CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Wspieramy Mamy - Mini Mediacja w domu, przedszkolu, szkole, środowisku rówieśniczym
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Wspieramy Mamy - Mini Mediacja w domu, przedszkolu, szkole, środowisku rówieśniczym

Wczoraj odbyło się niezwykle inspirujące spotkanie kobiet - uczestniczek bezpłatnych warsztatów realizowanych w projekcie Fundacji Konin Dzieciom pod wspólnym hasłem Wspieramy Mamy. Były to przedostatnie warsztaty rozwojowe dedykowane mamom z Konina i okolic. Spotkanie dotyczyło zagadnienia idei porozumienia bez przemocy w relacjach rodzicielskich i wychowawczych oraz tzw. Mini Mediacji w twórczym, mądrym, konstruktywnym i wrażliwym towarzyszeniu dzieciom w konflikcie i rozwiązywaniu sytuacji problemowych. Poprowadziła je Kamila Jakimowicz - trenerka i mediatorka rodzinna oraz właścicielka Przedszkola Daltońskiego Akademia Junior w Koninie.

Nakarm swoje potrzeby...

Potrzeby… towarzyszą nam nieustannie, determinując nasz komfort funkcjonowania społecznego. Jest ich tak wiele i są tak różne, jednak zawsze stanowią motyw naszego postępowania. Ich zaspokojenie bywa naszym celem, a w owym zaspokojeniu pomaga nam tzw. “strategia” - sposób, forma, reakcja. Wszyscy mamy potrzeby i na ich poziomie jesteśmy tacy sami (jedynie różne potrzeby są w określonym momencie dla nas priorytetowe i aktywne). Różnimy się jednak niekiedy zasadniczo na poziomie owych strategii ich zaspokajania.

Potrzeby... miłości, bezpieczeństwa emocjonalnego, bezpieczeństwa fizycznego, akceptacji, empatii, zabawy, wolności, niezależności, odpoczynku... etc.

Jest ich tak wiele... Jednak właśnie wówczas, kiedy nasze potrzeby są “nakarmione” - odczuwamy dobrostan. Wówczas właśnie jesteśmy nasyceni, szczęśliwi, spełnieni… etc. jest nam po prostu dobrze. Jak często zapominamy o tym, aby dostrzec i nazwać własne potrzeby? Czy to nie jest tak, że w najbardziej spontaniczny sposób swoje potrzeby i niezaspokojone pragnienia manifestują dzieci? Często dla nas - dorosłych - tak "nieporadnie" komunikują brak zaspokojenia potrzeb - często krzykiem, płaczem, "niesubordynacją", zaciśniętą pięścią, tupnięciem nogi... Owa manifestacja jest niczym innym jak ich strategią… bardziej lub mniej “akceptowalną” społecznie.

Ile razy byliście świadkiem bójki 3-latków? Ile razy widzieliście 2-latkę rzucającą się na podłogę w supermarkecie w rozpaczy nad nieosiągalnym KinderJajkiem? Ile razy obserwowaliście wysiłki rodziców, którzy próbowali “opanować” płacz i frustrację swojego dziecka? Słyszeliście nie raz słowa: “nie chcę się z tobą bawić, jesteś głupia!”, “nie umyję zębów!”, “jak ty wychowujesz swoje dzieci?!”

Dbamy o rację czy o relację ...

Rozpacz lub słowny zarzut to nic innego jak wyraz niespełnionej potrzeby. Jakiej? Tego postaraj się dowiedzieć dzięki Mini Mediacjom i głębokiej rozmowie niedyrektywnej… bo każdy konflikt pojawia się wówczas, kiedy strategie (sposoby realizacji naszych potrzeb) w relacji się wykluczają lub kiedy uznamy, że nasza strategia jest lepsza.

Jako rodzice w sytuacjach problemowych i konfliktowych bardzo często popełniamy błąd narzucania swojego zdania, moralizowania, stawiania swojej “kropki nad i”, przekazywania gotowych rozwiązań. A przecież można wyjść poza schemat i… towarzyszyć dzieciom w konflikcie, współpracując i jednocześnie dbać o potrzeby obu stron konfliktu.

Akcja Mini Mediacja…

Taka jest właśnie idea Mini Mediacji, które wywodzą się z koncepcji Porozumienia Bez Przemocy NVC Marshalla Rosenberga. Zrealizowane przez Kamilę Jakimowicz warsztaty wprowadziły uczestniczki w model Mini Mediacji S-N-O, którego autorką jest Katarzyna Dworaczyk.

S-SŁYSZĘ…

N-NAZYWAM POTRZEBY…

O-OTWIERAM OKNO NA ROZWIĄZANIA i POMYSŁY…

To taki sposób prowadzenia rozmowy mediacyjnej z dzieckiem lub z dziećmi, w którym maksymalnie koncentrujemy się na poznaniu potrzeb dziecka, a zatem zdiagnozowaniu przyczyn zaistniałego konfliktu… W rozmowie prowadzonej w modelu S-N-O ponadto zaspokajamy potrzebę uwagi i uważności, bycia wysłuchanym i usłyszanym, która stanowi punkt wyjścia dla dalszej rozmowy mediacyjnej. Ten sposób towarzyszenia dziecku w konflikcie jest ponadto pozbawiony oceniania i wartościowania.

Fotografia: Anna Szwacińska

KOMENTARZE
Karola17.04.2019 godz: 21:25
Cieszę się, że choć odrobina Porozumienia Bez Przemocy dotarła do Konina.
Karola17.04.2019 godz: 21:26
P.S. Proszę o zapis Porozumienia Bez Przemocy z wielkich liter...
O AUTORZE
Kamila Lorek
Kamila Lorek
Od jakiegoś czasu zmagam się z „rolą życia” – jestem MAMĄ niezwykłej Dziewczynki, która przewartościowała moją rzeczywistość. Jej podporządkowałam swoje życie zawodowe i dla niej bardzo świadomie rezygnuję z niektórych aspektów życia społecznego – uwierzcie mi, jest warta każdych wyrzeczeń! Priorytetem jest dla mnie moja Rodzina i budowany wspólnymi emocjami i marzeniami Dom. Z wykształcenia jestem pedagogiem, jednak moich doświadczeń zawodowych nie można opisać w kilku zdaniach. Wśród znajomych mam przydomek Zołza – i coś w tym jest. W wolnych chwilach latam na miotle, gotuję eliksiry i popełniam czary-mary, uważając żeby po raz kolejny nie spłonąć na stosie. Jestem zbudowana z kontrastów - lubię milczeć, ale jednocześnie zawsze muszę mieć „ostatnie słowo”. Wierzę w potęgę Ludzi i doświadczeń i uważam, że w życiu nic nie jest rolą przypadku i „zbiegu okoliczności” (w końcu jakoś tutaj trafiłam!). Fascynują mnie proste podróże do (nie)zwykłych miejsc i (nie)powtarzalne Spotkania z Ludźmi. Celebruję „drugie życie” przedmiotów, nie wyobrażam sobie domu bez zwierząt i tupotu małych stóp oraz poranka bez kubka CIEPŁEJ kawy z ekspresu. Jestem przekonana, że wspólnymi siłami możemy odczarować to nieco smutne miasto i mamy realny wpływ na jakość życia nas i naszych Dzieci w Koninie!
PODOBNE WPISY
Na te wakacje czekają cały rok…
Na letnim obozie Fundacji Podaj Dalej jest 45 dzieci z c...
Karmienie w terenie
Karmienie w Terenie - czyli rodzinny piknik i spotkanie ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ