CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
PILNE! III etap odmrażania gospodarki w dobie epidemii covid-19 w Polsce
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

PILNE! III etap odmrażania gospodarki w dobie epidemii covid-19 w Polsce

W dniu dzisiejszym odbyła się długo oczekiwana przez wielu z nas konferencja prasowa Rady Ministrów, podczas której premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie przedstawili założenia i ramy czasowe planowanego III etapu odmrażania polskiej gospodarki i stopniowego powrotu do życia społecznego w dobie epidemii koronawirusa.

Przekazane dzisiaj informacje były szczególnie wyczekiwane przez przedsiębiorców branży beauty (właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich, makijażu), małej i dużej gastronomii oraz rodziców, nauczycieli i uczniów. Podobnie jak w przypadku poprzednich etapów odmrażania gospodarki - planowane ramy czasowe długoterminowo mogą ulec modyfikacjom, a ich dynamika i tempo uzależnione jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

Zmiany w edukacji od 18. oraz 25. maja i 1. czerwca

Od 18. maja do 1. czerwca wdrażane będą z tygodniowymi odstępami zmiany w sferze edukacji i opieki. Począwszy od przyszłego poniedziałku nastąpią pierwsze próby powrotu do niektórych form edukacji stacjonarnej i zajęć opiekuńczych.

Od poniedziałku 18. maja możliwy będzie powrót do realizacji niektórych zajęć praktycznych w szkołach policealnych, technikach czy też szkołach branżowych.  Umożliwione zostaną również próby, ćwiczenia, konsultacje indywidualne w szkołach artystycznych i na uczelniach dla uczniów i studentów przygotowujących się do egzaminów i realizujących prace dyplomowe. Podobnie od 18 maja otwarte zostaną schroniska młodzieżowe i bursy, które wznowią swoją działalność z zachowaniem reżimu sanitarnego, który obowiązuje w innych miejscach noclegowych (jak np. hotele). Od 18. maja możliwe będzie również wznowienie organizacji dodatkowych zajęć dydaktycznych i ogólnorozwojowych oraz kół zainteresowań i ćwiczeń artystycznych w domach kultury, świetlicach, ośrodkach edukacji - w zmniejszonej liczebności grup uczestników oraz z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Od 18. maja możliwe będzie również korzystanie z zajęć rehabilitacyjnych, ćwiczeń specjalistycznych dedykowanych dzieciom z niepełnosprawnościami i o specjalnych potrzebach rozwojowych.

Tydzień później - od poniedziałku 25. maja uruchomione zostaną zajęcia opiekuńcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Również od 25. maja umożliwiona będzie organizacja konsultacji indywidualnych dla tegorocznych 8-klasistów i maturzystów, a także konsultacje indywidualne dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Od 25. maja możliwa będzie realizacja  praktyk zawodowych i staży uczniowskich dla uczniów klas 3 technikum.

Od 1. czerwca takie indywidualne konsultacje z nauczycielami umożliwione będą wszystkim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych - szczególnie dla tych uczniów, którzy będą chcieli poprawić oceny.
 

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji podkreślił, że to rodzice mają pełną decyzyjność w związku z powrotem dzieci do szkół na zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze, a tym z rodziców, którzy nie zdecydują się na ten krok - zadeklarował wsparcie w postaci kontynuacji zasiłku opiekuńczego. 


Jednocześnie decyzja o uruchomieniu zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla uczniów klas 1-3 w szkołach pozostaje w gestii poszczególnych samorządów.

Otwarcie salonów branży beauty i lokali gastronomicznych

Od 18. maja swoje usługi mogą świadczyć przedsiębiorcy branż beauty - oczywiście w specjalnym rygorze sanitarnym i z zachowaniem zasad dystansowania społecznego. W związku z powyższym premier zaapelował do przedsiębiorców branż usługowych, aby wizyty umawiane były telefonicznie lub przez internet na ściśle określone godziny, aby unikać zbędnych konfrontacji klientów odwiedzających po sobie salon i umożliwić jego obsłudze dokładną dezynfekcję i przygotowanie przestrzeni na przyjęcie następnego interesanta. Tym samym poczekalnie w salonach muszą być wyłączone z użytku.

18. maja będą miały możliwość otwarcia również lokale gastronomiczne: restauracje, bary, kawiarnie - z  obligatoryjnym utrzymaniem reżimu sanitarnego i uwzględnieniem nałożonych na lokale zasad dystansowania społecznego obowiązujących zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz w tzw. ogródkach. 

Zmiany w transporcie publicznym

Również od 18. maja zmienione będą zasady obowiązujące w komunikacji miejskiej i transporcie publicznym. To tej pory w autobusach przebywać mogła ilość osób odpowiadająca co drugiemu miejscu siedzącemu. Od 18. maja będzie to 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących przypisanych do określonego pojazdu.

Zwiększenie limitu osób na obiektach sportowych

Od poniedziałku 18. maja zwiększone zostaną limity osób korzystających z obiektów sportowych - stadionów, orlików, boisk. Wprowadzona zostanie również możliwość korzystania z sal i hal sportowych.

Szczegółowe wytyczne i zasady reżimu nałożonego na ww. przestrzenie podane zostana w rozporządzeniu w późniejszym terminie oraz zawarte będą w wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Turu. W pogoni za sławą
Filmowa przygoda dla małych i dużych.
Cały świat Romy
Filmowa przygoda dla małych i dużych.
Objazdowy Dom Kultury w Golinie
Kreatywne wakacje z Domem Kultury w Golinie.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ