CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Razem dla bezpieczeństwa… wszystkich mieszkańców Konina
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Razem dla bezpieczeństwa… wszystkich mieszkańców Konina

O bezpieczeństwo (szczególnie tych najmłodszych) WSZYSTKICH powinni dbać WSZYSCY - zarówno sami zainteresowani, jak i osoby i instytucje odpowiedzialne za jego zapewnianie i przestrzeganie.

To tak oczywiste jak fakt, że potrzeba bezpieczeństwa jest dla każdego człowieka jedną z podstawowych potrzeb, które zapewniają mu poczucie szczęścia. Dotyczy to szczególnie tych najmłodszych (Dzieci i Młodzieży) oraz osób starszych - oni bowiem w dużej mierze polegają na pomocy, edukacji i wsparciu Rodziców, opiekunów, najbliższych. Spełnianie podstawowych potrzeb emocjonalnego i fizycznego bezpieczeństwa, troski, opieki jest dla każdego człowieka priorytetem - pomyślcie sami jak Wy - dorośli się czujecie w sytuacji zagrożenia fizycznego lub emocjonalnego, stresu, lęku, zagubienia…

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, podniesienie świadomości społecznej, szeroko pojęta edukacja, budowanie wrażliwości na potrzeby innych, przedstawienie mechanizmów i dostarczenie prostych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo - te idee przyświecały nowatorskiemu programowi Komendy Miejskiej Policji w Koninie “Razem dla Bezpieczeństwa”. W działania na rzecz programu profilaktyki i prewencji KMP w Koninie na mocy porozumień włączyli się włodarze miasta i powiatu, Stowarzyszenie “Bezpieczny Konin”, nasz portal KoninDzieciom.pl oraz lokalne media.

Wczoraj oficjalnie podsumowaliśmy rok wspólnej działalności naszego portalu www.konindzieciom.pl z KMP w Koninie pod hasłem #razemdlabezpieczeństwa.  Rozpoczynając współpracę i dołączając do programu (szczegóły TUTAJ), nie spodziewałyśmy się takiego efektu...

Zaczęło się niewinnie, ale z impetem wkroczyłyśmy ze swoimi pomysłami i projektami przygotowanymi z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta. Pierwszą odsłoną wspólnych działań były opaski-niezgubki zaprojektowane przez nasz portal KoninDzieciom.pl i zrealizowane przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Koninie i Stowarzyszeniem „Bezpieczny Konin”. Opaski są dostępne dla Rodziców w Centrum Informacji Miejskiej w Koninie, Lokalnej Informacji Turystycznej MARINA, a także podczas imprez masowych u funkcjonariuszy policji w Koninie – tak, aby każdy Rodzic mógł zgłosić się po opaskę. Ten niewielki gadżet pozwoli Wam – Rodzicom zadbać o bezpieczeństwo Waszych Dzieci podczas imprez masowych, wyjazdów wakacyjnych, wycieczek i pikników, a nawet zakupów w centrach handlowych. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Nasz portal to również porady i inspiracje, cykle artykułów informacyjnych i felietony - część z nich również porusza tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa tak, jak np. “Zabezpiecz Twoje Dziecko przed zagubieniem! 10 sposób jak przeciwdziałać zaginięciom Dzieci” ⇔ kliknij!

Bezpieczny MALUCH w aucie to kolejna odsłona akcji Razem dla Bezpieczeństwa, w której uczestniczymy wspólnie z funkcjionariuszami Komendy Miejskiej w Koninie oraz Stowarzyszeniem Bezpieczny Konin. Zaprojektowane przez nas naklejki mają cel informacyjny. Posłużyć mają także zwiększeniu świadomości kierowców oraz przyczynić się do większej rozwagi i ostrożności. Dają bowiem jasny sygnał, że na pokładzie auta znajduję się nasz najcenniejszy Skarb, którego zdrowie i życie jest najważniejsze.

Bezpieczeństwo na drodze dotyczy nie tylko kierowców i pasażerów samochodów, ale i pieszych, rowerzystów, rolkarzy… etc. Piesi, rowerzyści i rolkarze powinni być wyposażeni w odblaski - o to dbają na każdych eventach, rajdach, spotkaniach informacyjnych funkcjonariusze policji, rozdając je osobom zainteresowanym i edukując w tej materii niedowiarków. Dodatkowo wspólnie postanowiliśmy również zadbać o osoby wyposażone w kaski (a przypominamy, że powinni mieć je wszyscy rowerzyści, rolkarze, osoby poruszające się na deskorolkach, hulajnogach, jeździkach etc… BEZ WYJĄTKU) - specjalnie dla nich zrealizowaliśmy projekt naklejek na kask zawierających podstawowe dane kontaktowe w razie sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, kolizji, zagubienia. Naklejki powinny być przyklejone na zewnątrz kasku tak, aby umożliwić odczytanie informacji bez konieczności zdejmowania kasku ochronnego ⇔ dowiedz się więcej!

Realizacja programu to również cykle spotkań realizowanych z dziećmi, osobami starszymi, kobietami. Podczas jednego z nich Komenda Miejska Policji w Koninie wspólnie z kinem Helios w ramach akcji Kino Kobiet przeprowadziła bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet (szczegóły TUTAJ). Na potrzeby wydarzenia zaprojektowałyśmy wizytówki informujące o numerach czy adresach miejsc i placówek pomocowych, w interesie których leży pomoc ofiarom przemocy. Celem akcji była przede wszystkim profilaktyka, edukacja i szkolenie kobiet w zakresie mechanizmów samoobrony oraz dostarczenie narzędzi ułatwiających kontakt z instytucjami pomocowymi, szczególnie w sytuacji kiedy sprawcą przemocy jest osoba dla nich najbliższa.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Koninie byli obecni na wszystkich organizowanych przez nasz portal eventach, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo uczestników naszych imprez, ale i edukując, bawiąc, ucząc i… pokazując specyfikę i wyzwania ich zawodu “od kuchni”. ZAWSZE mogłyśmy liczyć na ich wsparcie merytoryczne, cenne wskazówki, pełną gotowość do ochrony naszych Milusińskich, uśmiech i “zawodową przyjaźń”. My również byłyśmy niejednokrotnie zapraszane na eventy i pokazy organizowane przez KMP w Koninie i z dużą przyjemnością gościłyśmy w progach Komendy.

Jest nam niezmiernie miło z powodu tak twórczej i owocnej współpracy.

Program miał trwać rok i był przedsięwzięciem pilotażowym… nieco eksperymentalnym… Takie było założenie, jednak jego realizacja przerosła najśmielsze oczekiwania i będzie on kontynuowany. Taka decyzja jest dla nas wszystkich - organizatorów oraz partnerów - najlepszym potwierdzeniem sensu i celu wszystkich podjętych działań, projektów, wytężonej pracy.

Serdecznie gartulujemy wszystkim pomysłodawcom i inicjatorom oraz realizatorom i partnerom programu "Razem dla bezpieczeństwa". To dla nas zaszczyt, że możemy w nim istnieć i wspierać jego założenia!

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Tancerze "Rytmixu" powitali nowy rok szkolny
Studio tańca RYTMIX świętują rozpoczęcie roku i powr&oac...
Jak rozmawiać z psem
Filmowa przygoda dla małych i dużych.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ