CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Minimediacje w akcji, czyli warsztaty Porozumienia Bez Przemocy Fundacji Konin Dzieciom
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Minimediacje w akcji, czyli warsztaty Porozumienia Bez Przemocy Fundacji Konin Dzieciom

Akcja Minimediacja w praktyce z Kamilą Jakimowicz

Dzisiaj odbyło się kolejne już spotkanie warsztatowe zorganizowane przez Fundację Konin Dzieciom dedykowane rodzicom w cyklu warsztatów pt. Świadome Rodzicielstwo. Dzisiaj po raz drugi Fundacja gościła Kamilę Jakimowicz, która wprowadziła zebranych w sali warsztatowej rodziców z Konina i okolic i zaprosiła ich do niezwykłego świata relacji opartych na ideach Porozumienia Bez Przemocy i komunikacji w modelu S-N-O.

S-SŁYSZĘ…

N-NAZYWAM POTRZEBY…

O-OTWIERAM OKNO NA ROZWIĄZANIA i POMYSŁY…

To było drugie spotkanie z modelem NVC i dla uczestników warsztatów było niepowtarzalną okazją do ćwiczeń praktycznych realizacji założeń modelu komunikacji w relacjach rodzicielskich i rówieśniczych autorstwa Katarzyny Dworaczyk.
Za pomocą przykładów i ćwiczeń praktycznych, scenek i sytuacji problemowych - prowadząca warsztaty Kamila Jakimowicz umożliwiła uczestnikom spotkania zrozumienie fenomenu komunikacji budowanej w modelu S-N-O i doświadczenie jej podmiotowego charakteru i potencjału skuteczności w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, niejednoznacznych i konfliktowych. Dialog rodzicielski i rówieśniczy prowadzony w modelu minimediacyjnym S-N-O zakłada bowiem maksymalne "nakarmienie" potrzeb i skoncentrowanie się na dziecku - uczestniku konfliktu... Brzmi nieco enigmatycznie, więc "niewtajemniczonym" należą się słowa wyjaśnienia...
U podłoża konfliktu leży bowiem niezaspokojona potrzeba. Każdy z nas - niezależnie od wieku, płci, bagażu doświadczeń, statusu materialnego, roli i funkcji społeczno-zawodowej - odczuwa potrzeby. Kiedy są zaspokojone i "nakarmione" - jesteśmy szczęśliwi. A, kiedy jesteśmy szczęśliwi - nie mamy powodów do kłótni, sporów, krzyku i płaczu. Złość i krzyk dziecka nie jest bowiem przejawem agresji, lecz - jak wielokrotnie podkreślała Kamila Jakimowicz podczas realizowanych warsztatów - najbardziej dramatyczną i radykalną manifestacją niezaspokojonych potrzeb. Potrzeb jest natomiast bardzo wiele - nie różnimy się więc w ich odczuwaniu, skali i wymiarze, lecz w owym sposobie ich manifestacji. Im jesteśmy młodsi, tym bardziej bywamy bezsilni i mniej zahamowani konwenansami - tak, dorośli zdecydowanie mniej krzyczą i płaczą, dla dzieci jest to natomiast jedna z najnaturalniejszych form wyrażania emocji. Zrozumienie tego faktu przez rodziców, nauczycieli, otoczenie społeczne buduje pierwszy stopień w Porozumieniu Bez Przemocy. Warto podkreślić również, że "nakarmienie" dziecięcej potrzeby UWAGI i UWAŻNOŚCI sformułowaniem "słyszę..." i "widzę..." (Cię... Twoje potrzeby... Twoje emocje...) stanowi punkt wyjścia dla dalszej rozmowy mediacyjnej... a nawet nierzadko "rozwiązuje" konflikt.
Jako rodzice, nierzadko popełniamy poważny błąd "posiadania racji" i narzucania gotowych rozwiązań... Zdarza się tak, że za wszelką cenę pragniemy rozwiązać konflikt, nie dociekając często jego przyczyny i źródła oraz dziecięcych potrzeb... Mamy w głowie określoną "wizję", którą pragniemy wcielić w życie. Tak, żyjemy szybko i mamy ogrom obowiązków. Minimediacja natomiast zakłada "zatrzymanie się" i skoncentrowanie na potrzebach dziecka... W tym modelu natomiast podejmujemy próbę spojrzenia na dziecko przez pryzmat jego emocji i potrzeb... - tego co jest w tym określonym momencie buntu i złości dla niego ważne... Dzięki temu konflikt może stać się dla nas punktem wyjścia dla mądrego dialogu i wartościowej relacji rodzicielskiej i rówieśniczej.

Jako rodzice, codziennie otrzymujemy "zaproszenie do dziecięcego świata" pragnień, potrzeb i emocji... Tylko od nas zależy, czy je przyjmiemy i staniemy się jego częścią...


Zapraszamy na pozostałe zajęcia realizowane w ramach projektu Rodzinkowo. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Konin Dzieciom. Warsztaty są współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego.

Tekst: Kamila Lorek
Fotografia: Anna Szwacińska
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Taneczny live z KDK
Ania Cherniei poprowadzi zajęcia tańca towarzyskiego.
"Wrzuć książkę do walizki” w Filii „Medycznej” MBP w Koninie
W Filii „Medycznej” rozpoczynamy wakacyjną akcję ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ