CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Pokaz filmów AKF ,,Muza”

Pokaz filmów AKF ,,Muza”

Trzy filmy obejrzeliśmy 15 września 2020 roku w Kinie Centrum podczas pokazu zorganizowanego przez Amatorski Klub Filmowy ,,Muza" działający w Konińskim Domu Kultury. Wydarzenie wpisało się w jubileusz 50-lecia domu kultury w Koninie. 

Amatorski Klub Filmowy „Muza” powstał w 1973 roku w Domu Kultury Zagłębia Konińskiego, potem patronem klubu był Wojewódzki Dom Kultury, a od 1988 roku klub działa w Konińskim Domu Kultury. Filmografia „Muzy” liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, za które filmowcy z Konina otrzymali wiele nagród na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach. Klub ,,Muza" jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. 

W pokazie specjalnym w Kinie Centrum uczestniczyli m.in. uczniowie II Liceum w Koninie.

- Wspaniale jest zobaczyć Was znów w sali kinowej - zwróciła się do młodych widzów Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK. - Dziękuję, że jesteście z nami i chcecie poznać część historii miasta zawartą w filmach zrealizowanych w AKF ,,Muza".

Podczas pokazu obejrzeliśmy trzy filmy:
- Pierwszy to ,,Filmowa kronika Muzy" zrealizowany w 2013 roku i wyprodukowany specjalnie z okazji jubileuszu 40-lecia ,,Muzy" - mówił Andrzej Moś, opiekun artystyczny AKF ,,Muza". - Drugi to ,,Republika Gosławicka" - monograficzny dokument, który opowiada o historii Cukrowni Gosławice oraz środowiska, które tam żyło i pracowało. Jak wiemy Cukrownia Gosławice już od dawna jest zamknięta, a my przypominamy historię tego niezwykłego miejsca, które szczególnie w latach przedwojennych należało do czołówki nowoczesnego przemysłu w naszym regionie. Film powstał w 2018 roku, a zrealizowało go już następne pokolenie twórców z ,,Muzy". Reżyserami są Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Kolejny, najnowszy film, zrealizowany w 2019 roku przypomina postać Józefa Szyka, nieżyjącego już naszego kolegi, współzałożyciela AKF ,,Muza". Józef Szyk był twórcą wszechstronnym, plastykiem amatorem, rzeźbiarzem amatorem oraz filmowcem, który zreazliował pierwszy w Koninie film animowany pt. ,,Urodzony w niedzielę". Film ,,Z pasją się nie dyskutuje" powstał po śmierci Józefa Szyka i jest hołdem złożonym osobie, która wniosła tak wiele w amatorski ruch filmowy w Koninie. Reżyserami filmu są również Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa z dużą pomocą pozostałych członków AKF Muza. 

Aktualnie AKF ,,Muza” pracuje nad krótką, komputerową animacją 3D.
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Koncert Organka w Koninie
Koncert Organka w ramach akcji KONIN MIASTO KOBIET
O poczuciu własnej wartości - bezpłatny webinar
Wasze poczucie własnej wartości wpływa na Wasze dziecko!
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ