CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Wdzięczność …
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Wdzięczność …

Czym jest właściwie “wdzięczność” i czy rzeczywiście potrzebne nam są “warsztaty z wdzięczności”? O tym jak ważne jest docenianie pozornie błahych “skrawków życia” oraz Siebie i Innych w (nie)codziennych sytuacjach życia słów kilka i refleksji.

Wdzięczność to nic innego jak pozytywne uczucie pojawiające się zazwyczaj w odpowiedzi na doświadczane dobro - swego rodzaju moralne i emocjonalne zobowiązanie i chęć podziękowania, docenienia, gratyfikacji.
Większości z nas mylnie wydaje się, że doceniać należy rzeczy ważne - “ważne” z definicji… jednak “ważne” to pojęcie względne. Często skupiamy swoją uwagę na istotnych datach, trudnych momentach, sytuacjach przełomowych, “rachunkach sumienia” i bilansach zysków i strat… a jakże często zapominamy o tzw. prozie życia! Jakże często nie doceniamy codzienności, a przecież to ona tworzy Nas i nasze Życie! Jakże często zapominamy, że nie każdy z nas doświadcza posiadanych przez nas dóbr (nie)materialnych takich jak rodzina, związek, miłość, przyjaźń, praca, dom i zamieszkanie, ale i… woda, prąd, ubranie, buty, obiad, chleb na śniadanie, trzy grosze w portfelu, czysta pościel, pachnące mydło… etc.
Czy wdzięczność “z definicji” należy się nam i innym osobom, z którymi współistniejemy i współpracujemy? Paradoksalnie, wdzięczności musimy nauczyć Siebie, ale też Innych tak, abyśmy doceniali wartość swojej Osoby i czuli się doceniani - znali i odczuwali wartość swoich umiejętności, swojej pracy, swoich osiągnięć, ale i swoich porażek i własnych niepowodzeń. One, bowiem, są naturalnym elementem życia każdego człowieka i stanowią o jego charakterze, zdolnościach adaptacji, pokorze.
Powyższych jakże prostych i często niedocenianych faktów mogły doświadczyć i zrozumieć ich fenomen uczestniczki spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Matki przez nasz portal. Rozmowę panelową i ćwiczenia warsztatowe przeprowadziła Pani Agnieszka Szczesiak - dyrektor Przedszkola Montessori Agademia Smyka, która poprzez nieoczywiste w swojej formie ćwiczenia i piękne listy, pozwoliła nam odkryć potęgę codziennej wdzięczności i przedstawiła proste, acz niezwykle skuteczne mechanizmy i “recepty” poszukiwania własnego szczęścia, pozytywnej (samo)oceny, codziennej wdzięczności… DZIĘKUJEMY!
Spotkanie odbyło się w pięknych przestrzeniach skansenu etnograficznego Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach dzięki uprzejmości dyrektor MOK Pani Elżbiety Barszcz, której serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i pomoc organizacyjną. Spotkanie uwieczniła pięknymi fotografiami nieoceniona Elwira Randunc z Lovelywedding - za której obecność jesteśmy… po prostu... wdzięczne.
Serdecznie dziękujemy sieci sklepów Smykoland za przygotowanie drobnych upominków dla zaproszonych Mam i ich Dzieci. Dzięki nim każdy poczuł się wyjątkowo!
Serdecznie dziękujemy również za obecność douli i promotorki karmienia piersią Elizy Preuss, która stanowiła dla nas wsparcie emocjonalne i merytoryczne w organizacji spotkania.
Pogoda była niezwykle łaskawa - nasze pragnienie ugasiła dobra woda - Pewiczanka, natomiast o doznania smakowe zadbał catering przystoliku.pl

Były piękne emocje i trudne rozmowy, a z nich wniosek nasuwa się jeden:
Chcesz czuć się Osobą szczęśliwą i spełnionym Człowiekiem, w zgodzie z Sobą i Innymi - praktykuj wdzięczność na co dzień w pozornie błahych przestrzeniach życia... wobec Siebie i Innych oraz wobec (nie)przewidywalnych zdarzeń i (nie)jednoznacznych sytuacji życiowych. Faktem jest, że wdzięczność nie zagwarantuje Ci szczęścia, ale zdecydowanie pomoże Ci je osiągnąć.
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ