CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Z kotem w roli głównej... czyli kolejne warsztaty w cyklu Maluch Doświadcza
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Z kotem w roli głównej... czyli kolejne warsztaty w cyklu Maluch Doświadcza

Felinoterapia

...to dla wielu z naszych Czytelników pojęcie mocno enigmatyczne... Oznacza pracę terapeutyczną z dziećmi i osobami dorosłymi, w której "pomostem" współpracy pomiędzy terapeutą a uczestnikami zajęć jest kot-terapeuta. To obok dogoterapii, hipoterapii i alpakoterapii jedna z najpopularniejszych obecnie form animaloterapii. Powszechnie wykorzystywana jest w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych, przedszkolach, hospicjach, Domach Pomocy Społecznej... Jest coraz popularniejsza, jednak w Koninie nadal stanowi ewenement...
Jako Fundacja Konin Dzieciom postanowiłyśmy nieco ułatwić rodzicom a przede wszystkim dzieciom doświadczenie felinoterapii w praktyce i w ramach bezpłatnych warsztatów rozwojowych Rodzinkowo w cyklu Maluch Doświadcza zaprosiłyśmy do współpracy niezwykłego kociego terapeutę i jego opiekunkę - certyfikowaną terapeutkę felinoterapii Panią Grażynę.
Felinoterapia jest rodzajem tzw. terapii kontaktowej, w której już sam kontakt fizyczny z kotem, możliwość obsowania z kocim terapeutą, przebywanie w jednym pomieszczeniu i obserwacja kobiego zachowania - mogą stanowić czynnik terapeutyczny w pracy z dziećmi, a koci terapeuta staje się "pomostem" pomiędzy prowadzącym zajęcia, a ich uczestnikami. Dzisiejsze spotkanie warsztatowe wielokrotnie udowodniło tę tezę - nasi mali Bohaterowie zajęć oraz nasz niezwykły Gość bardzo szybko nawiązali nić porozumienia. Dzieci miały dzisiaj niezwykłą okazję wielokrotnie (niekiedy po raz pierwszy w życiu) doświadczyć miękkości kociego futra, ciepła jego ciała, wibracji jego mruczenia... Dzisiejsze warsztaty opierały się bowiem na ukierunkowanej przez terapeutkę zabawie z kocim terapeutą. Dzisiejsze zabawy terapeutyczne polegały m.in. na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu puchatego Gościa spotkania, ostrożnej i odpowiedzialnej zabawie z nim, trzymaniu kota na kolanach, a nawet czynnościach pielęgnacyjnych i karmieniu. To niezwykłe jak sama obserwacja kota i przebywanie dzisiaj w jego towarzystwie pozytywnie wpływało na dzieci uczestniczące w zajęciach, a nasz niezwykły Gość spełnił dzisiaj fenomenalną rolę integracyjną. Na potrzeby dzisiejszych zajęć - z racji specyfiki ich procesu i potrzeb naszego Małego Wielkiego Bohatera - podzieliłyśmy całą grupę warsztatową uczestników na 7-osobowe zespoły, a zajęcia trwały pół godziny.
Dziękujemy Wam za otwartość na niezwykłą tematykę dzisiejszych zajęć i udział w nietypowych warsztatach...

Tekst: Kamila Lorek
Fotografia: Anna Szwacińska

Czego potrzeba kotu

Kotu potrzeba niewiele:
Pogłaskać go tylko w niedzielę,
w poniedziałek, wtorek i w środę
leciutko podrapać go w brodę,
w czwartek, w piątek i w sobotę
pobawić się trochę z kotem
i w niedzielę – znów niewiele.

A jeśli ci się uda
pokochać go troszeczkę
i tym co mu smakuje
napełnisz mu miseczkę

i mocno postanowisz
nie oddać go nikomu
i zgodzisz się by czasem
porządził trochę w domu,

to zauważysz potem
(to zresztą przyjdzie z wiekiem),
że będąc bliżej z kotem,
jesteś bardziej człowiekiem.

Franciszek Klimek
 


Zapraszamy na pozostałe zajęcia realizowane w ramach projektu Rodzinkowo. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Konin Dzieciom. Warsztaty są współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
KONKURS fajny, że... Ho... Ho... Ho...
Zapraszamy do udziału w konkursie mikołajkowym...
Andrzejkowe szaleństwo
W progach II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ