się odmiennych światów? Jak potoczy się ich znajomość? Czego mogą nauczyć siebie nawzajem? Wejdźcie razem z nami do lasu i przeżyjcie przygody razem z bohaterami tekstu Marty Guśniowskiej. Inspiracją dla niego była rosyjska baśń, w której pojawiła się słynna para. 3 listopada, g. 17.00, Koniński Dom Kultury, bilet: 10 zł.
 
W projekcie Teatr Polska widzowie zobaczą również „Krótką rozmowę ze Śmiercią” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Spektakl „Krótka rozmowa ze Śmiercią” powstał na podstawie „Krótkiej rozprawy między trzema osobami Panem, Wójtem i Plebanem” Mikołaja Reja oraz „Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Reżyserem spektaklu jest Marcin Liber.
 
Śmierć jest jednym z niewielu doświadczeń wspólnych wszystkim ludziom. Od wieków próbowano ją obłaskawić, oswoić, ale także oszukać czy przechytrzyć. Środkiem do tego może być rozmowa, także taka prowadzona przy pomocy dzieł sztuki. Marcin Liber w swoim spektaklu przywołuje dwa klasyczne utwory literatury staropolskiej, zadając pytanie, jaki może być współczesny sposób funkcjonowania ich obu, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Gniezno – pierwsza stolica polskich królów a także władców kościelnych, miasto gdzie za słynnymi drzwiami spoczywa święty Wojciech. Jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre? Czy budzi on grozę, a może jednak śmiech może być też reakcją na horror? Czy ironia, która zagości na scenie za sprawą muzyki zespołu Nagrobki, jest w stanie pomóc przezwyciężyć strach przed tym, co nieuniknione? Bez tego wszystkiego nie obędzie się ta teatralna rozmowa ze Śmiercią przywracająca pamięć o dziełach literatury staropolskiej.
24 listopada, g. 19.00, CKiS – DK Oskard, bilet: 20 zł.
 
Szczegóły, bilety: www.ckis.konin.pl
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Kulturowy Konin w konińskiej synagodze. Wiktor Zborowski i zespół Shalom
Na wydarzenie obowiązują zaproszenia, które można odbier...
Cisza dokoła - koncert ku czci Prymasa Tysiąclecia
Zapraszamy na koncert galowy ,,Cisza dokoła” z okazji 12...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ