CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Święto Jana, święto Janki… w Muzeum Okręgowym w Koninie
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Święto Jana, święto Janki… w Muzeum Okręgowym w Koninie

Noc świętojańska nazywana również Wigilią Św. Jana to tradycyjne święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. Jest głęboko zakorzenione w ludowej polskiej tradycji, a jego źródła sięgają czasów pogańskich i corocznych obchodów pogańskiej Nocy Kupały - tzw. sobótki i celebrowania przesilenia słońca. To noc, podczas której przeplatają się słowiańskie tradycje i katolickie obrzędy...
.
Noc świętojańska to bowiem próba asymilacji głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji starożytnych słowiańskich  zwyczajów pogańskich i obrzędowości nowożytnego kościoła chrześcijańskiego.

Z Nocą Świętojańską nieodmiennie kojarzone są wianki... ich wspólne wyplatanie, dekorowanie głów, a następnie puszczanie na wodzie. Stałymi elementami i charakterystycznymi elementami Nocy Św. Jana są również: palenie ognia i skoki przez ognisko, śpiew i taniec, radość i integracja.

We wtorek, 23 czerwca w skansenie etnograficznym Muzeum Okręgowego w Koninie odbyły się warsztaty i atrakcje zorganizowane właśnie, aby celebrować...

Święto Jana... Święto Janki w Muzeum Okręgowym w Koninie

Tradycyjnie już pracownicy muzeum przygotowali dla przybyłych gości moc atrakcji, a malowniczy skansen muzealny wypełniły dźwięki słowiańskich melodii i rytmów. Na najmłodszych i nieco starszych uczestników zabawy świętojańskiej czekały kreatywne warsztaty, podczas których dzieci i dorośli mieli okazję wspólnie spędzić kreatywny czas. Było więc wyplatanie kwietnych wianków, malowanie na folkowo oraz wykonywanie ekozabawek z tekturowych rolek. 

Serdecznie gratulujemy pomysłowości i jak zawsze fantastycznej atmosfery wydarzenia.
Dziękujemy Wam za ten magiczny świętojański czas!


Tekst: Kamila Lorek
Fotografia: archiwum Muzeum Okręgowego w Koninie

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Jak zoptymalizować karmienie piersią? - bezpłatny webinar
To bezpłatne szkolenie dla specjalistów, promotor...
Akademia Terapeuty Ręki - bezpłatne szkolenia online
Bezpłatny projekt szkoleń dla nauczycieli, pedagog&oacut...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ