CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
O  Koninie w pięknym tańcu

O Koninie w pięknym tańcu

To był niezwykły wieczór ... Pełen pasji, tańca, historii naszego regionu! Pierwszy taki projekt – ,,dowód bardzo osobisty”   Spektakl taneczny wyprodukowali Koniński Teatr Tańca oraz  Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, a odbył się w Muzeum Okręgowym w Koninie. 

 „dowód bardzo osobisty” to próba zdefiniowania prawdy o tym co nas łączy, nas-  społeczność miasta Konina. W poszukiwaniu wspólnego mianownika zapytaliśmy mieszkańców – z czym kojarzy im się Konin. Na tej podstawie powstała struktura spektaklu. Wśród mnogości skojarzeń wyłoniły się kluczowe dla nas hasła, powracające jak echo : Festiwal, Huta, Kopalnia, Elektrownia. A zatem Konin i jego integralna, przemysłowa strona oraz kultura - ”Konin - na scenie” . Ruch, aluminium, węgiel i ludzie.

Jaki stosunek do miasta mają młodzi ludzie? Czy planują tu swoją przyszłość? Czy lubią tu wracać? Co by zmienili? Jak rozwijałby się Konin, gdyby nie odnaleziono tu pierwszych pokładów węgla ? Jaki wpływ na region, społeczność, czy jednostkę miał rozwijający się tu przemysł?

„dowód bardzo osobisty” nie daje gotowych odpowiedzi, ale daje głos mieszkańcom i skłania do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością, środowiskiem. Spektakl, który dotyczy każdego z nas, każdego Koninianina, ale i każdego młodego człowieka, który wkracza w okres wyborów, dotyczących jego przyszłości. Przyszłości, która choć dziś niepewna, zawsze przecież daje nadzieję i budzi oczekiwanie, że to co nadejdzie będzie dobre, trwałe, budujące, radosne … Niech takie będzie.

Choreografia i reżyseria: Kasia Agata Łapaj
Muzyka: Piotr Winiarski, Kajetan Pilarski
Kostiumy: Balletic Atelier
Produkcja: Koniński Teatr Tańca – Konin Dance Theatre, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.
Tańczyli i współtworzyli:
Katarzyna Łapaj, Agnieszka Łapaj-Lewandowska, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska, Bianka Tokłowicz, Kasandra Gomulska, Hanna Jaskot, Natalia Poprawska, Martyna Wiśniewska, Nina Jóźwiak, Oliwia Raszewska
Do spektaklu zaproszone zostały tancerki Studio Tańca Rytmix Konin - Rytmix Dance Studio, Szkoła Tańca i Baletu FART KONIN oraz TOP DANCE MDK KONIN 
Zdjęcia, video, grafika: Kinga Furmaniak, Bartosz Furmaniak
Spektakl dowód bardzo osobisty został włączony w ogólnopolską akcję -TańczMY organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Patronem akcji jest Instytut Muzyki i Tańca.
 

Koniński Teatr Tańca to działania mające na celu pokazanie mieszkańcom Konina sposobu funkcjonowania zawodowego teatru tańca i stworzenia miejsca, do wykorzystania potencjału młodych artystów, tancerzy, muzyków, którzy po ukończeniu tutejszej edukacji artystycznej w stopniu amatorskim, poszukują swojego miejsca poza granicami miasta. Koniński Teatr Tańca chce dać możliwość zrzeszania artystów – tancerzy, choreografów, muzyków, pochodzących z Konina i regionu, chce zatrzymać ich tu – w miejscu, z którego się wywodzą. Teatr pracuje głównie w technikach tańca współczesnego, wykorzystując improwizację w procesie tworzenia, a za szczególny cel obrał sobie przywrócenie gatunkowi teatru tańca i tańcu współczesnemu, istotnej pozycji w kulturalnym wizerunku miasta.

Tekst: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie
Fot. Wojciech Ziemski
 
 
 
 
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ