CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Maluszki w świecie dźwięków... czyli zajęcia z muzykoterapią w tle
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Maluszki w świecie dźwięków... czyli zajęcia z muzykoterapią w tle

Dzisiejsze zajęcia finalizowały cały projekt bezpłatnych warsztatów rozwojowych Fundacji Konin Dzieciom...

Rodzinkowo - Mama - Tata - Dziecko

Nasi najmłodsi uczestnicy spotkań warsztatowych wzięli udział w zabawach muzycznych i doświadczeniach sensorycznych, a całość zajęć opierała się na modelu pracy arteterapeutycznej OZURA, w którym podjęte ćwiczenia miały na celu kolejno: odreagowanie, zrytmizowanie, uwrażliwienie, relaksację i aktywizację ich uczestników...
Tyle teorii, a w praktyce... bawiliśmy się dźwiękami, rytmami, rymami, melodią... muzyką. W zajęciach uczestniczyły dzieci najmłodsze, których towarzyszami byli rodzice. To był doskonały czas wspólnej zabawy i moment spędzania popołudnia razem... po prostu... blisko i aktywnie. Bez pomocy i towarzyszenia rodziców dzisiejsze zajęcia nie miałyby takiego wymiaru - rodzinnego czasu oraz wspólnych emocji i doświadczeń. 
Dzisiejsze spotkanie miało również na celu uwrażliwienie rodziców na różne formy aktywizacji sensorycznej dzieci - zajęć muzycznych i rytmicznych oraz zabaw opartych na ideach kluczowych dla muzykoterapii, które wbrew pozorom rodzice mogą realizować w codziennych animacjach i zabawach z dzieckiem. Dzisiejsze spotkanie było więc również nieco spontaniczne w swojej formie, lecz głęboko przemyślane w planie poszczególnych etapów zajęć. 
Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną piosenką, która była wstępem do zabaw rytmicznych wykorzystujących rekwizyty i muzykę - tło naszego spotkania to utwory muzyki klasycznej. Zaprosiłyśmy dzieci do eksperymentów z fakturą, temperaturą, wagą oraz dźwiękiem wydawanym przez określone produkty spożywcze. W zabawach sensorycznych dzieci miały możliwość spontanicznego doświadczania muzyki. Bez ukierunkowania przez towarzyszących im rodziców, jedynie wsparciu i dbania o zasady bezpieczeństwa, dzieci przesypywały, smakowały, słuchały szelestów, stuków, odgłosów... ryżu, fasoli, płatków, makaronu. 
Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały również instrumenty muzyczne, na których później mogły wspólnie koncertować i bawić dźwiękiem. Po wspólnym koncercie... przyszedł czas na relaksację i aktywizację. Na tym etapie dzieci i towarzyszący im rodzice mogli się poprzytulać, pokołysać, pobyć w bliskości... razem.

To był piękny, twórczy, głośny, spontaniczny i bardzo wesoły...

#ichczas - #czas razem

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie... ostatnie w tym niezwykłym projekcie.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Filmowe Poranki: Strażak Sam tylko w kinie Helios
Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek.
Szkolenie dla wolontariuszy schroniska dla zwierząt w Koninie
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie o po...
Mała książka - wielki człowiek w MBP w Koninie
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjd...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ