CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Kto powiedział, że biblioteka jest tylko dla dużych?

Kto powiedział, że biblioteka jest tylko dla dużych?

„Miłość do książek jest prezentem na całe życie!”

Z moją młodszą Pociechą odwiedziłyśmy ostatnio filię "Chorzeń" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Słysząc o akcji „Mała książka – WIELKI CZŁOWIEK” chciałam dowiedzieć się o co chodzi, bo ten ogólnopolski projekt jest dedykowany właśnie najmłodszym. Zwykle do czytelni zapisują się dzieci, które już same umieją czytać, ale tym razem to maluchy mają szansę na otrzymanie własnej karty bibliotecznej.

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zjawić się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie lub w jej filiach i podać nazwę akcji. Warunkiem jest założenie karty maluchowi, wypełnienie formularza (przyda się pesel dziecka i wasz dowód). Następnym krokiem jest już szukanie ciekawych lektur wśród uginających się pod ciężarem nowości i klasyków regałach.

Dodatkowo każde dziecko biorące udział w akcji otrzymuje WYPRAWKĘ CZYTELNICZĄ. Składają się na nią dwie książki: „Pierwsze czytanki” – to dla dzieci i „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – to ciekawy zbiór artykułów dedykowanych rodzicom. Dowiecie się z nich jak zachęcić dziecko do czytania czy też w czym czytanie książek pomaga. Ciekawa lektura. Dodatkowo debiutant otrzymuje zakładkę do książki, prostą grę zachęcającą do wymyślania własnych historii, a także Kartę Małego Czytelnika – służy do zbierania naklejek za każde wypożyczenie ze zbioru dziecięcej literatury. Po zebraniu dziesięciu – maluch otrzymuje imienny dyplom.

Dla nas było to ciekawe doświadczenie. W bibliotece wspólnie byłyśmy pierwszy raz. Mała od razu pobiegła do regałów przeglądając zbiory. Usiadła przy stoliku i zaczęła samodzielnie wybierać książki, które chce zabrać do domu. Wyszłyśmy z 4 egzemplarzami! Już mówi o kolejnej wizycie! Takie odwiedziny pomogą mi zaoszczędzić trochę miejsca na domowych regałach i pieniędzy, bo ograniczę kupowanie nowych książek dla dzieci.

Każdej kampanii, która ma na celu zachęcenie do czytania książek będę kibicować, a to jest jedna z nich. Nie zauważyłam w żadnej ulotce terminu końcowego tej akcji, więc zakładam, iż jest to działanie długofalowe. Zachęcam do korzystania z tego projektu i „zarażania” dzieci miłością do literatury. Akcja przeznaczona dla roczników od 2014 do 2019, bo obcowanie z książką najlepiej zaczynać już od kołyski!

„Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Książki pomagają najmłodszym odróżnić dobro od zła, dają wzorce osobowe i pokazują świat wartości. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy”.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” to dzieło Instytutu Książki. Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nie przegapcie jej.
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Wernisaż "Kobiece wariacje" młodych artystów z Konina
Przegląd twórczości młodych konińskich artyst&oac...
Jubileuszowy koncert w KDK w Koninie
Koniński Dom Kultury zakończył symbolicznie rok jubileus...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ