CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Żywy skansen w Muzeum Okręgowym w Koninie
Kamila Lorek
Autor: Kamila Lorek

Żywy skansen w Muzeum Okręgowym w Koninie

Po raz pierwszy skansen etnograficzny w Muzeum Okręgowym w Koninie - Gosławicach zaprosił mieszkańców Konina i okolic na żywą lekcję historii, kultury, sztuki ludowej i tradycji. Impreza plenerowa rozpoczęła się 7 września i trwała trzy dni.
Żywy skansen - bo o nim mowa - stał się dla całych rodzin tłumnie przybywających do muzeum fantastyczną okazją do zdobywania wiedzy, poznawania kultury i doświadczania lokalnych tradycji. Specjalnie na tę okazję przygotowano rodzinną grę terenową, gry i zabawy ruchowe nawiązujące do tradycji, pokazy rzemiosła artystycznego, występy dziecięcych zespołów ludowych, degustacje lokalnej kuchni. Na zróżnicowanych tematycznie stoiskach aktywności i zabawy dzieci i dorośli mogli wspólnie tworzyć makatki, pleść wianki, wykonywać efektowne kwiaty z bibuły, sadzić zioła. Swoją twórczość zaprezentowali również artyści: rzeźbiarz Henryk Jankowski oraz garncarz z Czarnego Brodu. W kuźni skansenu etnograficznego swoją pracę prezentował kowal, a dla wygłodniałych po radosnej zabawie były pyry z ognia, pajdy ze smalcem, szare kluchy, kiszone ogórki, ekologiczne przetwory.
W myśl filozofii Konfucjusza “Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” muzealnicy stworzyli dla swoich gości niebagatelną szansę współtworzenia atmosfery dawnej wsi i niepowtarzalną okazję do poznania towarzyszących jej tradycji i kultury. My trzymamy mocno kciuki, aby to była zapowiedź kontynuacji podobnych inicjatyw. Było fantastycznie… dziękujemy!

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Szkolenie dla wolontariuszy schroniska dla zwierząt w Koninie
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie o po...
Mała książka - wielki człowiek w MBP w Koninie
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjd...
Młodzieżowy Festiwal Teatralny „Strefa Gry” w Koninie
Festiwal adresowany jest do amatorskich teatrów, ...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ