CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Odkrywali skarby Radoliny, by dać się zaskoczyć!

Odkrywali skarby Radoliny, by dać się zaskoczyć!

19 września 2020 r. Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” podsumowało inicjatywę „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best”.  Projekt składał się z kilku etapów . Pierwszym z nich było zrealizowanie prawie 5 minutowego filmu promocyjnego sołectwa Radolina, następnie my i nasi goście  ruszyliśmy w teren, by odkryć skarby Radoliny.
 
Inicjatywa „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” powstała, ponieważ zauważyliśmy, że dzieci z Radoliny niewiele wiedzą o swojej wiosce.  Nie znają jej historii, bogactwa przyrodniczego i kulturowego. A przecież mamy się czym pochwalić. Radolina to idealne miejsce dla osób lubiących kontakt z przyrodą i niespieszny rytm życia. Piękne tereny i zabytkowy park  to świetne miejsca do uprawiania różnych form ekoturystyki. Chcieliśmy pokazać nasze atuty w sposób nowoczesny i atrakcyjny zarówno dla miejscowych, jak i przyjezdnych.

Dzięki realizacji wspominanej inicjatywy Radolina jako pierwsza w regionie może pochwalić się prawie 5 minutowym- profesjonalnie zrealizowanym przez Informacyjną Telewizję Wielkopolską-  filmem promocyjnym „ Radolina –daj się zaskoczyć!” Spot trafnie i dynamicznie ukazuje urodę i specyfikę naszej wsi.  

Chcieliśmy, by zwłaszcza młodzi ludzie mogli  przekonać się osobiście o tym, że Radolina ma im wiele do zaoferowania.  Stworzyliśmy więc dwa różne questy: jeden dla przedszkolaków, a drugi dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży, choć oczywiście mogą go przejść również dorośli. Wyprawy z zagadkami różnią się stopniem trudności oraz długością trasy.  W maluchy zwiedzają wyłącznie park i mają do wykonania zadania dostosowane do ich procesów  poznawczych. Natomiast starsi spacerują po parku oraz w najważniejszych miejscach we wsi. Muszą się wykazać wiedzą z  matematyki, fonetyki języka polskiego, dobrą orientacją w terenie i umiejętnością czytania mapy oraz wiedzą z zakresu profilaktyki zdrowotnej  w czasie pandemii.

 Od połowy września mieliśmy okazję się przekonać, w jakim stopniu  nasze założenia sprawdzają się w rzeczywistości. W pierwszej wyprawie wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Radolinie.  A w drugiej cykliści zrzeszeni w Rodzinnych Rajdach Rowerowych Golina. Zarówno dzieci, jak i dorośli błyskawicznie zmienili się w dociekliwych detektywów, szukających wskazówek i poszukujących rozwiązania , by w nagrodę przybić na broszurce kolorowy stempelek ukryty w urokliwej skrzyneczce. Przyjazna szata graficzna oraz zadania zmobilizowały uczestników do szukania informacji oraz patrzenia na wiejską- zdawałoby się dobrze sobie znaną- przestrzeń pod różnymi kontami. Wszyscy  ukończyli trasę, zdobywając komplet stempli- w tym ten najważniejszy- herb rodu Radolinskich.  Pieczątka nie była jedyną nagrodą, każdy otrzymał również m.in. okolicznościową przypinkę, smycz i  słodką przekąskę. Przy ognisku podsumowującym projekt  questujący zapewnili, że wrócą, by wyruszyć na trasę z rodziną czy znajomymi. Oznacza to, że osiągnęliśmy zamierzone cele.

Obydwa questy są dostępne na stronie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” (www.naszaradolina.pl), można pobrać broszurkę w formacie PDF i pójść  na niecodzienną pieszą wycieczkę- do czego zachęcamy, ponieważ dobroczynny ruch na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą pozwala zapomnieć o kłopotach i zminimalizować stres związany z sytuacją epidemiczną na świecie. Zapewniamy, że warto również obejrzeć film promocyjny Radoliny. Na pewno będziecie pozytywnie zaskoczeni.
Projekt „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” jest innowacyjny na naszą małą skalę. Nasza wieś – jako jedyna w  regionie  – zyskała tak nowoczesne narzędzia promocji. Pierwsi w powiecie mamy film promocyjny oraz dwa questy zróżnicowane pod względem stopnia trudności.

Inicjatywa „Spacerkiem przez Radolinę idź i trochę wiedzy chwyć- bo radoliński film i quest są the best” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”.
 
Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” dziękuje Pani Bernadecie Kucharskiej, Andrzejowi Płuciennikowi, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie Alinie Kozłowskiej  oraz wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu.
                                                              
Karolina Kasprzak
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ