CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Z kotem w roli głównej... czyli kolejne warsztaty w cyklu Maluch Doświadcza
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom

Z kotem w roli głównej... czyli kolejne warsztaty w cyklu Maluch Doświadcza

Felinoterapia

...to dla wielu z naszych Czytelników pojęcie mocno enigmatyczne... Oznacza pracę terapeutyczną z dziećmi i osobami dorosłymi, w której "pomostem" współpracy pomiędzy terapeutą a uczestnikami zajęć jest kot-terapeuta. To obok dogoterapii, hipoterapii i alpakoterapii jedna z najpopularniejszych obecnie form animaloterapii. Powszechnie wykorzystywana jest w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych, przedszkolach, hospicjach, Domach Pomocy Społecznej... Jest coraz popularniejsza, jednak w Koninie nadal stanowi ewenement...
Jako Fundacja Konin Dzieciom postanowiłyśmy nieco ułatwić rodzicom a przede wszystkim dzieciom doświadczenie felinoterapii w praktyce i w ramach bezpłatnych warsztatów rozwojowych Rodzinkowo w cyklu Maluch Doświadcza zaprosiłyśmy do współpracy niezwykłego kociego terapeutę i jego opiekunkę - certyfikowaną terapeutkę felinoterapii Panią Grażynę.
Felinoterapia jest rodzajem tzw. terapii kontaktowej, w której już sam kontakt fizyczny z kotem, możliwość obsowania z kocim terapeutą, przebywanie w jednym pomieszczeniu i obserwacja kobiego zachowania - mogą stanowić czynnik terapeutyczny w pracy z dziećmi, a koci terapeuta staje się "pomostem" pomiędzy prowadzącym zajęcia, a ich uczestnikami. Dzisiejsze spotkanie warsztatowe wielokrotnie udowodniło tę tezę - nasi mali Bohaterowie zajęć oraz nasz niezwykły Gość bardzo szybko nawiązali nić porozumienia. Dzieci miały dzisiaj niezwykłą okazję wielokrotnie (niekiedy po raz pierwszy w życiu) doświadczyć miękkości kociego futra, ciepła jego ciała, wibracji jego mruczenia... Dzisiejsze warsztaty opierały się bowiem na ukierunkowanej przez terapeutkę zabawie z kocim terapeutą. Dzisiejsze zabawy terapeutyczne polegały m.in. na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu puchatego Gościa spotkania, ostrożnej i odpowiedzialnej zabawie z nim, trzymaniu kota na kolanach, a nawet czynnościach pielęgnacyjnych i karmieniu. To niezwykłe jak sama obserwacja kota i przebywanie dzisiaj w jego towarzystwie pozytywnie wpływało na dzieci uczestniczące w zajęciach, a nasz niezwykły Gość spełnił dzisiaj fenomenalną rolę integracyjną. Na potrzeby dzisiejszych zajęć - z racji specyfiki ich procesu i potrzeb naszego Małego Wielkiego Bohatera - podzieliłyśmy całą grupę warsztatową uczestników na 7-osobowe zespoły, a zajęcia trwały pół godziny.
Dziękujemy Wam za otwartość na niezwykłą tematykę dzisiejszych zajęć i udział w nietypowych warsztatach...

Tekst: Kamila Lorek
Fotografia: Anna Szwacińska

Czego potrzeba kotu

Kotu potrzeba niewiele:
Pogłaskać go tylko w niedzielę,
w poniedziałek, wtorek i w środę
leciutko podrapać go w brodę,
w czwartek, w piątek i w sobotę
pobawić się trochę z kotem
i w niedzielę – znów niewiele.

A jeśli ci się uda
pokochać go troszeczkę
i tym co mu smakuje
napełnisz mu miseczkę

i mocno postanowisz
nie oddać go nikomu
i zgodzisz się by czasem
porządził trochę w domu,

to zauważysz potem
(to zresztą przyjdzie z wiekiem),
że będąc bliżej z kotem,
jesteś bardziej człowiekiem.

Franciszek Klimek
 


Zapraszamy na pozostałe zajęcia realizowane w ramach projektu Rodzinkowo. Organizatorem warsztatów jest Fundacja Konin Dzieciom. Warsztaty są współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Nabór do Szkoły dla Opiekunów Fundacji Tęczowa Gromada
Ruszył nabór do BEZPŁATNEJ Szkoły dla Opiekun&oac...
Tylko dwie organizacje z Polski biorą udział w Akceleratorze GlobalGiving!
Pomóżmy podopiecznym Fundacji Podaj Dalej spełnić ich ma...
#DziecięcaDomówka z Ferio Konin!
Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejny odcinek z s...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ